Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Frej, lékař a odborník na ajurvédu: Nařiďte si vlastní biologické hodiny! Jak na to?
Krátká procházka ve dvou? Podle ajurvédy ideální po večeři. Ilustrační foto: freeimages

Frej, lékař a odborník na ajurvédu: Nařiďte si vlastní biologické hodiny! Jak na to?

Podle východního učení o zdraví – ajurvédy – by se člověk měl řídit svými vnitřními biologickými hodinami. Alespoň tak to propaguje lékař David Frej, který už o ajurvédě napsal několik knížek.

MUDr. David Frej

Lékař, věnuje se ájurvédské medicíně, detoxikaci, regeneraci organizmu, výživě. Ve své praxi se zabývá ájurvédskou medicínou, léčbou nemocí a obezity, výživou, detoxikací a regenerací organismu.

Je autorem knih: Ájurvédské recepty pro zdraví; Detoxikace těla a mysli; Zdravé tuky Omega–tajemství dlouhověkosti Kréťanů; Stres;, Dietní sestra – diety ve zdraví a nemoci; 99 způsobů, jak zhubnout; Testy; Ájurvéda-medicína zdraví a dlouhověkosti v praxi; Atlas celostní medicíny; Ajurvédské recepty pro zdraví; Biologické hodiny – Tajemství metabolismu, dlouhověkosti a zdraví.

Každý orgán v našem těle má podle něj svou dobu, kdy se nejvíce aktivuje. Například plíce jsou nejčilejší ráno a večer, žaludek zase má svou dobu v poledne, a proto bychom tehdy měli jíst hlavní jídlo, které nejlépe zpracuje. Po 14 hodině už tato aktivita slábne, pokrm se tráví hůře a tvoří se více odpadních látek. Játra se naopak na zpracování potravy podílejí nejvíc odpoledne. Podvečer a ráno pracují ledviny a tlusté střevo.

Jak dodržovat denní režim?

Biologické hodiny nám tedy říkají, co a jak máme v každou denní dobu optimálně dělat. Trochu jiné to ovšem mají „sovy“ a „skřivani“.

5.30 až 7.30 hodin: Vstávání
Nejlepší je podle ajurvédy vstávání ještě před východem slunce. Vzduch je svěží, prosycený energií a naše plíce to vnímají. Měli bychom vstávat pomalu a dát si trochu na čas. Sovy mají povoleno vstávat až do osmi hodin.

Hned po probuzení bychom měli začít s očistou jazyka, kde se vyloučily odpadní látky za celou noc. Škrabkou na jazyk očistíme sedmkrát jazyk od kořene ke špičce.

david-frej-nahled

MUDr. David Frej

Další ranní úkony by měly následovat v tomto pořadí: vypití teplé vody s medem a limetkovou šťávou pro probuzení organismu, umytí, přičemž obličej studenou vodou, a nakonec stolice, která by měla být pravidelná.

Výborné je také kloktání olejů nebo masáž teplým olejem v oblasti kloubů. Skvělý je například sezamový olej.

6 až 8 hodin: Pohyb a dechová cvičení

Ranní pohyb prospívá zdraví. Výborná jsou dechová cvičení, aerobní cvičení, která podporují činnost srdce, ledvin a trávicího systému. Dechová cvičení najdete například v józe – kdy, zjednodušeně řečeno, si představíte, že máte v břiše míč a ten nafukujete a zase vyfukujete. Přitom se uvolníte, což je výborný prostředek proti všem stresům.

7 až 8 hodin: Snídaně

Měla by být lehká, ale rozhodně ji nevynechávejte. V chladnějších měsících může být i teplá, jako například obilná kaše s ovocem a podobně. Ideální je po celý rok celozrnný chléb s pomazánkou.

9 až 11 hodin: Práce a plánování

Každý den bychom si měli naplánovat, co všechno chceme stihnout. Organizace činností nám velmi ušetří čas. Právě dopoledne se nejlépe soustředíme, a proto si můžeme naplánovat nejméně příjemné a nejobtížnější úkoly.

11.30 až 13 hodin: Oběd

Odstup mezi snídaní a obědem by měl být ideálně 3 až 4 hodiny. Mezi 12. a 13. hodinou je nejsilnější aktivita žaludku, můžeme tedy jíst i sytá a výživná jídla.

Po obědě by měl následovat malý odpočinek – krátká procházka – pokud jste doma, chvilka poležení na levém boku. Pokud musíte pracovat, řešte jen rutinní úkoly.

14 až 18 hodin: Práce, sport, učení

V této době si nejlépe pamatujeme a dobře reagujeme, proto je to výborný čas na učení a intelektuální práci. Později odpoledne také nastává ideální čas na sport. Tedy jít rovnou z práce do posilovny není vůbec špatný nápad. Podle ajurvédy je také soumrak vhodnou dobou na meditaci. Když vám to čas a rodina dovolí, před večerním šrumcem chvíli rozjímejte se zavřenýma očima.

18 až 19 hodin: Večeře a relaxace

Večeře by měla být lehká – dejme tomu zeleninové rizoto nebo zeleninová polévka bez jíšky. Jíst by se mělo naposledy tři hodiny před spaním – pozdější jídlo narušuje metabolismus i spánek. Po večeři je výborná krátká procházka.

21 až 24 hodin: Relaxace, zábava, sex

Skřivani už se budou kolem 21. hodiny připravovat na spánek, sovy se budou ještě bavit nebo pracovat. Důležité je, že i ony by se měly naučit být do dvanácti v posteli.

Před spaním je účinná malá masáž chodidel sezamovým nebo kokosovým olejem. Rozproudí se tak krevní oběh, budeme mít teplé nohy, a tím se nám bude lépe usínat.

A pozor – ajurvéda má i doporučení, kdy je nejlepší sex: mezi 22. a 23. hodinou, odpoledne na to podle tohoto učení není správná doba.

Čtěte také:

Jak tikají biologické hodiny na podzim? Co máme v tuto dobu dělat, radí známý lékař

ŽVÝKEJTE OLEJ! Před třiceti lety ohromila vědce, nyní je šokující jarní očistná kůra zpět  

Kromě doporučení žvýkat olej připomínají Frej s Kuchařem tři oleje, které prý změní váš život


Autor: Zuzana Pšenicová

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Další články
Nahoru