dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Fotopasti, kterými myslivci sledují zvěř, budou v Praze snímat lidi na černých skládkách
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Fotopasti, kterými myslivci sledují zvěř, budou v Praze snímat lidi na černých skládkách

Praha 9 plánuje nakoupit policistům takzvané fotopasti. Zařízení, které používají především myslivci při sledování zvěře, by mělo policii pomáhat při hlídání černých skládek.

Městská část chce koupit do deseti kusů těchto zařízení, předpokládané náklady jsou v řádu desítek tisíc korun. Fotopasti si kupují především myslivci a ochránci zvířat, kteří s jejich pomocí mapují pohyb zvěře po lese.

Zařízení se automaticky zapne, když před sebou zaznamená pohyb. V poslední době se tak třeba podařilo na Českolipsku vyfotit vlka. V Praze 9 by měla tato zařízení být umístěna v místech, kde často vznikají černé skládky. Případní pachatelé by tak byli vyfoceni přímo při činu.

Moderní zařízení dovedou okamžitě fotografii odeslat na mobilní telefon, policisté by poté dotyčného mohli zadržet bezprostředně po činu a pomocí fotografie usvědčit.

Zástupce velitele místního oddělení policie ve Vysočanech Roman Vích ČTK řekl, že o využití fotopastí jednají také s několika majiteli domů, kteří mají problém s vykrádáním sklepů. Někteří zástupci bytových družstev již jejich nakoupení slíbili, s jeho použitím ale musí souhlasit kvůli ochraně soukromí všichni nájemníci domů.

V pražských ulicích jsou tisíce kamer

Policisté v Praze 9 již čtyři roky využívají kromě městského kamerového systému lokální kamery. Ty jsou unikátní přenosem dat na principu wifi, tedy bezdrátovým spojením. Kamery tak mohou být přemísťovány podle potřeby na různá místa, kde je signál wifi a přívod elektřiny, sdělil ČTK místostarosta Adam Vážanský (ODS).

K umístění kamery radnice také potřebuje souhlas majitele budovy. Nyní má devátá městská část 14 kamer ve Vysočanech a 11 na Proseku. Záznamy z nich jsou svedeny na ředitelství policie a strážníků. Jejich kvalita je dostatečná na identifikaci člověka nebo třeba poznávací značky auta.

Podle Vícha má kamerový systém znatelný vliv na pokles kriminality. Například díky záznamu, který byl nedávno odvysílán v televizi, byl dopaden exhibicionista z parku Podviní, uvedl.

Policisté a strážníci mohou v Praze využívat více než 2000 kamer. V ulicích jsou ale umístěny podle odhadů další tisícovky kamer, které instalovali například na ostrahu svého majetku soukromníci.


Další články
Nahoru