Dnes Čtvrtek - zatazeno 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Gagarin jezdil po Praze vozem, kterým se Sovětský svaz inspiroval v Americe. Kabriolet si oblíbil i Stalin
Vůz ZIS 110 B (vpravo), kterým jezdil po Praze Gagarin. Foto: NTM

Gagarin jezdil po Praze vozem, kterým se Sovětský svaz inspiroval v Americe. Kabriolet si oblíbil i Stalin

Když se před šedesáti lety vrátil Jurij Gagarin z vesmíru, jeho první zahraniční cesta zamířila do Československa. Kosmonauta na konci dubna 1961 vítaly v Praze statisíce lidí. Gagarin jim mával z otevřeného přehlídkového automobilu ZIS 110 B. Vůz má ve svých pražských sbírkách Národní technické muzeum (NTM).

Tento typ auta se začal vyrábět v Sovětském svazu krátce na sklonku druhé světové války. Vozil se v něm třeba Stalin. Při vývoji této státnické limuzíny byla údajně inspirace americkým vozem Packard Super Eight, kterým Stalina obdaroval prezident Roosevelt.

Tato vývojářská inspirace však nebyla nikdy dosvědčena, může se tak jednat o jeden z mýtů, které vůz doprovázejí. Vozem jezdili prominenti jako Chruščov, Mao Ce-tung či třeba Enver Hodža.

Před pár lety byl jeden z poválečných vozů ZIS-110 ve velmi zachovalém původním stavu k mání v Německu  za téměř čtvrt miliardy korun.

Ale zpět ke Gagarinovi. Verze, kterou jezdil po Praze, byla vůbec prvním sovětským přehlídkovým osobním autem, do té doby se používali živí koně.  

Kosmonauta zde přijali i státníci, tehdejší prezident Antonín Novotný mu na Pražském hradě udělil titul Hrdina socialistické práce. Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu nazpíval písně, které vznikly na počest letu sovětského hrdiny.

V Praze pobyl Gagarin dva dny. Teprve po Československu přišly na řadu další země, například Velká Británie, Itálie, Brazílie, Kanada nebo třeba Japonsko.

Gagarin se do Československa podíval ještě v roce 1966. Do havárie cvičného letounu MiG-15, při kterém Gagarin zahynul, tehdy zbývaly necelé dva roky.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Další články
Nahoru