dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Františku, přijdeš o miliony a budeš soběstačný
Nemocnice Na Františku projde potřebnou restrukturalizací. Foto: www.nnfp.cz

Františku, přijdeš o miliony a budeš soběstačný

Praha 1 postupně přestane dotovat provoz své Nemocnice Na Františku. Pomoci jí k tomu má restrukturalizace zařízení, kterou schválili zastupitelé první městské části. Jejím výsledkem bude efektivnější provoz, který by měl vést k tomu, že od začátku roku 2016 bude nemocnice schopna pokrýt provozní náklady plně ze svých výnosů.

Praha 1 je jedinou městskou částí, která zřizuje nemocnici, a tak to i nadále zůstane. „Žádná privatizace, žádné prodávání. Na druhou stranu je ale nutné udělat maximum pro to, aby bylo její hospodaření vyrovnané a aby tak Praha 1 nemusela nadále dotovat její provoz,“ prohlásil starosta Oldřich Lomecký.

Zároveň zdůraznil, že to v žádném případě nepovede ke zhoršení zdravotní péče či k omezování investic do zkvalitňování léčby. „Chceme kvalitní péči,“ zdůraznil starosta.

Podle průzkumů patří z pohledu občanů udržení Nemocnice Na Františku i Polikliniky Palackého v majetku MČ Praha 1 mezi tři největší priority.

Jedním z prvních kroků schválené restrukturalizace bude snížení počtu lůžek z 217 na 154. Podle auditu totiž bylo dosud skutečně využíváno jen 186 lůžek. Problémem nemocnice je to, že má u zdravotních pojišťoven nasmlouvaný velký počet výkonů, které ale není schopna provést, a to například pro nižší zájem pacientů.

Nejvíce lůžek bude sníženo u interny a chirurgie. Provoz chirurgie byl dosud nejztrátovější, proto také došlo k výběrovému řízení na primáře, které už bylo úspěšně dokončeno.

Ekonomickou situaci nemocnice zhoršila od nového roku také nová úhradová vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která se nově řídí diagnózou, nikoli délkou léčby či pobytu na nemocničním lůžku.

Dotace radnice do provozu nemocnice činila v loňském roce 26,9 milionu korun, v letošním roce by měla být 42,1 milionu, v roce 2014 28 milionů a v roce 2015 už jen 14 milionů korun. Od dalšího roku by měla být dotace na provoz nulová.


Autor: Dalibor Kracík

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru