Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Galerie Atrium hledá „umělecké“ sako. Během vernisáže v něm odešel jeden z návštěvníků
Vystavující autoři Jiří Franta a David Böhm. Foto: Galerie Atrium

Galerie Atrium hledá „umělecké“ sako. Během vernisáže v něm odešel jeden z návštěvníků

Galerie Atrium na Žižkově otevřela nového výstavního průvodce výtvarným uměním Pro (č) umění? Až do 25. září bude návštěvníky brát do zákulisí umělecké tvorby, odpovídat jim na nejčastější otázky o umění a představovat díla Davida Böhma a Jiřího Franty, Krištofa Kintery, Evy Jiřičky, Kakalíka, Daniely Krajčové, Aleše Nováka, Rafanů a Lucie Scerankové. Vernisáž provázela kuriózní událost, kdy jeden z návštěvníků výstavy odešel oblečen do jednoho z exponátů.

2022-umelecke-sako-kurator „Konkrétně se jednalo o dílo umělce Aleše Nováka nazvané Kdo je umělec/umělkyně ve formě originálně popsaného saka. Ten, kdo si sako oblékne si tak může vyzkoušet jaké je to být umělcem či umělkyní. Návštěvníkovi výstavy se pravděpodobně v této pozici zalíbilo a v saku odešel. Bohužel jsou tak o tuto zkušenost nyní ochuzení ostatní návštěvníci výstavy. Sako bohužel stále nevrátil. Po saku galerie intenzivně pátrá a budeme moc vděční také za pomoc veřejnosti. Věříme, že do konce výstavy se nám sako podaří najít,“ popisuje událost z vernisáže kurátor výstavy Fuczik.

Výstava návštěvníkům prostřednictvím 16 panelů navrhne hravou a interaktivní formou odpovědi na 16 otázek o umění. Například na otázku Musím za uměním chodit jen do galerie? odpovídá prostřednictvím poprvé vystaveného modelu města umělecké dvojice Jiří Franta a David Böhm, které ukazuje, jaké může mít podoby umění ve veřejném prostoru.

Odpověď na otázku Proč už sochy nevypadají jako dřív? Zase kurátor Fuczik demonstruje na práci Krištofa Kintery. Ten dlouhodobě pracuje s recyklovanými materiály, dává nový život předmětům, které si málokdo umí představit jako součást uměleckého díla nebo rovnou skončily na smetištích. Mezi dalšími vystavujícími jsou Lucia Sceranková, Daniela Krajčová, Kakalík, Aleš Novák nebo Eva Jiřička.

Výstava je určena návštěvníkům všech věkových kategorií, ale speciálně myslí na děti, pro které je připraven pracovní list k výstavě od vzdělávací platformy Máš umělecké střevo?

„Snažíme se spolu s kurátorem galerie Fuczikem připravovat výstavy tak, aby co nejvíce reagovaly na aktuální společenská témata, komunikovaly s návštěvníky, aby se tu všichni cítili dobře a co nejlépe porozuměli jejímu poselství,“ komentuje galerijní koncepci ředitelka příspěvkové organizace městské části Praha 3 Za Trojku, která spravuje Atrium na Žižkově, Marie Kašparová.

Připraveny jsou také edukační programy pro děti, žáky a studenty od školky až k maturitě. K dispozici jsou i překlady textů do angličtiny a ukrajinštiny.

Galerie Atrium na Žižkově, Čajkovského 12a, Praha 3. Otevřeno je od středy do neděle 14 – 19 hodin, vstup je zdarma.
Autor: Cen

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

Dnes v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

Včera v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

29. listopadu 2022 v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

29. listopadu 2022 v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Jana Jarkovská představí flétnový repertoár napříč časem

25. listopadu 2022 v 08:46

V dalším z večerů Obrazy a hudba v produkci Pražských symfoniků vystoupí flétnistka Jana Jarkovská společně s klavíristou Bohumírem Stehlíkem a houslistkou Markétou Janouškovou. 

Bohumil Míra a Milan Míšek: silná dvojka českého designu

24. listopadu 2022 v 07:30

Národní technické muzeum otevírá první retrospektivní výstavu věnovanou ojedinělému tvůrčímu tandemu designérů, fungujícího v šedesátých letech a na počátku sedmdesátých let minulého století. Bohumil Míra a Milan Míšek rozvinuli např. pozoruhodnou designérskou tvorbu pro několik závodů podniku...

Praha 2: Adventní koncerty v kostelích

23. listopadu 2022 v 09:16

Praha 2 zve milovníky hudby na již tradiční cyklus adventních koncertů v kostelích Prahy 2. První z koncertů proběhne v úterý 29. listopadu od 18 hodin v Kostele Panny Marie Sedmibolestné.

Další články
Nahoru