Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Knižní tipy

Frank Schätzing: Zachraňme naši planetu!

Změna klimatu na Zemi je krizí lidstva.  A kdo jiný ji může řešit než lidstvo samo, tedy politika, věda, společnost a každý jednotlivec? Zvládneme to jedině společně – ještě nikdy jsme neměli k dispozici takové úžasné možnosti a nebyli schopnější jednat globálně.

zachranme-planetu Jedna holka s papundeklovou cedulí dokázala rozpoutat revoluci.

Nový tým v Oválné pracovně mění kurz nejmocnější země světa.

Špičkové technologie, občanská angažovanost, propojení přes komunikační sítě – to všechno máme.

Ve výměně a sdělování myšlenek žádný zádrhel není.  Zádrhel tkví jedině v jejich uskutečňování.

Frank Schätzing podává krizi klimatu fundovaně jako vždy, ať už píše o čemkoli. Jeho líčení nepostrádá napětí, rozvíjí možné scénáře budoucnosti a nastoluje, co je třeba udělat právě teď, aby všechno ještě mohlo dopadnout dobře – a možná to pak dokonce  bylo lepší než předtím.

Ukázka z knihy:

… jsem chtěl napsat úplně jinou knihu. Thriller.

Potom jsem si uvědomil: V thrilleru už jsme.

Vy a já.

A ne jako čtenáři a autor.

Jako jeho aktéři.

Výše zmíněný thriller se odehrává tak dlouho, kam až lidská paměť sahá, a jeho název se neustále mění. Aktuálně se jmenuje klimatická krize. Pandemie. Digitalizace. Terorismus. V minulosti se jmenoval studená válka, závody ve zbrojení; předtím druhá světová válka, první světová válka, třicetiletá válka, hony na čarodějnice, mor, potopa, vyhnání z ráje, abychom vyjmenovali aspoň některé. A již se inzerují nové tituly. Máte zájem?

Supermeteorit, vláda strojů, invaze mimozemšťanů nebo jednoduše přelidnění.

Nejen Němci, ale zejména oni mají rádi spíše detektivky. Mrtvoly a detektivové jsou v Německu oblíbeni víc než zlatí retrívrové a televizní kuchaři. Ne že bychom byli tak krvežízniví. Prostě jenom rádi vidíme, jak se svět vymknutý z kloubů dává zase do pořádku. V detektivkách na rozdíl od thrillerů zažíváme eskalaci už od začátku. Někdo je úkladně zavražděn. Napochodují podezřelí, kde jste byli včera večer, smyčka se stahuje, konfrontace, případ se uzavře.

Nic člověka neuklidní tolik jako pěkná detektivka.

V thrilleru to funguje jinak. Na začátku je všechno normální. Malý spořádaný svět. Rodina, sousedé, přátelé. A potom do něj něco vtrhne. Něco děsivého a nevysvětlitelného. Řád se hroutí, a čím déle to celé pokračuje, tím je to horší. Struktury, o nichž jsme si mysleli, že jsou neotřesitelné, se rozpadají. Konec jistot, důvěrně známé se obrací proti nám. Filmy Rolanda Emmericha končí zánikem světa. Sdílím tuto radost z destrukce. Je zábavné se dívat, jak mizejí města a na lidstvo se vrhají nestvůry. V literatuře a ve filmu je to hra s nepředstavitelným: co všechno dokážeme snést? Co s námi katastrofy a kolapsy provedou?

Zůstaneme solidární? Jak tenký je pláštík civilizace, nakolik má člověk blízko k monstru?

Pátrat po tom může být zábavné, ale také dost šokující…

Frank Schätzing (* 1957 v Kolíně nad Rýnem) patří k nejčtenějším německým autorům. Získal pověst vizionáře, jehož scénáře se odehrávají pouhý krůček zahraničí naší všední reality. Jeho romány se staly světovými bestsellery. Proslavil se i jako autor literatury faktu.  Populárně naučný měsíčník Bild der Wissenschaft (založený 1964) ocenil jeho příběh evoluce Zprávy z hlubin jako nejlepší populárně naučnou knihu.

Euromedia Group od tohoto autora zatím vydala česky tyto knihy: Satan a smrt, Vzpoura oceánů, Zprávy z hlubin (populárně vědecký dodatek ke Vzpouře oceánů), Nehlučně, Limit, Breaking News, Motýlí tyranie. 

