Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - snih 0°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Výstavy

Galerie 9 zahájí provoz výstavou Z jeskyně do iluze

1. 6. 2021
Galerie 9 se otevře v úterý 1. června a své fotografie zde vystaví Mária Kudasová.

„Po několika měsících, kdy z epidemických důvodů byly zavřeny také všechny galerie a výstavní prostory, otevřeme od června i naši Galerii 9. A to výstavou fotografií, jejichž autorkou je Mária Kudasová. Výstava nese tak trochu příznačný název Z jeskyně do iluze. Věřme tedy, že kulturní život u nás definitivně opouští uzavřené prostory a nebude iluzí, že se vracíme do normálu,“ říká místostarosta městské části Praha 9 Adam Vážanský.

Mária Kudasová se v Galerii 9 představila poprvé před šesti lety fotografickou výstavou Obrázky nespavce, později jako autorka exkluzivní bibliofilie Tibora Hontyho Thanatos nebo jako kurátorka výstavy portrétních fotografií Miroslava Khola.

Současná výstava Z jeskyně do iluze ukazuje její fotografie, v nichž dominuje detail, maličkost povýšená na celek, a je jedno, jde-li o lidskou tvář, miniaturní zátiší, miniaturu gesta nebo kámen. Mária Kudasová není ovšem jen fotografkou. Je i kreslířkou. V artefaktech, které autorka vystavuje, se spojují obě profese. Snímek kamene z hlubin druhohor nebo prvohor, prohlodaný otisky a vrypy mechovek, lilijic, trilobitů… překrývá jeskynní kresba našich dní.

Mária Kudasová se narodila v roce 1958, žije v Praze. V roce 1977 absolvovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Košicích, od roku 1998 je členkou Asociace profesionálních fotografů.

Galerie 9, vysočanská radnice, Sokolovská 14/324, Praha 9. Otevřeno je od pondělí do čtvrtka od 10 do 19 hodin. Více na www.galerie9.cz

 


Autor: TZ, red

Výstava v Centru DOX: Bolest těch druhých

Včera v 08:24

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

Pět nejistých situací představí nové hudební kompozice

Včera v 07:13

Pět nejistých situací je první spolupráce ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy. PQMC oslovil pět současných skladatelů, kteří se nechali inspirovat pěti výtvarnými díly ze sbírek GHMP, v reakci, na něž zkomponovali nové skladby. 

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

4. prosince 2022 v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Vánoční zvyky a starobylé dekorace

1. prosince 2022 v 08:54

Výstavu najdete v Botanické zahradě Na Slupi do 1. ledna.

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Bohumil Míra a Milan Míšek: silná dvojka českého designu

24. listopadu 2022 v 07:30

Národní technické muzeum otevírá první retrospektivní výstavu věnovanou ojedinělému tvůrčímu tandemu designérů, fungujícího v šedesátých letech a na počátku sedmdesátých let minulého století. Bohumil Míra a Milan Míšek rozvinuli např. pozoruhodnou designérskou tvorbu pro několik závodů podniku...

Další články
Nahoru