Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Galerie Atrium hledá „umělecké“ sako. Během vernisáže v něm odešel jeden z návštěvníků
Vystavující autoři Jiří Franta a David Böhm. Foto: Galerie Atrium

Galerie Atrium hledá „umělecké“ sako. Během vernisáže v něm odešel jeden z návštěvníků

Galerie Atrium na Žižkově otevřela nového výstavního průvodce výtvarným uměním Pro (č) umění? Až do 25. září bude návštěvníky brát do zákulisí umělecké tvorby, odpovídat jim na nejčastější otázky o umění a představovat díla Davida Böhma a Jiřího Franty, Krištofa Kintery, Evy Jiřičky, Kakalíka, Daniely Krajčové, Aleše Nováka, Rafanů a Lucie Scerankové. Vernisáž provázela kuriózní událost, kdy jeden z návštěvníků výstavy odešel oblečen do jednoho z exponátů.

2022-umelecke-sako-kurator „Konkrétně se jednalo o dílo umělce Aleše Nováka nazvané Kdo je umělec/umělkyně ve formě originálně popsaného saka. Ten, kdo si sako oblékne si tak může vyzkoušet jaké je to být umělcem či umělkyní. Návštěvníkovi výstavy se pravděpodobně v této pozici zalíbilo a v saku odešel. Bohužel jsou tak o tuto zkušenost nyní ochuzení ostatní návštěvníci výstavy. Sako bohužel stále nevrátil. Po saku galerie intenzivně pátrá a budeme moc vděční také za pomoc veřejnosti. Věříme, že do konce výstavy se nám sako podaří najít,“ popisuje událost z vernisáže kurátor výstavy Fuczik.

Výstava návštěvníkům prostřednictvím 16 panelů navrhne hravou a interaktivní formou odpovědi na 16 otázek o umění. Například na otázku Musím za uměním chodit jen do galerie? odpovídá prostřednictvím poprvé vystaveného modelu města umělecké dvojice Jiří Franta a David Böhm, které ukazuje, jaké může mít podoby umění ve veřejném prostoru.

Odpověď na otázku Proč už sochy nevypadají jako dřív? Zase kurátor Fuczik demonstruje na práci Krištofa Kintery. Ten dlouhodobě pracuje s recyklovanými materiály, dává nový život předmětům, které si málokdo umí představit jako součást uměleckého díla nebo rovnou skončily na smetištích. Mezi dalšími vystavujícími jsou Lucia Sceranková, Daniela Krajčová, Kakalík, Aleš Novák nebo Eva Jiřička.

Výstava je určena návštěvníkům všech věkových kategorií, ale speciálně myslí na děti, pro které je připraven pracovní list k výstavě od vzdělávací platformy Máš umělecké střevo?

„Snažíme se spolu s kurátorem galerie Fuczikem připravovat výstavy tak, aby co nejvíce reagovaly na aktuální společenská témata, komunikovaly s návštěvníky, aby se tu všichni cítili dobře a co nejlépe porozuměli jejímu poselství,“ komentuje galerijní koncepci ředitelka příspěvkové organizace městské části Praha 3 Za Trojku, která spravuje Atrium na Žižkově, Marie Kašparová.

Připraveny jsou také edukační programy pro děti, žáky a studenty od školky až k maturitě. K dispozici jsou i překlady textů do angličtiny a ukrajinštiny.

Galerie Atrium na Žižkově, Čajkovského 12a, Praha 3. Otevřeno je od středy do neděle 14 – 19 hodin, vstup je zdarma.
Autor: Cen

V Praze 2 se slaví výročí vysvěcení basiliky sv. Ludmily

Včera v 09:54

Hudebně – dramatické písmo věnované 130. výročí vysvěcení basiliky svaté Ludmily v Praze 2 se koná ve středu 4. října. Vstup je volný.

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

Včera v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Divadlo LETÍ startuje 18. sezónu v čele s novou uměleckou šéfkou

20. září 2023 v 08:25

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ vstupuje do nové sezóny v čele s novou uměleckou šéfkou, dramaturgyní Marií Špalovou. Pod jejím vedením bude pokračovat v propagaci a podpoře současné české i zahraniční dramatiky. Očekávanou premiérou bude na jaře roku 2024 hra Láska, argumentační cvičení hvězdy...

Koncert v Praze 15: Adam Michna z Otradovic

20. září 2023 v 05:43

Loutna česká je cyklus 13 písní s instrumentálním doprovodem.

Praha 2: Lucy Chugai Band vystoupí na Bastionu

19. září 2023 v 08:45

V rámci koncertního cyklu Prahy 2 Hudba na hradbách uslyšíte v úterý 26. září Lucy Chugai Band

Praha 1: Písně, humor a balady

15. září 2023 v 08:07

Odpoledne v sále Malostranské besedy se koná 1. října od 15 hodin.

První premiérou nové sezóny Baletu Národního divadla bude Beyond Vibrations

14. září 2023 v 06:43

Soubor Baletu Národního divadla představí v prvním říjnovém týdnu premiérové komponované představení Beyond Vibrations z děl tří významných současných choreografů.

Vachlerův film Tajemství a smysl života se představuje v oficiálním traileru

13. září 2023 v 11:21

Co je smyslem života? Co je láska, humor, strach a smrt? Je všechno jen sen? Kdo jsme a kam směřujeme? Probudíme se, vzpomeneme si? Na tyto a další otázky se snaží nalézt odpověď nový celovečerní film Petra Vachlera s názvem Tajemství a smysl života. Přestože snímek poběží v kinech až...

Praha 15: Hostivařský komorní koncert

13. září 2023 v 09:06

Hostivařský komorní koncert se koná v neděli 17. září od 17 hodin v Domkářské ulici v Praze 15.

Praha 1: Kostel sv. Ducha rozezní evropské melodie

13. září 2023 v 08:43

V pondělí 2. října od 18 hodin rozezní prostory kostela sv. Ducha evropské melodie, další koncert z cyklu Kostelních slavností v Praze 1.

Koncert pro českou kněžnu

13. září 2023 v 08:37

V předvečer svátku sv. Ludmily zve Praha 2 na koncert. Vstup je zdarma.

OxCollection představí devět speciálních děl

11. září 2023 v 18:55

Festival Dvořákova Praha letos ozvláštní mimořádný doprovodný program – výstava digitálního umění ze sbírky OxCollection. Osm předních umělců se představí na Bořislavce ve foyer KKCG v rámci výstavy „Synesthetic Immersion“, zatímco před Rudolfinem bude k vidění instalace světoznámého umělce Refika...

Dientzenhoferova Portheimka ukazuje osudy barokního klenotu Smíchova

11. září 2023 ve 14:11

Expozice, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Pro veřejnost je otevřena od 7. září až do...

Divadlo DISK: Jak to vypadá U Hitlerů v kuchyni

11. září 2023 v 08:50

Divadlo DISK vstoupí do divadelní sezóny 2023/24 premiérou hudební inscenace hry Arnošta Goldflama U Hitlerů v kuchyni, která se uskuteční 15. září. Režie se ujal Miroslav Hanuš, herec a režisér, jenž zároveň působí jako herecký pedagog na pražské DAMU. V inscenaci uvidíte všech dvanáct...

Další články
Nahoru