dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Galerie 1 vystavuje tvorbu méně známého člena humoristického tandemu Neprakta
Autor: Bedřich Kopecný

Galerie 1 vystavuje tvorbu méně známého člena humoristického tandemu Neprakta

V Galerii 1 v první městské části lze až do konce července zdarma navštívit výstavu kreslených vtipů Bedřicha Kopecného, který byl méně známým členem humoristického tandemu Neprakta. Ten spolu s Kopecným tvořil Jiří Winter.

Bedřich Kopecný vytvořil náměty téměř deseti tisíc kreslených vtipů, publikovaných spolu s Jiřím Winterem pod pseudonymem Neprakta. Výstava předvádí kromě společné tvorby i jeho samostatné dílo, uveřejňované v 60. letech minulého století především na stránkách Mladého světa a porovnává návrhy vtipů s finálními kresbami, známými z Dikobrazu a jiných československých časopisů.

„Pánové Bedřich Kopecný a Jiří Winter se setkali počátkem války v Kopecného obchodě s orientálními starožitnostmi na Václavském náměstí, kde se scházeli tehdejší bohémové a intelektuálové. A právě zde se začalo rodit přátelství, které o pár let později dalo vzniknout nesmrtelnému humoristickému pojmu Neprakta,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který nad aktuální výstavou převzal záštitu. První městská část na konci loňského roku udělila Kopecnému čestné občanství in memoriam.

Kopecný zemřel v roce 1972. „Bedřich Kopecný byl Malostraňák tělem i duší. Měl ale bohužel zdraví podlomené vážnými úrazy. Osudový byl pro něj pak pobyt v komunistických uranových dolech a nepřidal mu ani jeho způsob života. Zemřel proto už v pouhých padesáti devíti letech. Malá Strana, Praha 1 i Neprakta přišli o milého člověka, obětavého přítele, ctitele genia loci a znalce života. Naštěstí nám tu však zanechal dílo plné přívětivého humoru, které si zaslouží být shromážděné, prostudované a zveřejněné,“ dodal starosta Prahy 1 Lomecký.

Winter po Kopecného smrti začal spolupracovat Winter se spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Společně se svým jménem a příjmením užíval pseudonym Neprakta.

V Galerii 1 zároveň s dílem Kopecného instalována výstava  PhoneArt velkoplošných obrazů Romana Řeháka a Kathy Gajewské, představující originální Art tvorbu a speciální postprodukce včetně limitované edice, vytvořené ve spolupráci s předním českým fotografem Jakubem Ludvíkem.

Galerie 1 na rohu ulic V jámě a Štěpánská je otevřena denně kromě neděle a pondělí od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin (v sobotu jen od 10 do 14 hodin). Vstup je zdarma.

Drobná ochutnávka vystavovaných vtipů Bedřicha Kopecného:

vtip-kopecny-1-nahled

vtip-kopecny-10-nahled

vtip-kopecny-2-nahled

vtip-kopecny-4-nahled

vtip-kopecny-6-nahled

vtip-kopecny-7-nahled

vtip-kopecny-9-nahled


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru