dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
zítra
Pátek - zatazeno
10°C
pozítří
Sobota - zatazeno
8°C
Rušnou cyklostezku roky přerušuje louka, problém s pozemkem se konečně podařilo vyřešit
Cyklisté musí sjet z asfaltu na louku. Foto (3x): Jan Puci

Rušnou cyklostezku roky přerušuje louka, problém s pozemkem se konečně podařilo vyřešit

Na frekventované cyklostezce mezi centrem Prahy a Vraným nad Vltavou na pravém břehu Vltavy je u jižních hranic metropole před Jarovem nahrazen asfaltový povrch nezpevněnou pěšinou. Už roky je slibována náprava. Podle zjištění serveru Pražský patriot se po maratonu slibů a nenaplněných očekávání konečně „hnuly ledy“ a letos, nejpozději příští rok, bude skutečně vše hotovo.

stezka-vrane Když byla před pěti lety zprovozněna asfaltová cyklostezka mezi pražskou Zbraslaví a Vraným nad Vltavou, na úseku dlouhém půl kilometru u Jarova zůstala nezpevněná pěšinka přes louku. Kola tuto „drncačku“ zvládají, ale například in-line bruslařům to znemožňuje při výjezdu z metropole směrem na Vrané nad Vltavou (nebo naopak) pokračovat v jízdě.

O kočárcích ani nemluvě. Volit musí objížďku po nedaleké silnici, na které je poměrně hustý provoz. Důvodem nedokončení stezky, která stála desítky milionů, byly nevyřešené majetkové vztahy s Arcibiskupstvím pražským, majitelem pozemku, přes který pěšina vede.

Technická správa komunikací (TSK), která stezku před pěti lety vybudovala, si dávala rok, maximálně dva, na vyasfaltování daného úseku. Tedy na vyřešení všech právních náležitostí, které bránily dobudování stezky. Alespoň o tom hlavním městem vlastněná společnost od roku 2014 informovala na značkách stojících u obou konců louky. Roky plynuly a v místě se nic nedělo.

znacka-stezka-1 Na značkách se jen měnil rok plánovaného zprovoznění. Aktuálně je tam napsán rok 2019. V úseku vsak žádný stavební ruch není, po pěšině denně projedou stovky cyklistů.  

Roky se táhnoucí výkup pozemků od Arcibiskupství pražského se magistrátu již podařil dokončit. Dokončení cyklostezky je tak konečně ve fázi projektové přípravy.

Na otázku, jaká byla cena pozemku, se magistrát doposavad nevyjádřil. Tento údaj zatím nesdělilo ani arcibiskupství.

V současné době je již vydané územní rozhodnutí s nabytím právní moci, dokumentace pro stavební povolení je projednána s téměř všemi dotčenými orgány státní správy a správci. Po získání všech souhlasných stanovisek bude zažádáno o stavební povolení. Poté dojde k výběru zhotovitele a následně zahájení prací.

„Pokud vše půjde podle plánu, tak bychom rádi minimálně v letošním roce stavbu zahájili, a pokud nezačne brzy klimatická výluka, tak bychom mohli i chybějící část dokončit. Ale méně optimistický předpoklad je, že vše bude dokončeno do zahájení cyklistické sezóny v roce 2020,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.


Stovky expertů na největší orgán v těle jedou do Prahy

Včera v 10:56

V tuzemsku nyní žije asi 55 000 lidí s nějakou formou střevního zánětu. Jen u Crohnovy choroby se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 000 na 27 000. Nejenom toto budou řešit stovky odborníků na trávicí trakt – gastroenterologů – kteří se v těchto dnech sjíždí z Česka i Slovenska do...

Víc městských bytů pro potřebné profese

19. listopadu 2019 ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

18. listopadu 2019 v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Další články
Nahoru