Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - zatazeno 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Gagarin jezdil po Praze vozem, kterým se Sovětský svaz inspiroval v Americe. Kabriolet si oblíbil i Stalin
Vůz ZIS 110 B (vpravo), kterým jezdil po Praze Gagarin. Foto: NTM

Gagarin jezdil po Praze vozem, kterým se Sovětský svaz inspiroval v Americe. Kabriolet si oblíbil i Stalin

Když se před šedesáti lety vrátil Jurij Gagarin z vesmíru, jeho první zahraniční cesta zamířila do Československa. Kosmonauta na konci dubna 1961 vítaly v Praze statisíce lidí. Gagarin jim mával z otevřeného přehlídkového automobilu ZIS 110 B. Vůz má ve svých pražských sbírkách Národní technické muzeum (NTM).

Tento typ auta se začal vyrábět v Sovětském svazu krátce na sklonku druhé světové války. Vozil se v něm třeba Stalin. Při vývoji této státnické limuzíny byla údajně inspirace americkým vozem Packard Super Eight, kterým Stalina obdaroval prezident Roosevelt.

Tato vývojářská inspirace však nebyla nikdy dosvědčena, může se tak jednat o jeden z mýtů, které vůz doprovázejí. Vozem jezdili prominenti jako Chruščov, Mao Ce-tung či třeba Enver Hodža.

Před pár lety byl jeden z poválečných vozů ZIS-110 ve velmi zachovalém původním stavu k mání v Německu  za téměř čtvrt miliardy korun.

Ale zpět ke Gagarinovi. Verze, kterou jezdil po Praze, byla vůbec prvním sovětským přehlídkovým osobním autem, do té doby se používali živí koně.  

Kosmonauta zde přijali i státníci, tehdejší prezident Antonín Novotný mu na Pražském hradě udělil titul Hrdina socialistické práce. Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu nazpíval písně, které vznikly na počest letu sovětského hrdiny.

V Praze pobyl Gagarin dva dny. Teprve po Československu přišly na řadu další země, například Velká Británie, Itálie, Brazílie, Kanada nebo třeba Japonsko.

Gagarin se do Československa podíval ještě v roce 1966. Do havárie cvičného letounu MiG-15, při kterém Gagarin zahynul, tehdy zbývaly necelé dva roky.


Ve čtvrtek v noci neprojedete Bubenečským tunelem

11. května 2021 v 18:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 13. května od 23 hodin do pátku 14. května do 5 hodin uzavřen.

Anketa k řešení dopravy a mobility v Praze 13

10. května 2021 v 19:17

Praha 13 se před časem obrátila na obyvatele a požádala o vyplnění krátkého dotazníku, týkajícího se pohybu po městské části, dopravy nebo parkování.

Tunelem Mrázovka neprojedete ze středy na čtvrtek v noci

10. května 2021 v 18:19

Z důvodu kontroly technologie a čištění kamer bude tunel Mrázovka od středy 12. května od 23 hodin do čtvrtka 13. května do 5 hodin uzavřen.

Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

V noci ze středy na čtvrtek neprojedete Strahovským tunelem

3. května 2021 ve 13:59

Z důvodu pravidelné údržby technologie a čištění kamer bude Strahovský tunelu od středy 5. května od 23 hodin do čtvrtka 6. května do 5 hodin uzavřen.

Patočkovu ve směru do centra uzavřou opravy

1. května 2021 v 09:03

Technická správa komunikací (TSK) zahájí 10. května souvislou údržbu ulice Patočkova ve směru do centra, v úseku ulic Bělohorská a Pod Královkou.

Další články
Nahoru