Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lifestyle / Zdraví

FTN dosud hospitalizovala přes 360 ukrajinských uprchlíků. Ambulantně jich ošetřila téměř 2490

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo dosud hospitalizováno přes 360 ukrajinských uprchlíků s nejrůznějšími zdravotními potížemi, a to i nádorového původu. Nejčastěji byli tito pacienti hospitalizováni se zažívacími nebo neurologickými problémy. Velkou část hospitalizovaných pacientů z Ukrajiny tvořily i děti, a to v počtu 164 nemocných.

V rámci ambulantní zdravotní péče bylo ve FTN dosud ošetřeno více než 2490 lidí, kteří utekli do ČR před válkou na Ukrajině. Ženám z Ukrajiny jsou rovněž poskytována různá gynekologická vyšetření, předporodní péče a podařilo se již realizovat i celkem 66 porodů.

Ve FTN působí i několik tzv. UA Pointů pro dospělé či děti z Ukrajiny. Nejčastěji přicházejí ukrajinští pacienti s různými zažívacími potížemi, bolestmi zad, se záněty močového měchýře, nachlazením či se zvýšeným krevním tlakem.

V průměru přijde do UA Pointu (pavilon A1 – dospělí) do 20 lidí za den, ale tradičně před víkendem to bývá i 30 nemocných. Naprostá většina ukrajinských pacientů je řádně pojištěna. Celková vyšetření ve FTN probíhají 24 hodin denně a bez větších problémů a komplikací.
Autor: Cen

Den zdraví 2022

Včera v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Pozor na záměnu plicních nemocí s postcovidovým syndromem, varují pneumologové

12. září 2022 v 11:08

Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom– varují plicní lékaři. Poslední dva roky jim do ordinací chodí pacienti, u nichž došlo k záměně vážné plicní choroby, jakou je například idiopatická plicní fibróza (IPF), za postcovidový syndrom. Člověka, který přijde k lékaři s potížemi...

Další články
Nahoru