dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Galavečer k 50. výročí založení Baletu Praha
Foto: prazskykomornibalet.cz

Galavečer k 50. výročí založení Baletu Praha

Letos uplynulo rovných padesát let od chvíle, kdy trojice Luboš Ogoun, Pavel Šmok a Vladimír Vašut ohlásila vznik skupiny Studio Balet Praha, přímého předchůdce dnešního Pražského komorního baletu.

Slavnostní galavečer, který se bude konat 16. listopadu ve Stavovském divadle, připomene toto kulaté jubileum. Představí nejen práce významných českých choreografů, experimentátorů a zakladatelů souboru Pavla Šmoka a Luboše Ogouna, ale také tvorbu choreografa a současného šéfa baletu Národního divadla v Praze Petra Zusky, jehož počáteční kariéra je s Pražským komorním baletem neodmyslitelně spjata.

Galavečer rámují dvě ucelená díla, jež jsou doplněna třemi kratšími opusy. Večer otevře choreografie „Z mého života“ Pavla Šmoka. V prostřední části budou uvedeny Šmokovy „Listy důvěrné“ (2. věta) a Ogounova „Hirošima“ (stěžejní duet „letce a jeho svědomí“).

Oba dva opusy reprezentují původní tvorbu Studia Balet Praha. Následovat bude první věta Janáčkových „Mlh“ v choreografii Petra Zusky, kterou vytvořil pro Pražský komorní balet. Tuto část představení doplní videoprojekce s reprodukovaným slovem Ondřeje Kepky a obrazovými materiály, jež přiblíží historii uměleckého souboru. Závěr slavnostního galavečera pak odlehčí Zuskovo dílo „Mariin sen“, které vzniklo v roce 2002.

Založení Studia Balet Praha bylo v tehdejším Československu nevídaným experimentem a vize uměleckého triumvirátu Ogoun – Šmok – Vašut byly od samého počátku velmi progresivní. Baletní skupina byla dle programového prohlášení „odhodlaná prorazit hráz vžitých konvencí a vytvářet opravdu moderní balet roku 1964“.

Vznikla tak „skutečná experimentální dílna, jakási výzkumná laboratoř baletu, v níž se hledaly nové možnosti a odkrývaly nové perspektivy žánru, poutaného až dosud tak silně vlivy tradic“. Slavnostním galavečerem a hlubokými divadelními zážitky připomeneme tuto osobitou uměleckou tvorbu a linii, na niž dnešní Pražský komorní balet kontinuálně navazuje.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru