dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Pražský život

Fotografie bojujících jespáků Ondřeje Pelánka absolutním vítězem

Mladý český fotograf Ondřej Pelánek získal nejprestižnější fotografický titul Wildlife Photographer of the Year 2015

Umístění v celosvětové fotografické soutěži Wildlife Photographer of the Year je snem všech fotografů přírody. Ondřej Pelánek se letos stal absolutním vítězem a držitelem titulu Wildlife Photographer of the Year 2015 pro fotografy do 18 let. Výsledky letošního kola soutěže dnes zveřejnilo britské Národní muzeum.

Ondřej Pelánek zvítězil s fotografií bojujících jespáků pořízenou na poloostrově Varanger v severním Norsku.

„Bojující jespáky jsme pozorovali daleko za polárním kruhem,“ říká Ondřej. „Vítězný snímek jsem zachytil téměř o půlnoci, když už cestou a polárním dnem znavený táta spal.“

Ve zdejší tundře se jespáci shromažďují na tradičních tokaništích, kde se páří. Před tím ale samci svádějí souboje, doprovázené typickými poskoky, máváním křídel a načepýřením peří na krku do charakteristického límce. Zachytit je uprostřed této nevšední podívané na dokonalém snímku je snem nejednoho fotografa, a tak je opravdu výjimečným úspěchem, že se to Ondřejovi podařilo v již tak mladém věku.

Mezi českými fotografy není jméno Pelánek neznámé. Ondřej i jeho otec Martin jsou respektovanými fotografy, patří mezi kmenové fotografy České společnosti ornitologické a s jejich snímky se setkáváme na stránkách řady přírodovědných magazínů. Prohlédnout si je můžeme i na webové stránce www.phototrip.cz. Vítězství v prestižní soutěži je pokračováním Ondřejovy úspěšné cesty fotografickými vodami.

Loni zvítězil v soutěži ČSO ČÁPI 2014 (cap.birdlife.cz/ctete-o-capech/capi-fotosoutez-ma-viteze) a jeho fotografie papuchalka zdobí i titulní stranu Evropského červeného seznamu ptáků (European Red List of Birds www.birdlife.org/sites/default/files/attachments/RedList%20-%20BirdLife%20publication%20WEB.pdf).

Podobně populární jsou i jespáci bojovní, s jejichž fotografií Ondřej vyhrál. Přes Česko pravidelně protahují, bohužel u nás ale nehnízdí. I samotné pozorování jespáků bojovných ve svatebním šatě je nezapomenutelným zážitkem.


Další články
Nahoru