Frank Schätzing: Zachraňme naši planetu! – Globální krize klimatu, přeložil Vítězslav Čížek, vydalo nakladatelství Universum, 312 stran

Knihu koupíte například zde


Autor: TZ, red

Pavlína Křivánková: Chalupa

4. června 2023 v 15:36

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Helenin přítel je nedostupný. První společné dítě se dere na svět a po Karlovi se slehla zem. Mladá žena utíká z města na valašskou samotu, daleko od lidí a své matky, která přesně ví, jak by měla dcera žít, ale sama je...

Jeffery Deaver: Noční návštěvník

4. června 2023 ve 14:30

V New Yorku řádí geniální zločinec, který si říká Zámečník. Je přímo fascinován zámky a umí si poradit s jakýmkoli bezpečnostním systémem. Když po nocích vniká do cizích obydlí, prozatím své oběti okrádá jen o pocit bezpečí.

Jonathan Freedland: Únik z Osvětimi

3. června 2023 ve 14:37

Skutečný příběh československého Žida Rudolfa Vrby, který uprchl z tábora smrti. 

Jorn Lier Horst: Otázka viny

2. června 2023 v 10:44

Odsouzený vrah. Anonymní dopisy. Nebezpečná hra, ve které jde o všechno. 

Radka Třeštíková: Kde jsi, když nejsi

1. června 2023 v 08:52

Bouřlivé, syrové a vášnivé vyprávění o rozchodu.

Dee Ernst: Lucy a hotýlek v Bretani

29. května 2023 ve 14:53

Lucy potřebuje nový životní začátek. Devětačtyřicetiletá hotelová manažerka z New Yorku, toho času bez práce a peněz kvůli podvodu, kterého se dopustil její bývalý šéf a partner, má soukromý i pracovní život v troskách. Přišla o práci, bydlení i přítele a přežívá u rodičů. Není divu, že s nadějí...

Vlkodlak, historická detektivka od vítěze Literární ceny Knižního klubu 2020

28. května 2023 v 10:53

Pokud patříte k příznivcům historických detektivek, možná budete znát knihy českého autora Jana Horníčka Čarostřelec (2020) a Kapitán Stellwerthter (2022). Třetí volné pokračování celé série se tentokrát jmenuje Vlkodlak.

Anatomie: Příběh lásky

28. května 2023 v 06:19

Hazel Sinnettová je dívka, která víc než po manželství touží po studiu chirurgie. Bohužel je začátek devatenáctého století a studium medicíny není pro ženy dostupné.

Natalia de Barbaro: Citlivá průvodkyně

27. května 2023 v 18:32

Kdo vlastně jsem? Co chci? O čem sním? Můžu se mít ráda?

Kniha pro ženy

27. května 2023 v 08:01

Jste často unavená a přestaly vás bavit věci, které vás dříve naplňovaly? Berou ostatní jako samozřejmost všechno, co pro ně děláte? Bouchnete někdy při hádkách jako papiňák a pak si to vyčítáte? Olga Studničková Šípková a Milan Studnička vám ukážou, jak vystoupit z tohoto začarovaného kruhu. Díky...

Aaron Jackson: Podivuhodný život Augusta Marche

25. května 2023 v 09:13

Chlapec, který od narození vyrůstal v divadle neviditelný jako chameleon, opouští bezpečný domov a přežívá coby kapsář ve skutečném, poválečném New Yorku.

Michal Viewegh: Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva

23. května 2023 v 07:25

Stárnoucí spisovatel Mojmír se rozhodne během uprchlické krize ubytovat občany Ukrajiny prchající před válkou, a tak na prahu jeho sázavského domu jednoho dne stanou čtyřiatřicetiletá Oxana se synem Sašou.

Zuzana Zvěřová: Letem světem za pár korun

22. května 2023 v 09:17

Jak vypadají výlety s průvodci, které potkáte v Africe či Asii na pláži? Co dělat, když na dovolené onemocníte? Na jaké podvody si dát pozor při půjčování auta v zahraničí? Jaké výslechy vás mohou čekat na letišti mimo EU a jak jim předejít? Jak cestovat opravdu levně a nenechat se okrást žádným...

Ivar Leon Menger: Když přišlo zlo

22. května 2023 v 07:25

Hluboko v severních lesích, v malé chatě na jezerním ostrově, s pevninou sotva viditelnou v dálce, žije šestnáctiletá Juno celý život v takřka kompletní izolaci od okolního světa. Společnost jí dělají jen rodiče a malý bratr Boy. Žijí v zaběhnutém rytmu – rybaření, vaření a hraní...

Stacey Kennedy: Zachraň mě

21. května 2023 v 10:46

METAFORA právě vydává titul Zachraň mě. Další z řady románů bestsellerové spisovatelky Stacey Kennedy.   

Další články
Nahoru