dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
11°C
Rušnou cyklostezku roky přerušuje louka, problém s pozemkem se konečně podařilo vyřešit
Cyklisté musí sjet z asfaltu na louku. Foto (3x): Jan Puci

Rušnou cyklostezku roky přerušuje louka, problém s pozemkem se konečně podařilo vyřešit

Na frekventované cyklostezce mezi centrem Prahy a Vraným nad Vltavou na pravém břehu Vltavy je u jižních hranic metropole před Jarovem nahrazen asfaltový povrch nezpevněnou pěšinou. Už roky je slibována náprava. Podle zjištění serveru Pražský patriot se po maratonu slibů a nenaplněných očekávání konečně „hnuly ledy“ a letos, nejpozději příští rok, bude skutečně vše hotovo.

stezka-vrane Když byla před pěti lety zprovozněna asfaltová cyklostezka mezi pražskou Zbraslaví a Vraným nad Vltavou, na úseku dlouhém půl kilometru u Jarova zůstala nezpevněná pěšinka přes louku. Kola tuto „drncačku“ zvládají, ale například in-line bruslařům to znemožňuje při výjezdu z metropole směrem na Vrané nad Vltavou (nebo naopak) pokračovat v jízdě.

O kočárcích ani nemluvě. Volit musí objížďku po nedaleké silnici, na které je poměrně hustý provoz. Důvodem nedokončení stezky, která stála desítky milionů, byly nevyřešené majetkové vztahy s Arcibiskupstvím pražským, majitelem pozemku, přes který pěšina vede.

Technická správa komunikací (TSK), která stezku před pěti lety vybudovala, si dávala rok, maximálně dva, na vyasfaltování daného úseku. Tedy na vyřešení všech právních náležitostí, které bránily dobudování stezky. Alespoň o tom hlavním městem vlastněná společnost od roku 2014 informovala na značkách stojících u obou konců louky. Roky plynuly a v místě se nic nedělo.

znacka-stezka-1 Na značkách se jen měnil rok plánovaného zprovoznění. Aktuálně je tam napsán rok 2019. V úseku vsak žádný stavební ruch není, po pěšině denně projedou stovky cyklistů.  

Roky se táhnoucí výkup pozemků od Arcibiskupství pražského se magistrátu již podařil dokončit. Dokončení cyklostezky je tak konečně ve fázi projektové přípravy.

Na otázku, jaká byla cena pozemku, se magistrát doposavad nevyjádřil. Tento údaj zatím nesdělilo ani arcibiskupství.

V současné době je již vydané územní rozhodnutí s nabytím právní moci, dokumentace pro stavební povolení je projednána s téměř všemi dotčenými orgány státní správy a správci. Po získání všech souhlasných stanovisek bude zažádáno o stavební povolení. Poté dojde k výběru zhotovitele a následně zahájení prací.

„Pokud vše půjde podle plánu, tak bychom rádi minimálně v letošním roce stavbu zahájili, a pokud nezačne brzy klimatická výluka, tak bychom mohli i chybějící část dokončit. Ale méně optimistický předpoklad je, že vše bude dokončeno do zahájení cyklistické sezóny v roce 2020,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Další články
Nahoru