Dnes Sobota - oblacno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Gagarin jezdil po Praze vozem, kterým se Sovětský svaz inspiroval v Americe. Kabriolet si oblíbil i Stalin
Vůz ZIS 110 B (vpravo), kterým jezdil po Praze Gagarin. Foto: NTM

Gagarin jezdil po Praze vozem, kterým se Sovětský svaz inspiroval v Americe. Kabriolet si oblíbil i Stalin

Když se před šedesáti lety vrátil Jurij Gagarin z vesmíru, jeho první zahraniční cesta zamířila do Československa. Kosmonauta na konci dubna 1961 vítaly v Praze statisíce lidí. Gagarin jim mával z otevřeného přehlídkového automobilu ZIS 110 B. Vůz má ve svých pražských sbírkách Národní technické muzeum (NTM).

Tento typ auta se začal vyrábět v Sovětském svazu krátce na sklonku druhé světové války. Vozil se v něm třeba Stalin. Při vývoji této státnické limuzíny byla údajně inspirace americkým vozem Packard Super Eight, kterým Stalina obdaroval prezident Roosevelt.

Tato vývojářská inspirace však nebyla nikdy dosvědčena, může se tak jednat o jeden z mýtů, které vůz doprovázejí. Vozem jezdili prominenti jako Chruščov, Mao Ce-tung či třeba Enver Hodža.

Před pár lety byl jeden z poválečných vozů ZIS-110 ve velmi zachovalém původním stavu k mání v Německu  za téměř čtvrt miliardy korun.

Ale zpět ke Gagarinovi. Verze, kterou jezdil po Praze, byla vůbec prvním sovětským přehlídkovým osobním autem, do té doby se používali živí koně.  

Kosmonauta zde přijali i státníci, tehdejší prezident Antonín Novotný mu na Pražském hradě udělil titul Hrdina socialistické práce. Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu nazpíval písně, které vznikly na počest letu sovětského hrdiny.

V Praze pobyl Gagarin dva dny. Teprve po Československu přišly na řadu další země, například Velká Británie, Itálie, Brazílie, Kanada nebo třeba Japonsko.

Gagarin se do Československa podíval ještě v roce 1966. Do havárie cvičného letounu MiG-15, při kterém Gagarin zahynul, tehdy zbývaly necelé dva roky.


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru