Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Seniorská PrahaSetkání

Fresh Senior Festival nabídne bohatý multikulturní program i tipy pro aktivní stáří

11. 9. 2023
Poznávat a objevovat můžeme v každém věku. Letošní 11. ročník Fresh Senior Festivalu nese podtitul Svět je barevný kaleidoskop – naši sousedé a zve 11. září do Písecké brány na Hradčanech všechny dříve narozené k cestě za poznáním kultur národnostní menšin, které žijí již po desetiletí v České republice. Festivalový program je tradičně zdarma a jeho návštěvníci se mohou tentokrát těšit na žánrově pestrá hudební a taneční vystoupení, ale i třeba taneční workshopy či trénink paměti. 

Nebude chybět ani festivalová soutěž či prezentace organizací věnujících se pomoci seniorům a aktivnímu stáří. Nad letošním ročníkem festivalu převzal záštitu starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.

Program začíná ve 13 hodin a potrvá do 18 hodin. Více informací je k dispozici na www.freshseniorfestival.cz.

Letošní festivalové odpoledne spolupořádá Dům národnostních menšin. Program nabídne například koncerty klezmerového tria Ganifim, maďarského souboru Huzavonó, ukrajinské hudební skupiny Ignis, koncertní vystoupení houslisty Alexandra Shonerta nebo české uskupení Jefis Duo, které nabízí strhující spojení world music, klasické hudby a jazzu. Hudební program zpestří vystoupení bulharské taneční skupiny Bulgari, tanečníků ze spolku KINTARI a vietnamská tanečnice ze spolku Viet Up. Návštěvníci se mohou těšit i na besedu se spisovatelkou Hanou Frištenskou Škarkovou, která je mimo jiné autorkou knihy Každému jeho Izrael.

„Slovo fresh máme většinou spojeno s jídlem či pitím. Ale fresh může být i festival. A já jsem rád, že se tento koná u nás na šestce už po jedenácté. Přeji návštěvníkům mnoho inspirace a organizátorům fresh nápady do dalších ročníků,“ říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek. Cílem letošního ročníku festivalu je prezentovat kulturu lidí, kteří jsou i celou řadu let našimi sousedy, dennodenně se s nimi setkáváme, ale většinou o jejich kořenech víme jen málo. „Pevně věříme, že se nám podaří díky atraktivnímu programu odbourat možné předsudky vůči lidem jiných národností. Právě senioři jsou v dnešním světě plném dezinformací terčem výmyslů, často spojených s cizinci, uprchlíky a migrační vlnou,“ dodává Vladana Rýdlová za pořádající spolek Fresh Senior.

Odpoledne nabídne několik aktivizačních programů a workshopů. Pro návštěvníky jsou připraveny workshopy malování lampionů, venkovních aktivit projektu CELLO – RECETAS, výuka břišních tanců a bulharských lidových tanců nebo trénink paměti. Zájemci se mohou zapojit i do festivalové soutěže o ceny, vylosovaní výherci obdrží hodnotné knižní ceny a upomínkové předměty. Souběžně s kulturním programem proběhne prezentace organizací, které se zaměřují na seniory: Život 90, Mezi námi, Moudrá sovička, Senioři píší wikipedii, FHS UK a Gerontocentrum, Dohled na dosah. Hlavním pořadatelem akce je spolek Fresh Senior za spoluúčasti Domu národnostních menšin.

Autor: Alo

Kultura pro seniory Prahy 1

Dnes ve 12:24

Ve středu 22. května si v sále Malostranské besedy pro seniory Prahy 1 připravila Marie Formáčková vyprávění o Lucerně, které hudebně doprovodila Jana Rychterová.

Přepravu seniorů bude v Praze 4 zajišťovat Taxík Maxík

Dnes v 09:49

Praha 4 se zapojí do projektu Nadace Charty 77 nazvaného Taxík Maxík, jehož smyslem je zajistit bezpečnou a finančně dostupnou dopravu seniorů a osob se zdravotním postižením k lékaři, na úřady nebo na poštu. Závazný zájem o zapojení Prahy 4 do tohoto projektu schválili na svém zasedání ve středu...

Pro seniory: Dechovka v Malostranské besedě

27. května 2024 v 06:34

Malostranskou besedou se v rámci oblíbeného cyklu Prahy 1 Setkání s kulturou rozezní ve středu 5. června od 15 hodin Dechovka v podání Plechovanky.

Fresh Senior Festival ve Ville Pellé chystá bohatý program

26. května 2024 v 07:32

V pondělí 3. června se uskuteční dvanáctý ročník Fresh Senior Festivalu, akci bude hostit Villa Pellé v pražské Bubenči. Letos se organizátoři rozhodli připojit k oslavám Roku české hudby, jež se konají u příležitosti 200 let od narození Bedřicha Smetany. Jako motto festivalu proto zvolili název...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Kontaktní místo pro bydlení Prahy 9 pomáhá nejen seniorům

25. května 2024 v 07:16

Na jaře roku otevřela Praha 9 na úřadě Kontaktní místo pro bydlení. Jeho cílem je nabídnout občanům bezplatné poradenství v oblasti prevence ztráty bydlení a pomoci jim také při řešení souvisejících problémů.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Praha 2: Nusle dětem

24. května 2024 v 11:44

Akce pro děti se koná v sobotu 1. června v parku za školou Křesomyslova. začíná se v 11 hodin.

Středověké slavnosti na Hradčanech

24. května 2024 v 09:21

Druhé Středověké slavnosti na Hradčanech v krásném prostředí parku Maxe van der Stoela nedaleko pražského hradu v Praze 6.

Dobročinnej Blešák v Praze 10

24. května 2024 v 09:02

Přijďte si nakoupit stylové kousky a oživte udržitelně svůj šatník. Letos můžete podpořit organizaci Nedoklubko. Tato nezisková organizace pomáhá rodičům předčasně narozených dětí a neonatologickým oddělením v České republice již od roku 2002.

Letní hry Na Františku

23. května 2024 ve 12:38

Praha 1 pořádá Letní hry Na Františku. Děti a mladiství se mohou těšit na atletiku, mini golf, basketbal, florbal, lezení, veslování nebo surfařský simulátor.

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

23. května 2024 v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Další články
Nahoru