Dnes Sobota - jasno 27°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 18°C
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Gagarin jezdil po Praze vozem, kterým se Sovětský svaz inspiroval v Americe. Kabriolet si oblíbil i Stalin
Vůz ZIS 110 B (vpravo), kterým jezdil po Praze Gagarin. Foto: NTM

Gagarin jezdil po Praze vozem, kterým se Sovětský svaz inspiroval v Americe. Kabriolet si oblíbil i Stalin

Když se před šedesáti lety vrátil Jurij Gagarin z vesmíru, jeho první zahraniční cesta zamířila do Československa. Kosmonauta na konci dubna 1961 vítaly v Praze statisíce lidí. Gagarin jim mával z otevřeného přehlídkového automobilu ZIS 110 B. Vůz má ve svých pražských sbírkách Národní technické muzeum (NTM).

Tento typ auta se začal vyrábět v Sovětském svazu krátce na sklonku druhé světové války. Vozil se v něm třeba Stalin. Při vývoji této státnické limuzíny byla údajně inspirace americkým vozem Packard Super Eight, kterým Stalina obdaroval prezident Roosevelt.

Tato vývojářská inspirace však nebyla nikdy dosvědčena, může se tak jednat o jeden z mýtů, které vůz doprovázejí. Vozem jezdili prominenti jako Chruščov, Mao Ce-tung či třeba Enver Hodža.

Před pár lety byl jeden z poválečných vozů ZIS-110 ve velmi zachovalém původním stavu k mání v Německu  za téměř čtvrt miliardy korun.

Ale zpět ke Gagarinovi. Verze, kterou jezdil po Praze, byla vůbec prvním sovětským přehlídkovým osobním autem, do té doby se používali živí koně.  

Kosmonauta zde přijali i státníci, tehdejší prezident Antonín Novotný mu na Pražském hradě udělil titul Hrdina socialistické práce. Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu nazpíval písně, které vznikly na počest letu sovětského hrdiny.

V Praze pobyl Gagarin dva dny. Teprve po Československu přišly na řadu další země, například Velká Británie, Itálie, Brazílie, Kanada nebo třeba Japonsko.

Gagarin se do Československa podíval ještě v roce 1966. Do havárie cvičného letounu MiG-15, při kterém Gagarin zahynul, tehdy zbývaly necelé dva roky.


Opravy Chopinovy ulice

28. července 2021 v 09:18

V Chopinově ulici, mezi čísly popisnými 2 až 10, budou probíhat stavební práce.

Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

26. července 2021 v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Před školou v Ďáblicích bude zpomalovací práh

21. července 2021 ve 14:41

Řidiči v ulici U Parkánu v Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride), uvedla ČTK.

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

V Božanovské ulici dojde k demolici mostu. Dálnice D11 bude uzavřena

20. července 2021 v 16:22

K demolici mostního objektu dojde ve dnech 24. – 25. července, kdy bude uzavřena dálnice D11 od sobotních 17 hodin do neděle do 9 hodin ráno.

Další články
Nahoru