Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Seniorská PrahaSetkání

Fresh Senior Festival nabídne bohatý multikulturní program i tipy pro aktivní stáří

11. 9. 2023
Poznávat a objevovat můžeme v každém věku. Letošní 11. ročník Fresh Senior Festivalu nese podtitul Svět je barevný kaleidoskop – naši sousedé a zve 11. září do Písecké brány na Hradčanech všechny dříve narozené k cestě za poznáním kultur národnostní menšin, které žijí již po desetiletí v České republice. Festivalový program je tradičně zdarma a jeho návštěvníci se mohou tentokrát těšit na žánrově pestrá hudební a taneční vystoupení, ale i třeba taneční workshopy či trénink paměti. 

Nebude chybět ani festivalová soutěž či prezentace organizací věnujících se pomoci seniorům a aktivnímu stáří. Nad letošním ročníkem festivalu převzal záštitu starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.

Program začíná ve 13 hodin a potrvá do 18 hodin. Více informací je k dispozici na www.freshseniorfestival.cz.

Letošní festivalové odpoledne spolupořádá Dům národnostních menšin. Program nabídne například koncerty klezmerového tria Ganifim, maďarského souboru Huzavonó, ukrajinské hudební skupiny Ignis, koncertní vystoupení houslisty Alexandra Shonerta nebo české uskupení Jefis Duo, které nabízí strhující spojení world music, klasické hudby a jazzu. Hudební program zpestří vystoupení bulharské taneční skupiny Bulgari, tanečníků ze spolku KINTARI a vietnamská tanečnice ze spolku Viet Up. Návštěvníci se mohou těšit i na besedu se spisovatelkou Hanou Frištenskou Škarkovou, která je mimo jiné autorkou knihy Každému jeho Izrael.

„Slovo fresh máme většinou spojeno s jídlem či pitím. Ale fresh může být i festival. A já jsem rád, že se tento koná u nás na šestce už po jedenácté. Přeji návštěvníkům mnoho inspirace a organizátorům fresh nápady do dalších ročníků,“ říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek. Cílem letošního ročníku festivalu je prezentovat kulturu lidí, kteří jsou i celou řadu let našimi sousedy, dennodenně se s nimi setkáváme, ale většinou o jejich kořenech víme jen málo. „Pevně věříme, že se nám podaří díky atraktivnímu programu odbourat možné předsudky vůči lidem jiných národností. Právě senioři jsou v dnešním světě plném dezinformací terčem výmyslů, často spojených s cizinci, uprchlíky a migrační vlnou,“ dodává Vladana Rýdlová za pořádající spolek Fresh Senior.

Odpoledne nabídne několik aktivizačních programů a workshopů. Pro návštěvníky jsou připraveny workshopy malování lampionů, venkovních aktivit projektu CELLO – RECETAS, výuka břišních tanců a bulharských lidových tanců nebo trénink paměti. Zájemci se mohou zapojit i do festivalové soutěže o ceny, vylosovaní výherci obdrží hodnotné knižní ceny a upomínkové předměty. Souběžně s kulturním programem proběhne prezentace organizací, které se zaměřují na seniory: Život 90, Mezi námi, Moudrá sovička, Senioři píší wikipedii, FHS UK a Gerontocentrum, Dohled na dosah. Hlavním pořadatelem akce je spolek Fresh Senior za spoluúčasti Domu národnostních menšin.

Autor: Alo

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Dnes v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

Včera v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Praha 6: Říjen v Kaštanu

Včera v 09:10

I v říjnu připravil Kaštan v Praze 6 koncerty, přednášky, poslechovky, audiovizuální večery, divadelní představení i vernisáž výstavy, tentokrát výtvarníka a hudebníka Petra Hilského.

Praha 10: Jak pracovat s chytrým telefonem

30. září 2023 v 10:16

Kurzy práce s telefonem jsou určeny pro seniory (60+) s trvalým bydlištěm na území Prahy 10 a chtějí seznámit s výhodami chytrého telefonu a možnostmi jeho využití. Kurzy jsou bezplatné.

Přednáška pro seniory Prahy 15

28. září 2023 ve 12:09

Radnice Prahy 15 ve spolupráci s hlavním městem zve zájemce z řad seniorů na přednášku s tématem – Valorizace důchodů. Akce se koná v pondělí 2. října od 14 hodin v klubu seniorů CSOP, Janovská 486.

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Mölkky pro seniory Prahy 4 v parku Na Pankráci

27. září 2023 v 07:24

Ve čtvrtek 5. října se od 14 hodiny uskuteční v parku Na Pankráci turnaj Mölkky pro seniory Prahy 4. Tímto turnajem vyvrcholí letošní hraní venkovní hry mölkky. Turnaj je určen ženám i mužům v seniorském věku, zdatným hráčům, ale i začátečníkům. Na turnaj není nutná předchozí...

Praha 1 zve na Svátek seniorů, jeho konání schválilo vedení městské části

26. září 2023 v 17:36

Radní Prahy 1 na svém aktuálním jednání schválili konání Svátku seniorů ve čtvrtek 5. října. Akce se uskuteční na ostrově Kampa od 10 do 17 hodin.

Břevnovské posvícení 2023

26. září 2023 v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

26. září 2023 v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Netopýři a přednáška o nich v Praze 4

25. září 2023 v 09:17

Ústav sociálních služeb Praha 4 připravil pro seniory v nově zrekonstruovaném Centru aktivního stáří přednášku s názvem Tajemní netopýři. Koná se ve středu 27. září od 10 hodin v nově zrekonstruovaném Centru aktivního stáří ve Svatoslavově ulici 227/27...

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

Další články
Nahoru