Frank Schätzing: Zachraňme naši planetu!
11. ledna 2022 06:34
Jedna holka s papundeklovou cedulí dokázala rozpoutat revoluci.
Nový tým v Oválné pracovně mění kurz nejmocnější země světa.
Špičkové technologie, občanská angažovanost, propojení přes komunikační sítě – to všechno máme.
Ve výměně a sdělování myšlenek žádný zádrhel není. Zádrhel tkví jedině v jejich uskutečňování.
Frank Schätzing podává krizi klimatu fundovaně jako vždy, ať už píše o čemkoli. Jeho líčení nepostrádá napětí, rozvíjí možné scénáře budoucnosti a nastoluje, co je třeba udělat právě teď, aby všechno ještě mohlo dopadnout dobře – a možná to pak dokonce bylo lepší než předtím.
Ukázka z knihy:
… jsem chtěl napsat úplně jinou knihu. Thriller.
Potom jsem si uvědomil: V thrilleru už jsme.
Vy a já.
A ne jako čtenáři a autor.
Jako jeho aktéři.
Výše zmíněný thriller se odehrává tak dlouho, kam až lidská paměť sahá, a jeho název se neustále mění. Aktuálně se jmenuje klimatická krize. Pandemie. Digitalizace. Terorismus. V minulosti se jmenoval studená válka, závody ve zbrojení; předtím druhá světová válka, první světová válka, třicetiletá válka, hony na čarodějnice, mor, potopa, vyhnání z ráje, abychom vyjmenovali aspoň některé. A již se inzerují nové tituly. Máte zájem?
Supermeteorit, vláda strojů, invaze mimozemšťanů nebo jednoduše přelidnění.
Nejen Němci, ale zejména oni mají rádi spíše detektivky. Mrtvoly a detektivové jsou v Německu oblíbeni víc než zlatí retrívrové a televizní kuchaři. Ne že bychom byli tak krvežízniví. Prostě jenom rádi vidíme, jak se svět vymknutý z kloubů dává zase do pořádku. V detektivkách na rozdíl od thrillerů zažíváme eskalaci už od začátku. Někdo je úkladně zavražděn. Napochodují podezřelí, kde jste byli včera večer, smyčka se stahuje, konfrontace, případ se uzavře.
Nic člověka neuklidní tolik jako pěkná detektivka.
V thrilleru to funguje jinak. Na začátku je všechno normální. Malý spořádaný svět. Rodina, sousedé, přátelé. A potom do něj něco vtrhne. Něco děsivého a nevysvětlitelného. Řád se hroutí, a čím déle to celé pokračuje, tím je to horší. Struktury, o nichž jsme si mysleli, že jsou neotřesitelné, se rozpadají. Konec jistot, důvěrně známé se obrací proti nám. Filmy Rolanda Emmericha končí zánikem světa. Sdílím tuto radost z destrukce. Je zábavné se dívat, jak mizejí města a na lidstvo se vrhají nestvůry. V literatuře a ve filmu je to hra s nepředstavitelným: co všechno dokážeme snést? Co s námi katastrofy a kolapsy provedou?
Zůstaneme solidární? Jak tenký je pláštík civilizace, nakolik má člověk blízko k monstru?
Pátrat po tom může být zábavné, ale také dost šokující…
Frank Schätzing (* 1957 v Kolíně nad Rýnem) patří k nejčtenějším německým autorům. Získal pověst vizionáře, jehož scénáře se odehrávají pouhý krůček zahraničí naší všední reality. Jeho romány se staly světovými bestsellery. Proslavil se i jako autor literatury faktu. Populárně naučný měsíčník Bild der Wissenschaft (založený 1964) ocenil jeho příběh evoluce Zprávy z hlubin jako nejlepší populárně naučnou knihu.
Euromedia Group od tohoto autora zatím vydala česky tyto knihy: Satan a smrt, Vzpoura oceánů, Zprávy z hlubin (populárně vědecký dodatek ke Vzpouře oceánů), Nehlučně, Limit, Breaking News, Motýlí tyranie.
Frank Schätzing: Zachraňme naši planetu! – Globální krize klimatu, přeložil Vítězslav Čížek, vydalo nakladatelství Universum, 312 stran
Knihu koupíte například zde.