Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský životVýstavy

Fotografie požáru a ohořelé artefakty ukáže výstava Síla ohně

18. 9. 2023 - 27. 9. 2023
Dřevěné sloupy vystavené požáru při teplotě 850 °C, originál studentské pece, v níž pokusy s ohněm probíhají, desítky fotografií hoření, nejmenší hasicí zařízení na světě a mnoho dalšího. Výstava, již připravili specialisté Fakulty stavební ČVUT v oblasti požární bezpečnosti staveb spolu s Katedrou ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT a Požární laboratoří UCEEB ČVUT, bude k vidění 18.–27. září v Atriu Fakulty stavební ČVUT v Praze. 

Představí veřejnosti artefakty z pokusů, fotografie a postery z experimentálního výzkumu chování požárů a požární bezpečnosti staveb. Výstava ukazuje unikátním způsobem sílu ohně v okamžiku, v němž ji nelze v reálném čase vidět. Využít lze přichystané komentované prohlídky.

Idea nafotit požární experimenty populární formou ve větším rozsahu a připravit výstavu vznikla náhodně.

odpadly-vzorkem-dreveneho-podhledu „Potřebovali jsme fotografie k odbornému článku o vývoji zuhelnatělé vrstvy dřevěných sloupů při přirozeném požáru. Fotograf dostal několik instrukcí, co potřebujeme zachytit, ale jinak měl ‚volnou ruku‘ při práci a záběry byly pouze na něm. Když jsme výsledné fotografie uviděli, byli jsme z nich jak my na fakultě, tak i další kolegové zabývající se požáry, nadšeni. Sami jsme nikdy nedokázali plameny takto fotograficky zachytit. Domluvili jsme se proto na focení dalších experimentů,“ říká Ing. Jakub Šejna z Katedry ocelových a dřevěných konstrukcí, který se profesně věnuje výzkumu v oblasti hoření dřevěných konstrukcí a ochrany ocelových konstrukcí před účinky požáru a zároveň vznik celé výstavy inicioval.

Fotografování experimentů nebylo snadné, dostat fotografa takto blízko k plamenům při požární zkoušce bylo velmi náročné. Dbát bylo třeba jak na průběh experimentu, tak na bezpečnost fotografa i celého týmu vědců. „Všichni, kdo vstupovali do blízkosti zkušební pece, byli plně oblečeni do zásahových hasičských obleků, bot, hasičské přilby a filtrační masky. Fotograf tyto věci nesměl sundat po celou dobu experimentu. Byli jsme také domluveni na signálech, aby věděl, kdyby hrozilo nějaké nebezpečí,“ uvádí Ing. Jakub Šejna.

Projekt byl náročný i z fotografického hlediska. „Od ohně jsem byl vzdálen v závislosti na intenzitě hoření. Nejmenší vzdálenost mohla být i jen jeden metr, ale u experimentu se sloupy v jeho nejintenzivnější fázi při cca 850 °C to mohlo být i pět metrů a musel jsem už fotit skrz ‚dveře‘ teleobjektivem,“ popisuje fotograf Jiří Ryszawy z Výpočetního a informačního centra ČVUT v Praze. „Fotograficky jsem se zároveň musel vypořádat s velmi kontrastním prostředím tmavé zkušební komory a zářícího ohně. Vše bylo nutné zvládat vzhledem k vystavení techniky žáru ohně velmi rychle a zároveň nepřekážet výzkumníkům při experimentu,“ dodává Jiří Ryszawy.

plameny-pod-stropem-pozarni-pece Výstava je tvořena fotografiemi zachycujícími celkem čtyři experimenty a ukázkou exponátů, jako je např. nejmenší hasicí zařízení na světě či vliv OSB obkladu na požární odolnost ocelových nosníků, a to vždy doplněné o pozůstatky z experimentů. Vystaveno bude kolem sto dvaceti fotografií. Ty přitom obsahují jak dokumentární pohled, tak i neobvyklý umělecký aspekt. „Pro odborníky je přínosem díky fotografiím detailně vidět šíření plamene po povrchu nebo rozsah a polohu uvolňování vodní páry ze dřeva. Požár lze studovat mnohem podrobněji. Zároveň je zde zachycena i obrovská síla ohně a okamžik, který nelze bez techniky v reálném čase pouhým okem vidět,“ říká prof. František Wald, vedoucí projektu a garant specializace Požární bezpečnost staveb na programu Stavební inženýrství na Fakultě stavební ČVUT. Návštěvníci uvidí fotograficky zachycený požár dřevěných sloupů, vývoj trhlin v dřevěném obkladu při požáru, požární zkoušku pro měření množství tepla uvolněného při požáru kočárku a manipulaci s rozžhaveným slínkovým minerálem, který je obsažen v cementu, při teplotě 1400 °C realizovanou ve speciálním obleku. „Záběry ukazují unikátním způsobem sílu ohně, u níž – když si ji člověk uvědomí – může být již pozdě,“ dodává Ing. Jakub Šejna.

Experimenty jsou pro odborníky základem poznání. Jejich průběh i výsledky dovolují důkladně zkoumat chování stavebních materiálů při požáru, např. jak chránit ocelové konstrukce před jeho účinky, zkoušet nová požární zařízení pro hašení požáru a vytvářet dokonalejší postupy pro bezpečnější stavby nejen z pohledu uživatelů budov, ale i z hlediska zasahujících hasičů.

„Experimenty poskytují důležité poznání, na jehož základě lze upravovat národní předpisy pro navrhování staveb. Výsledky využíváme i při výuce na fakultě, kdy studentům představujeme moderní postupy návrhů konstrukcí, které přenáší do praxe, například s pokročilým numerickým modelováním. V praxi pak naše výsledky slouží kolegům z požární bezpečnosti staveb pro správné posuzování konstrukcí při požáru, určování kritických míst i čemu věnovat zvýšenou opatrnost,“ vysvětluje Ing. Jakub Šejna.


Autor: Cen

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

Včera v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

Včera ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Včera v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Včera v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

25. září 2023 ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

25. září 2023 v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

Další články
Nahoru