Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zpravodajství

Fotovoltaická elektrárna na střeše základní školy

Praha 5 schválila ve spolupráci s městskou příspěvkovou organizací Pražské společenství obnovitelné energie realizaci pilotního projektu instalace fotovoltaického systému v ZŠ Weberova realizovaného. 

Rada městské části nechala vyhotovit statické posudky pěti základních škol FZŠ a MŠ Barrandov II, ZŠ a MŠ Barrandov Chaplinovo náměstí, ZŠ Pod Žvahovem, ZŠ Nepomucká a ZŠ Weberova zřizovaných městskou částí Praha 5. Zároveň se ověřovala možnost připojení do sítě PRE a vypočítala se úvodní ekonomická rentabilita.

„Weberovka nám z analyzovaných škol vyšla jako nejlepší varianta, a to díky tomu, že se veškerá vyrobená energie ihned spotřebuje na její provoz, a také na ohřev vody ve školním bazénu, jehož provoz je nákladný. Předpokládáme, že na její střechu instalujeme až 300 kilowatt peaků fotovoltaických panelů, díky kterým vyrobíme přibližně 250 MWh energie ročně. Díky tomu dosáhneme citelné úspory na provozních nákladech školy, která se tak stane energeticky soběstačnější,“ vysvětluje přínos projektu radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09).

Cílem zavádění energetického managementu v rámci příspěvkových organizací Prahy 5 je snížení spotřeby energie, úspora nákladů městské části a zlepšení životního prostředí. Díky zavedení přesného monitoringu spotřeby energie a elektronické analýze dat bude možné tento model použít pro další instalace fotovoltaických elektráren v objektech Prahy 5.

„Fotovoltaika je jednou z věcí, která může prakticky okamžitě výrazně snížit náklady na energie. Zejména při dnešních cenách energie vidíme, že jde o investici, která se bohatě vyplatí. V přípravě dalších fotovoltaik i využívání obnovitelných zdrojů obecně chceme proto pokračovat,“ dodává radní Kavalírek.Autor: Alo

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru