dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Frej, lékař a odborník na ajurvédu: Nařiďte si vlastní biologické hodiny! Jak na to?
Krátká procházka ve dvou? Podle ajurvédy ideální po večeři. Ilustrační foto: freeimages

Frej, lékař a odborník na ajurvédu: Nařiďte si vlastní biologické hodiny! Jak na to?

Podle východního učení o zdraví – ajurvédy – by se člověk měl řídit svými vnitřními biologickými hodinami. Alespoň tak to propaguje lékař David Frej, který už o ajurvédě napsal několik knížek.

MUDr. David Frej

Lékař, věnuje se ájurvédské medicíně, detoxikaci, regeneraci organizmu, výživě. Ve své praxi se zabývá ájurvédskou medicínou, léčbou nemocí a obezity, výživou, detoxikací a regenerací organismu.

Je autorem knih: Ájurvédské recepty pro zdraví; Detoxikace těla a mysli; Zdravé tuky Omega–tajemství dlouhověkosti Kréťanů; Stres;, Dietní sestra – diety ve zdraví a nemoci; 99 způsobů, jak zhubnout; Testy; Ájurvéda-medicína zdraví a dlouhověkosti v praxi; Atlas celostní medicíny; Ajurvédské recepty pro zdraví; Biologické hodiny – Tajemství metabolismu, dlouhověkosti a zdraví.

Každý orgán v našem těle má podle něj svou dobu, kdy se nejvíce aktivuje. Například plíce jsou nejčilejší ráno a večer, žaludek zase má svou dobu v poledne, a proto bychom tehdy měli jíst hlavní jídlo, které nejlépe zpracuje. Po 14 hodině už tato aktivita slábne, pokrm se tráví hůře a tvoří se více odpadních látek. Játra se naopak na zpracování potravy podílejí nejvíc odpoledne. Podvečer a ráno pracují ledviny a tlusté střevo.

Jak dodržovat denní režim?

Biologické hodiny nám tedy říkají, co a jak máme v každou denní dobu optimálně dělat. Trochu jiné to ovšem mají „sovy“ a „skřivani“.

5.30 až 7.30 hodin: Vstávání
Nejlepší je podle ajurvédy vstávání ještě před východem slunce. Vzduch je svěží, prosycený energií a naše plíce to vnímají. Měli bychom vstávat pomalu a dát si trochu na čas. Sovy mají povoleno vstávat až do osmi hodin.

Hned po probuzení bychom měli začít s očistou jazyka, kde se vyloučily odpadní látky za celou noc. Škrabkou na jazyk očistíme sedmkrát jazyk od kořene ke špičce.

david-frej-nahled

MUDr. David Frej

Další ranní úkony by měly následovat v tomto pořadí: vypití teplé vody s medem a limetkovou šťávou pro probuzení organismu, umytí, přičemž obličej studenou vodou, a nakonec stolice, která by měla být pravidelná.

Výborné je také kloktání olejů nebo masáž teplým olejem v oblasti kloubů. Skvělý je například sezamový olej.

6 až 8 hodin: Pohyb a dechová cvičení

Ranní pohyb prospívá zdraví. Výborná jsou dechová cvičení, aerobní cvičení, která podporují činnost srdce, ledvin a trávicího systému. Dechová cvičení najdete například v józe – kdy, zjednodušeně řečeno, si představíte, že máte v břiše míč a ten nafukujete a zase vyfukujete. Přitom se uvolníte, což je výborný prostředek proti všem stresům.

7 až 8 hodin: Snídaně

Měla by být lehká, ale rozhodně ji nevynechávejte. V chladnějších měsících může být i teplá, jako například obilná kaše s ovocem a podobně. Ideální je po celý rok celozrnný chléb s pomazánkou.

9 až 11 hodin: Práce a plánování

Každý den bychom si měli naplánovat, co všechno chceme stihnout. Organizace činností nám velmi ušetří čas. Právě dopoledne se nejlépe soustředíme, a proto si můžeme naplánovat nejméně příjemné a nejobtížnější úkoly.

11.30 až 13 hodin: Oběd

Odstup mezi snídaní a obědem by měl být ideálně 3 až 4 hodiny. Mezi 12. a 13. hodinou je nejsilnější aktivita žaludku, můžeme tedy jíst i sytá a výživná jídla.

Po obědě by měl následovat malý odpočinek – krátká procházka – pokud jste doma, chvilka poležení na levém boku. Pokud musíte pracovat, řešte jen rutinní úkoly.

14 až 18 hodin: Práce, sport, učení

V této době si nejlépe pamatujeme a dobře reagujeme, proto je to výborný čas na učení a intelektuální práci. Později odpoledne také nastává ideální čas na sport. Tedy jít rovnou z práce do posilovny není vůbec špatný nápad. Podle ajurvédy je také soumrak vhodnou dobou na meditaci. Když vám to čas a rodina dovolí, před večerním šrumcem chvíli rozjímejte se zavřenýma očima.

18 až 19 hodin: Večeře a relaxace

Večeře by měla být lehká – dejme tomu zeleninové rizoto nebo zeleninová polévka bez jíšky. Jíst by se mělo naposledy tři hodiny před spaním – pozdější jídlo narušuje metabolismus i spánek. Po večeři je výborná krátká procházka.

21 až 24 hodin: Relaxace, zábava, sex

Skřivani už se budou kolem 21. hodiny připravovat na spánek, sovy se budou ještě bavit nebo pracovat. Důležité je, že i ony by se měly naučit být do dvanácti v posteli.

Před spaním je účinná malá masáž chodidel sezamovým nebo kokosovým olejem. Rozproudí se tak krevní oběh, budeme mít teplé nohy, a tím se nám bude lépe usínat.

A pozor – ajurvéda má i doporučení, kdy je nejlepší sex: mezi 22. a 23. hodinou, odpoledne na to podle tohoto učení není správná doba.

Čtěte také:

Jak tikají biologické hodiny na podzim? Co máme v tuto dobu dělat, radí známý lékař

ŽVÝKEJTE OLEJ! Před třiceti lety ohromila vědce, nyní je šokující jarní očistná kůra zpět  

Kromě doporučení žvýkat olej připomínají Frej s Kuchařem tři oleje, které prý změní váš život


Autor: Zuzana Pšenicová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

Dnes ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru