dnes
Neděle - skorojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Fotografky s domovem i bez něj vystaví „Své Světy“ v ulicích Karlína
Výstava bude k vidění na rohu Křižíkovy a Thámovy ulice v Karlíně. Foto: Packa / Wikimedia Commons

Fotografky s domovem i bez něj vystaví „Své Světy“ v ulicích Karlína

Návštěvníci Karlína počínaje dneškem mohou zhlédnout unikátní výstavu „Můj svět“. Ženy s domovem a bez domova zde společně pootevřou pohled do svých každodenních příběhů.

Projekt společné fotografické výstavy žen s domovem a bez něj vznikl z myšlenky, že tyto dvě zdánlivě odlišné skupiny spojuje více, než se na první pohled může zdát. Během podzimu loňského roku nafotily dvě skupiny fotografek, s domovem a bez něj, sérií fotografií ze svého každodenního života.

Společně pak vybraly nejlepší snímky pro výstavu a při té příležitosti měly možnost navzájem se poznat. Které fotografie vznikly v bezpečí stálého doma, a které jen „jako doma“, však výstava neprozrazuje. Nechává tak pracovat fantazii svých návštěvníků, přičemž varování, že divák může při svém hledání tápat, shrnula svými slovy klientka azylového domu Dana: „Řekněte jim, že jsme prostě normální ženský, akorát nemáme kam jít.“

Autorka myšlenky Radka Hetmánková z organizace Jako doma vysvětluje záměr projektu slovy: „Cílem našeho snažení je dát ženám bez domova šanci tím, že spolu s nimi budeme informovat o jejich situaci a odstraňovat stereotypy spojené s bezdomovectvím. Vidíme stovky talentovaných lidí, kteří ač obývají zařízení pro osoby bez domova, třímají obrovskou chuť a potenciál se do společnosti zapojit.“

Stánek Kuchařek bez domova

Umění nezvyklých fotografek bude doprovázeno uměním nezvyklých kuchařek. Návštěvníci výstavy budou moci ochutnat jídlo z dílny „Kuchařek bez domova“, které připraví veganské a vegetariánské občerstvení.

Hosté se tak budou moci dozvědět o příbězích žen bez domova, přesvědčit se o jejich dovednostech, a přiblížit se tak k zdánlivě vzdálenému světu žen, které nevzdaly boj o lepší budoucnost.

Výstava „Můj svět“ a stánek „Kuchařek bez domova“ budou umístěny vždy každou sudou středu na rohu ulic Thámova a Křižíkova v době oběda. Organizace Jako doma, která akci zaštiťuje, se dlouhodobě zabývá problematikou ženského bezdomovectví.

„Služby pro lidi bez domova jsou velmi často nastaveny tak, že vychází vstříc pouze mužským klientům a nerespektují specifické potřeby žen. Jako doma proto realizuje různé projekty, které by měly napomoci změně této situace, a na ženy bez domova poukázat“, říká Kristýna Ciprová, jednatelka organizace Jako doma. Projekt „Kuchařky bez domova“ je také realizován na různých místech v Praze, například v rámci farmářských trhů na Náměstí Jiřího z Poděbrad.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru