dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Fraška na jednání pražského zastupitelstva, při které se volení zástupci Pražanů vždy rozprchnou
Občané hovoří pri interpelacích k prázdným lavicím zastupitelů.

Fraška na jednání pražského zastupitelstva, při které se volení zástupci Pražanů vždy rozprchnou

Když na začátku roku 2012 pražští zastupitelé připustili změnou svého jednacího řádu možnost, aby je mohli občané, zástupci městských částí či členové nejrůznějších občanských sdružení přímo na jejich jednání interpelovat, bylo to vysvětlováno jako krok k otevřenému magistrátu. Pro vystupování zájemců z řad prostého lidu bylo vymezeno na každé schůzi 45 minut. Jak vypadají interpelace dva a půl roku po jejich uvedení v život? Tristně a nedůstojně!

Interpelace občanů sice fungují nadále, ale když začnou, pražští zastupitelé, včetně radních, se houfně rozprchnou do bufetu a kuloárů. Sál zeje prázdnotou. A tak se to opakuje na každém zastupitelstvu.

„Slíbil jsem Pražanům, že radnice bude otevřenou institucí a svůj slib plním. Možnost oslovit zastupitele přímo na jejich jednání je jedním z kroků, který jsme se společně s radními rozhodli zavést, a zastupitelé nás podpořili. Komunikace s občany je základem naší práce,“ uvedl na začátku roku 2012 tehdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v souvislosti s premiérou interpelací.

V roce 2014 se zdá, že pro drtivou většinu zastupitelů komunikace s občany, tedy alespoň při jednání zastupitelstva, jejich prioritou není. „Vzhledem k tomu, že je 12.30 hodin, přerušuji tento bod jednání,“ řekl minulý čtvrtek při jednání pražského zastupitelstva náměstek primátora Jiří Nouza.

Podle jednacího řádu totiž vždy půl hodiny po poledni začnou interpelace občanů. V tu chvíli začalo v sále zajímavé hemžení. Do té doby (skoro) plné lavice zastupitelů se velmi rychle vyprázdnily.

Z více než šesti desítek zastupitelů jich zůstalo sedět na svém místě ani ne deset. V jednu chvíli poslouchalo interpelace občanů jen pět politiků! A tak to vypadá na každém zastupitelstvu.

I když se mezi občany občas najdou exhibující jedinci, každopádně mají na své vystoupení nárok a volení zástupci Pražanů by jim měli naslouchat. Nebo férově říct, že je to pro ně nutná přítěž a interpelace ruší. Takový krok ale jistě před volbami neudělají.

Naopak, na posledním předvolebním jednání v září možná při interpelacích zůstanou na svém místě. Klábosení u chlebíčků v bufetu si možná jednou odpustí. Bude totiž zbývat měsíc do voleb, takže ukázat svou občanskou angažovanost bude taktické…


Další články
Nahoru