Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Galerie hlavního města Prahy chystá na letošek pestrou škálu výstav
Jednou z budov ve správě GHMP Je trojský zámek. Foto: Vertical Images

Galerie hlavního města Prahy chystá na letošek pestrou škálu výstav

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) letos představí řadu námětově velmi odlišných projektů. Server Pražský patriot o tom informovala ředitelka GHMP Magdalena Juříková.

V posledních dvou letech se pražská galerie zaměřujeme důsledněji na projekty s významnými badatelskými výstupy. Jedním z nich je například výstavní projekt zaměřující se na moderní realismy, jejichž význam zdánlivě zastínily avantgardy, nicméně jejich vitalitu po dobu několika dekád vnímáme jako neopominutelný fenomén nejen československé scény. 

„Budeme se věnovat také od Prahy geograficky ,nejvzdálenějšímu´, avšak velice životaschopnému okruhu umělců, kteří se v Ostravě hlásí ke slovu už po několik dekád. Vedle toho přineseme retrospektivu hvězdné osobnosti světové fotografie – Bruce Webera – a menší projekt připomínající osobnost Heleny Wilson, česko-kanadské fotografky, jejíž život i tvorba byly determinovány příslušností k disentu,“ popsala Juříková. 

V letošním roce GHMP nahlédne do sbírky Deutsche Telekom, která je výjimečná především svým zaměřením na umění východní a střední Evropy. Sbírka byla založena v roce 2010. „V Domě fotografie budeme mít tu čest představit historii legendárního divadla Ypsilon v koncepci jeho tvůrčího týmu,“ podotkla. 

Poté bude následovat experimentální výstava dvojice Davida Böhma a Jiřího Franty, kteří se dlouhodobě zabývají vizemi a perspektivou urbánního prostředí, které zpracovávají v nejrůznějších vizuálních formách. 

„V roce 2024 budeme intenzivně pokračovat v práci na projektu připraveném pro Zámek Troja, kde jsme přešli k obecnějšímu chápání celé lokality, což umožnilo více propojovat jednotlivé subjekty působící v Troji a Trojské kotlině,“ sdělila ředitelka. 

V letošním roce proběhne také několik repríz výstav GHMP v Čechách i v zahraničí. „Na Moravu vyvezeme již čtvrtou reprízu výstavního projektu Pražská Pallas a Moravská Hellas 1902: Auguste Rodin v Čechách a na Moravě, na Slovensko druhou reprízu Nových realismů. V Portugalsku se pak představí druhá repríza výstavy Karafiáty a samet: Umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968–1974–1989,“ dodala Magdalena Juříková.


Autor: Hla

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

Dnes v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Březen je měsícem čtenářů

Včera v 07:37

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové...

Nová hra v divadle La Fabrika. Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

Včera v 07:33

Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima...

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Další články
Nahoru