dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Fotografie, plány, grafické listy. Panely na Václavském náměstí ukazují jeho bohatou historii
Václavské náměstí se v průběhu let hodně změnilo. Foto: archiv Sdružení Nového Města pražského

Fotografie, plány, grafické listy. Panely na Václavském náměstí ukazují jeho bohatou historii

V horní části Václavského náměstí se dnes otevírá výstava mapující jeho proměny. Velkoformátové panely ukážou historii náměstí v 19. a 20. století. Lidé si budou moct prohlédnout staré fotografie a plány nebo grafické listy.

Václavské náměstí

Prošlo v průběhu 19. a 20. století výraznou proměnou své podoby a významu. Z dříve zabláceného koňského trhu na kraji města se stal reprezentativní městský bulvár s šestiřadým stromořadím, zakončený majestátní budovou Národního muzea. Nízkou historickou zástavbu nahradily luxusní nájemní domy, hotely, obchodní a bankovní paláce.

Výstava Příběh Václavského náměstí se koná při příležitosti 666. výročí založení Nového Města pražského. „Výstava je koncipována jako ‚okna do minulosti‘, která pozorovatele vtáhnou přímo do děje historické fotografie a umožní mu porovnávat minulé podoby náměstí s tou současnou přímo na místě," uvedli její autoři.

Na náměstí je umístěno šestadvacet velkoformátových panelů. Jeho historie za posledních 200 let je rozdělena na tři hlavní etapy, a to na koňský trh, promenádu a městskou třídu. Výstava bude otevřena do 11. května.

vystava-vacl-nam-nahled Každou sobotu ve 14 hodin se budou konat komentované prohlídky s autorem výstavy. Zájemci se budou scházet u pomníku sv. Václava.

Rekonstrukce Václavského náměstí se již několik let odsouvá. V současné době úřady projednávají dokumentaci pro územní rozhodnutí na jeho spodní část. „Kdo chce pochopit současný stav Václavského náměstí a ovlivnit jeho budoucí podobu, měl by znát také jeho minulost. Přijďte poznat proměny Václavského náměstí a jeho někdejší tváře," lákají na výstavu její autoři.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru