Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Výstavy

Galerie 9 zahájí provoz výstavou Z jeskyně do iluze

1. 6. 2021
Galerie 9 se otevře v úterý 1. června a své fotografie zde vystaví Mária Kudasová.

„Po několika měsících, kdy z epidemických důvodů byly zavřeny také všechny galerie a výstavní prostory, otevřeme od června i naši Galerii 9. A to výstavou fotografií, jejichž autorkou je Mária Kudasová. Výstava nese tak trochu příznačný název Z jeskyně do iluze. Věřme tedy, že kulturní život u nás definitivně opouští uzavřené prostory a nebude iluzí, že se vracíme do normálu,“ říká místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský.

Mária Kudasová se v Galerii 9 představila poprvé před šesti lety fotografickou výstavou Obrázky nespavce, později jako autorka exkluzivní bibliofilie Tibora Hontyho Thanatos nebo jako kurátorka výstavy portrétních fotografií Miroslava Khola.

Současná výstava Z jeskyně do iluze ukazuje její fotografie, v nichž dominuje detail, maličkost povýšená na celek, a je jedno, jde-li o lidskou tvář, miniaturní zátiší, miniaturu gesta nebo kámen. Mária Kudasová není ovšem jen fotografkou. Je i kreslířkou. V artefaktech, které autorka vystavuje, se spojují obě profese. Snímek kamene z hlubin druhohor nebo prvohor, prohlodaný otisky a vrypy mechovek, lilijic, trilobitů… překrývá jeskynní kresba našich dní.

Mária Kudasová se narodila v roce 1958, žije v Praze. V roce 1977 absolvovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Košicích, od roku 1998 je členkou Asociace profesionálních fotografů.

Galerie 9, vysočanská radnice, Sokolovská 14/324, Praha 9. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 10 do 19 hodin. Více na www.galerie9.cz

 


Výstava masožravých rostlin

12. června 2021 ve 12:07

Tradiční výstava masožravek v Botanické zahradě PřFUK Na Slupi se koná od 18. do 27. června v dolním skleníku.

Praha 1: V nejvyšším patře radnice najdete výstavu Model světa

9. června 2021 ve 12:40

Na 6 desítek výtvarných děl žáků základních škol a studentů gymnázií z Prahy 1 inspirovaných 58. mezinárodním bienále výtvarného umění v Benátkách 2019.Tři výtvarné pedagožky se rozhodly se svými žáky a studenty reflektovat principy a myšlenky moderního umění prezentovaného na této světové...

Kaple sv. Václava – o historii, rekonstrukci a stavbě nového hřbitova

6. června 2021 v 10:45

Suchdol zve na výstavu do Alšova kabinetu.

Jarní výstava kaktusů a sukulentů

24. května 2021 v 07:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Na Slupi v Praze 2 zve na výstavu kaktusů a sukulentů.

Jan Jedlička vystavuje v Městské knihovně

19. května 2021 v 18:36

První průřezová výstava bytostného Evropana Jana Jedličky mapuje všechna zákoutí jeho rozsáhlého díla, které od sedmdesátých let tvoří ve svém švýcarsko-italsko-pražském domově. 

Výstava: Galerie u rybníka aneb Zoo v Centrálním parku

19. května 2021 v 18:00

Praha 13 podpořila unikátní výstavu na podporu Zoo Zlín s názvem Galerie u rybníka. Do pomoci zoologické zahradě se výstavou obrázků chovaných zvířat zapojilo deset škol městské části. Okolí Nepomuckého rybníku ozdobilo více než pět set obrázků, na kterých mladí malíři zachytili téměř devadesát...

Výstava o urbanistické studii Barrandov nový je znovu otevřena

16. května 2021 v 08:30

Praha 5 zve na opět otevřenou výstavu s názvem Barrandov nový.

Výstava fotografií: Telona

15. května 2021 v 06:27

Městská knihovna, pobočka Opatov – artotéka, připravila výstavu, která je přístupná do 29. května ve foyer pobočky. 

Další články
Nahoru