dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Fraška na pražském zastupitelstvu: Jak podržet a přitom se neohnout? Zdržet se
Zastupitelstvo odmítlo diskutovat o některých (podle opozice) důležitých tématech. Ilustrační foto: archiv

Fraška na pražském zastupitelstvu: Jak podržet a přitom se neohnout? Zdržet se

I dnešní jednání pražského zastupitelstva tradičně zahájila diskuse o navrženém programu. Opozice se do něj snažila navrhnout body, kterými by se zastupitelstvo nějakým způsobem postavilo k událostem, které v poslední době hýbou děním v Praze. Koalice ani jeden z bodů neschválila.

Při navrhování změn v programu nastal zřídka viděný jev. Ve svých návrzích se navzájem podporovala levicová i pravicová opozice. Některé body navrhli členové KSČM, jiné zastupitelé TOP 09, ODS či Pirátů.

Chtěli, aby zastupitelé například projednali Lítačku, nástupce Opencard. „Pokud nám tady v lednu paní primátorka tvrdila, že Lítačka bude stát včetně všech nákladů do deseti milionů, uvedla nás všechny v omyl. Kvůli Opencard chodím k soudu, u kterého se musí říkat pravda. A díky tomu jsme se dozvěděli, že náklady budou v řádu desítek milionů,“ uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Předsedkyně klubu KSČM Marta Semelová chtěla, aby náměstek primátorky odpovědný pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) vysvětlil bleskové odvolání Jaroslava Ďuriše z funkce ředitele dopravního podniku.

Zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík navrhnul, aby zastupitelé projednali a schválili změnu, která by zaručila, že případné petice s více než tisícovkou podpisů se budou na každém jednání projednávat v 15 hodin. „Takovými peticemi se zastupitelstvo musí zabývat, ale lidé, kteří přijdou projednávání sledovat, tady leckdy čekají mnoho hodin a neví, kdy se k nim zastupitelstvo dostane. Takto by věděli, kdy mají na magistrát dorazit. Věřím, že tato malá změna, která vyjde vstříc občanům, nebude pro zastupitele problém,“ uvedl ve své řeči opoziční zastupitel.

Opozice také chtěla, aby dnešní zastupitelstvo projednalo další osud divadla Komedie, zhodnotilo, zda koaliční smlouva neodporuje zákonům ČR, či se pobavilo o novele zákona o nejvyšším kontrolním úřadu.

Opoziční TOP 09 a ODS neprosadily ani téma budovy na Žižkově, kde sídlí Autonomní sociální centrum Klinika. Vadí jim to, že problém státu má řešit svými prostředky město. Zařazení bodu podpořili i komunisté a piráti, kteří ale na Kliniku hledí ze zcela jiného úhlu, komunisté chtěli v rámci bodu otevřít i chátrání pražských budov.

Magistrát bude s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) jednat o směně budovy nebo nákupu. Chce ji opravit a nabídnout neziskovému sektoru, squatteři v něm budou moci zůstat do začátku oprav. Podle ÚZSVM jsou v ní ale nelegálně, dvakrát za poslední týden je vyvedla policie a vždy se do budovy vrátili.

Zatímco podávání návrhů programu trvalo hodinu, samotné hlasování jen pár minut. Proměnilo se ve frašku. I když u jednotlivých bodů by se dali zastupitelé, kteří hlasovali proti zařazení, spočítat na prstech jedné ruky, ani jeden bod nebyl na program dozařazen.

Důvod? Koaliční zastupitelé se zdrželi hlasování. Oficiálně tedy nebyli proti, ale jelikož je pro schválení návrhu potřebná většina hlasů a zdržel se je brán jako proti, žádný bod navržený opozicí se do programu nedostal.

V Praze vládne koalice složená z Trojkoalice, Ano a ČSSD, do jejíhož klubu se přidala bývalá zastupitelka TOP 09 Monika Krobová Hášová. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má koalice těsnou většinu dvou hlasů. V opozici je ODS, TOP 09, Česká pirátská strana, KSČM a nezávislí kolem exprimátora Tomáše Hudečka.


Další články
Nahoru