Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 29°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
DivadloPražská kultura

Frankenstein: Inscenace podle románu Mary Shelleyové v Komedii

8. 6. 2024
Městská divadla pražská uvedou 8. června v Komedii nové zpracování známé literární látky v režii Jakuba Maksymova.

Vítejte na svatební oslavě, která každým okamžikem silněji naznačuje, že Viktor Frankenstein a jeho snoubenka Elizabeta Lavenzová budou žít šťastně až po smrti. Nový Frankenstein z Městských divadel pražských bude inscenací o stvoření, ve které se snoubí divadelní a filmový jazyk, tři herci oživují hmotu, předmětům dodávají nevídané významy a k tomu jim hraje dvojhlavá kapela.

Režisér Jakub Maksymov k tvaru inscenace říká: „Pro divadlo objektů – tedy divadelní formu, kterou jsme pro náš titul zvolili – je typické, že se herci vyjadřují skrze objekty. Stejně jako Viktor Frankenstein zachází ve své laboratoři s mrtvou matérií a přetváří ji, tak herci na jevišti pracují s širokou škálou věcí a skrze ně vypráví příběh. Jejich počínání je snímáno a v reálném čase přenášeno na plátno. Projekce pak doplňuje živá hudba, která divákům může evokovat první filmové horory.“

Shelleyové Netvor je bezejmenný. Viktor Frankenstein je jméno jeho stvořitele, mladého vědce, který si hrál na boha, z mrtvé hmoty stvořil živou a od svého syna očekával vděk. Dočkal se ale jen pomsty.

Dramaturgyní inscenace a spoluautorkou scénáře je Lenka Dombrovská: „Netvora Mary Shelleyové lze označit za archetypální postavu společenského vyděděnce. A právě to, že čerstvě stvořený a nestvůrný člověk je hozen do krutého světa a vyrůstá bez lásky, výchovy, vzdělání i sociálních vazeb, bylo pro nás nejpodstatnější. Jelikož jsme si vědomi, že zlo plodí jenom další zlo. Abychom však nevytvářeli pouze temnou inscenaci, rozhodli jsme se posílit také tematickou linku manželství a rodičovství, i když ani ony nebudou v naší inscenaci natřeny na růžovo. A příběh – jak si žádá dílo z doby romantismu – jsme zarámovali svatbou a pohřbem.“

Vstupenky na Frankensteina je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.Autor: Alo

Pohádky na Dvorečku: Jak se vaří pohádka

Včera ve 14:38

Praha 9 zve děti, rodiče i prarodiče na pohádky pro nejmenší. Pohádky na Dvorečku jsou zdarma a začíná se v 16 hodin. Hraje se v Jandově 4, v Praze 9.

Koncert klasické hudby s romskými prvky

Včera v 10:50

Praha 14 zve na koncert v sobotu 29. června od 19 hodin v KD Kyje.

Výstava na radnici: Unfocused

Včera v 09:01

Studenti Univerzity třetího věku z oboru Digitální fotografie a pod vedením Ladislava Hovorky vytvořili velmi osobitou a rozmanitou výstavu fotografií.

Letní slavnosti staré hudby

Včera v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

Zen Elements: Nová japonská a současná hudba

19. června 2024 v 09:17

Trio japonských virtuózů a nová česká freejazzová formace KlangWesen rozezní Velký sál Novoměstské radnice 26. června v 19:30 hodin.

Výstava Historie a současnost Prahy 4 putuje po základních školách

19. června 2024 v 08:14

Výstava nazvaná Historie a současnost Prahy 4, jejíž vernisáž se uskutečnila v loňském roce v budově Úřadu městské části Praha 4, putuje nyní po základních školách Prahy 4. Aktuálně je k vidění v Základní škole Jižní.

Koncert na Hradčanském náměstí

19. června 2024 v 06:52

Open Air koncert České filharmonie už tradičně zakončuje koncertní sezonu na Hradčanském náměstí a je pro všechny zdarma.

Praha 10: Letní scéna na Skalce

18. června 2024 ve 21:19

V parčíku u Aldašínské sev rámci Letní scény Prahy 10 můžete těšit na hudbu a divadlo pro děti. 

Praha 10: Divadlo v Heroldových sadech

18. června 2024 v 06:04

Divadlo Buchty a loutky a Divadlo Aleše Bílka. Děti se mohou tento týden v rámci Letní scény Prahy 10 těšit na pohádky

Startuje letní kino na Pragovce. Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

17. června 2024 ve 13:37

V úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Letní scéna Prahy 10: Tento týden v Malešicích

17. června 2024 v 08:13

Hudbu a divadlo pro děti nabízí Praha 10. Ve čtvrtek 20. června hraje Radka Hronovská a v neděli 23. června uvidí děti pohádku.

Circus Brothers vystoupí v Praze 15

14. června 2024 v 17:01

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Výstava: Koblen & Lazar

14. června 2024 v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Florea Theatrum v létě ožije dvojicí výpravných historických baletů

14. června 2024 ve 12:32

Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a...

Další články
Nahoru