Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Fusionisté se budou na Staroměstském náměstí loučit s Trumpem, dojde i na sestřih jeho absurdních výroků
Jedno z děl Shaloma Tomase Neumana. Foto: archiv

Fusionisté se budou na Staroměstském náměstí loučit s Trumpem, dojde i na sestřih jeho absurdních výroků

Fusionisté oslaví happeningem na Staroměstském náměstí konec Donalda Trumpa v Bílém domě. Končícího prezidenta USA nazývají „oranžovým agentem“. Akce se bude konat ve středu 20. ledna od 18 do 20 hodin před galerií ART Praha.

Iniciátorem je americko-český výtvarník Shalom Tomas Neuman, který žije a tvoří střídavě v New Yorku a v Česku. Vystavoval v mnoha světových městech, například v Tel Avivu, Tokiu, Florencii, Barceloně, Paříži, Sao Paulu a několikrát také v Praze. Kromě svých obrazů a plastik předvedl spolu se svými kolegy z celého světa i své fusioniosické akce.

Je považován za duchovního otce výtvarného směru nazvaného fusionismus, který využívá prolínání, překrývání a fúzi jednotlivých nejen výtvarných, ale i zvukových, prostorových, audiovizuálních, figurálních dalších vjemů, které zažíváme při „konzumaci“ umění.

Shalom Neuman a jeho přátelé tentokrát chtějí při příležitosti konce prezidentského úřadu Donalda Trumpa a inaugurace nového prezidenta USA Joe Bidena poukázat na „nebezpečná, populistická, lživá a manipulativní vystoupení Trumpa“.

„Na jeho soustavné podněcování k nenávisti a násilí a na jeho opovrhování základními demokratickými principy, které vždy byly pro USA hlavním pilířem politického ethosu,“ sdělil Neuman.

Kromě výtvarných děl autora budou moci příchozí sledovat i audiovizuální sestřih nejabsurdnějších Trumpových výroků. I když budou díla instalována uvnitř galerie ART Praha, diváci je budou sledovat zvenčí, tedy přímo ze Staroměstského náměstí.

„Akce je řádně povolena příslušnými orgány a její průběh je plně v souladu se všemi bezpečnostními opatřeními platnými v rámci boje proti šíření nákazy koronaviru,“ dodal Shalom Tomas Neuman, který se narodil v roce 1947 v Praze. Po válce emigroval s rodinou do Izraele a od dvanácti let žije v USA. V Praze vystavoval poprvé před deseti lety.


Autor: Karel Netolický

Poznejte plodiny Nového světa v botanické zahradě v Troji

Dnes v 09:26

Od léta do pozdního podzimu patří k nejatraktivnějším expozicím Botanické zahrady hl. m. Prahy sekce, která se věnuje plodinám z oblasti Nového světa. Návštěvníci zde mohou objevovat tradiční i netradiční užitkové rostliny Jižní, Střední i Severní Ameriky. Expozice Plodin Nového světa se...

Den architektury se zaměří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Dnes v 08:46

Praha bude na přelomu září a října opět žít architekturou. Od 30. září až do 6. října se stane hlavním dějištěm festivalu Den architektury, který nabízí na tři sta zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program, který se v Praze odehraje...

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru