Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 20°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Výstavy

Galerie 9 zahájí provoz výstavou Z jeskyně do iluze

1. 6. 2021
Galerie 9 se otevře v úterý 1. června a své fotografie zde vystaví Mária Kudasová.

„Po několika měsících, kdy z epidemických důvodů byly zavřeny také všechny galerie a výstavní prostory, otevřeme od června i naši Galerii 9. A to výstavou fotografií, jejichž autorkou je Mária Kudasová. Výstava nese tak trochu příznačný název Z jeskyně do iluze. Věřme tedy, že kulturní život u nás definitivně opouští uzavřené prostory a nebude iluzí, že se vracíme do normálu,“ říká místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský.

Mária Kudasová se v Galerii 9 představila poprvé před šesti lety fotografickou výstavou Obrázky nespavce, později jako autorka exkluzivní bibliofilie Tibora Hontyho Thanatos nebo jako kurátorka výstavy portrétních fotografií Miroslava Khola.

Současná výstava Z jeskyně do iluze ukazuje její fotografie, v nichž dominuje detail, maličkost povýšená na celek, a je jedno, jde-li o lidskou tvář, miniaturní zátiší, miniaturu gesta nebo kámen. Mária Kudasová není ovšem jen fotografkou. Je i kreslířkou. V artefaktech, které autorka vystavuje, se spojují obě profese. Snímek kamene z hlubin druhohor nebo prvohor, prohlodaný otisky a vrypy mechovek, lilijic, trilobitů… překrývá jeskynní kresba našich dní.

Mária Kudasová se narodila v roce 1958, žije v Praze. V roce 1977 absolvovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Košicích, od roku 1998 je členkou Asociace profesionálních fotografů.

Galerie 9, vysočanská radnice, Sokolovská 14/324, Praha 9. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 10 do 19 hodin. Více na www.galerie9.cz

 


Autor: TZ, red

Praha 6: Výstava v Písecké bráně

19. května 2022 v 16:03

V Písecké bráně v Praze 6 můžete najít výstavu snímků ukrajinských fotografů, které vytvořili před vpádem ruské okupační armády.

Čestmír Suška: Věci venku

19. května 2022 ve 12:06

Výstavu Čestmíra Sušky s názvem Věci venku najdete od 27. května do 30. června přímo ve Studiu Bubec. Na výstavě budou k vidění studie a nerealizované projekty, které dosud nebyly veřejnosti přístupné. Vernisáž proběhne 26. května od 18 hodin v prostorách studia...

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

18. května 2022 v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

17. května 2022 v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Mikrosvět radosti Jany Beranové

10. května 2022 v 11:03

Praha 5 zve do galerie D na výstavu Jany Beranové Mikrosvět radosti. Výstava se koná od 16. května do 13. června.

Válka očima současných ukrajinských umělců

9. května 2022 v 10:00

Výstava Invaze v Kobce 17 na Smíchovské náplavce ukazuje válku očima současných ukrajinských umělců – Danyla Movchana (Lvov), Igora Guseva (Oděsa), Alexandra Naselenka (Oděsa). Všichni jsou nyní na Ukrajině a jejich díla vznikla v posledních týdnech válečného...

Výstava: Život má tisíce tváří

8. května 2022 v 07:23

I v květnu připravila Praha 11 tradiční výstavu v prostorách radnice. Své kresby na téma Život má tisíce tváří vystavuje Eva Frantálová.

Pohádkové krajinky ze sukulentních rostlin

6. května 2022 v 09:16

Od 6. do 29. května si v Botanické zahradě Na Slupi v Praze 2 můžete prohlédnout další ročník výstavy. Součástí bude i prodej sukulentních rostlin, keramických nádob a související literatury.

V Galerii Jaroslava Fragnera začíná výstava American Framing

29. dubna 2022 v 10:00

Galerie Jaroslava Fragnera opět nabízí inspiraci v oblasti dřevostaveb, tentokrát z USA. Na výstavě American Framing představuje systém tzv. rámové konstrukce jako typický severoamerický stavební, sociologický i estetický fenomén, architekty i historiky architektury neprávem...

Výstava dokumentárních fotografií věnovaná Vinohradské synagoze

28. dubna 2022 ve 20:29

V Sázavské ulici v Praze 2 byla až do druhé světové války jedna z největších židovských synagog na světě a vůbec největší v Praze. Během války byla bombardována a její následné stržení nařídili komunisté. Dnes synagogu připomíná už jen pamětní deska na zdejší...

Další články
Nahoru