Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Galerie Atrium hledá „umělecké“ sako. Během vernisáže v něm odešel jeden z návštěvníků
Vystavující autoři Jiří Franta a David Böhm. Foto: Galerie Atrium

Galerie Atrium hledá „umělecké“ sako. Během vernisáže v něm odešel jeden z návštěvníků

Galerie Atrium na Žižkově otevřela nového výstavního průvodce výtvarným uměním Pro (č) umění? Až do 25. září bude návštěvníky brát do zákulisí umělecké tvorby, odpovídat jim na nejčastější otázky o umění a představovat díla Davida Böhma a Jiřího Franty, Krištofa Kintery, Evy Jiřičky, Kakalíka, Daniely Krajčové, Aleše Nováka, Rafanů a Lucie Scerankové. Vernisáž provázela kuriózní událost, kdy jeden z návštěvníků výstavy odešel oblečen do jednoho z exponátů.

2022-umelecke-sako-kurator „Konkrétně se jednalo o dílo umělce Aleše Nováka nazvané Kdo je umělec/umělkyně ve formě originálně popsaného saka. Ten, kdo si sako oblékne si tak může vyzkoušet jaké je to být umělcem či umělkyní. Návštěvníkovi výstavy se pravděpodobně v této pozici zalíbilo a v saku odešel. Bohužel jsou tak o tuto zkušenost nyní ochuzení ostatní návštěvníci výstavy. Sako bohužel stále nevrátil. Po saku galerie intenzivně pátrá a budeme moc vděční také za pomoc veřejnosti. Věříme, že do konce výstavy se nám sako podaří najít,“ popisuje událost z vernisáže kurátor výstavy Fuczik.

Výstava návštěvníkům prostřednictvím 16 panelů navrhne hravou a interaktivní formou odpovědi na 16 otázek o umění. Například na otázku Musím za uměním chodit jen do galerie? odpovídá prostřednictvím poprvé vystaveného modelu města umělecké dvojice Jiří Franta a David Böhm, které ukazuje, jaké může mít podoby umění ve veřejném prostoru.

Odpověď na otázku Proč už sochy nevypadají jako dřív? Zase kurátor Fuczik demonstruje na práci Krištofa Kintery. Ten dlouhodobě pracuje s recyklovanými materiály, dává nový život předmětům, které si málokdo umí představit jako součást uměleckého díla nebo rovnou skončily na smetištích. Mezi dalšími vystavujícími jsou Lucia Sceranková, Daniela Krajčová, Kakalík, Aleš Novák nebo Eva Jiřička.

Výstava je určena návštěvníkům všech věkových kategorií, ale speciálně myslí na děti, pro které je připraven pracovní list k výstavě od vzdělávací platformy Máš umělecké střevo?

„Snažíme se spolu s kurátorem galerie Fuczikem připravovat výstavy tak, aby co nejvíce reagovaly na aktuální společenská témata, komunikovaly s návštěvníky, aby se tu všichni cítili dobře a co nejlépe porozuměli jejímu poselství,“ komentuje galerijní koncepci ředitelka příspěvkové organizace městské části Praha 3 Za Trojku, která spravuje Atrium na Žižkově, Marie Kašparová.

Připraveny jsou také edukační programy pro děti, žáky a studenty od školky až k maturitě. K dispozici jsou i překlady textů do angličtiny a ukrajinštiny.

Galerie Atrium na Žižkově, Čajkovského 12a, Praha 3. Otevřeno je od středy do neděle 14 – 19 hodin, vstup je zdarma.
Autor: Cen

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

Dnes v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Zítra: Šansony na tvrzi

Včera v 19:08

Ve středu 18. května zve Praha 11 od 18 hodin na pravidelný Šansonový večer na Chodovskou tvrz.

Vysočanská Nokturna pokračují

Včera ve 13:21

Čtvrteční hudební podvečery v novém parku Zahrádky ve Vysočanech. Ve čtvrtek 19. května v 18 hodin začíná druhý z cyklu koncertů v Praze 9.

Koncert k oslavě 150. výročí narození Jože Plečnika

Včera v 08:27

K oslavě 150. výročí narození architekta Jožeho Plečnika pořádá Open House Praha v rámci doprovodného programu 8. ročníku festivalu ve středu 18. května od 20 hodin koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v čele se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera.

Člověk v soukolí dějin. Na křest knihy zve Praha 5

Včera v 07:19

Praha 5 slavnostně pokřtí knihu Člověk v soukolí dějin s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech.

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

16. května 2022 ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

16. května 2022 v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

16. května 2022 v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Začínají Vysočanská nokturna v parku Zahrádky

12. května 2022 v 10:12

Od dnešního dne po celý červen, červenec, srpen a září se můžete vždy ve čtvrtek od 18 hodin zaposlouchat do hudby starých i současných mistrů ve vysočanském parku.

Mikrosvět radosti Jany Beranové

10. května 2022 v 11:03

Praha 5 zve do galerie D na výstavu Jany Beranové Mikrosvět radosti. Výstava se koná od 16. května do 13. června.

Další články
Nahoru