dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Fotograf zachytil život v šedesátých letech
Tlačenice u telefonní budky na Václavském náměstí. Foto: Jovan Dezort

Fotograf zachytil život v šedesátých letech

Pro někoho je to dávná minulost, jiní si živě vzpomínají, jak se v Praze žilo v letech šedesátých. Fotograf Jovan Dezort je má zmapovaná možná jako nikdo jiný. Jeho snímky zachycují všední život i tehdejší celebrity.

„Měl jsem v poslední době dvě větší výstavy, pro které jsem právě udělal výběr z šedesátých let. Na Staroměstské radnici bylo vystaveno přes 130 fotografií, a v menší galerii na Smíchově asi čtyřicet. Nacházím stále další snímky, protože neustále pracuji na svém archivu. Je to strašná práce probírat se negativy a diapozitivy za šedesát let činnosti,“ komentuje své dílo autor.

Zajímavá je například jeho série věnovaná Vánocům. Za povšimnutí stojí, že prodej kaprů se za padesát let téměř nezměnil. Jen oblečení kupujících je pochopitelně jiné. Výběr stromků byl tehdy nevalný, omezený jen na smrčky, jak je vidět na snímku. Vánoční strom na Staroměstském náměstí také nebyl tak velkolepý jako v současnosti a neobklopovala ho spousta stánků.

„Bydlím ve Lhotce, což tehdy byla periférie Prahy. Při cestě do ČTK v Opletalově ulici, jsem s aparátem v ruce zachycoval různé momentky. Zajímavé pro mě bylo zejména Václavské náměstí, proto mám odtud hodně záběrů,“ řekl Pražskému patriotovi Jovan Dezort, který byl řadu let fotoreportérem tiskové agentury.

Snímky umělců

Když se rozhodoval, které z fotografií plejády umělců vybrat pro výstavy, byl v těžké situaci. Nakonec si vybral mima Ladislava Fialku, jemuž fotografoval několik inscenací v Divadle Na zábradlí. „Pak jsem nemohl opomenout fotografa Josefa Sudka. Mám s ním hodně záběrů, ale tady jsem použil dosud nepublikovaný snímek Mistra při práci. Obličej má schovaný v tak zvané „jeptišce“ sloužící k lepšímu zaostření snímku deskového aparátu. Poznat se dá vlastně podle toho velkého přístroje na stativu a prázdného rukávu, neměl totiž jednu ruku,“sdělil Jovan Dezort.

Velice si také cení snímku Jana Wericha, když začal hrát s Miroslavem Horníčkem v Divadle ABC. Fotografie je dokonce z roku 1957. Jako student Střední grafické školy byl pověřen udělat záběry z nějakého divadla. Vybral si tehdy ABC.

„ K mému překvapení pan Werich, když mě viděl, jak se tam motám, tak při představení ke všeobecnému pobavení diváků udělal několik gest jen pro mě. Také mám rád snímek Karla Svobody, jak pyšně ukazuje v novinách jeden z prvních článků o sobě. Nebo Zlatá slavice Marta Kubišová je na procházce se svým pejskem na Karlově mostě. O některých záběrech by se dalo povídat dlouho, ale je lepší se na ně podívat,“ konstatuje fotograf.

V současné době připravuje Jovan Dezort další výstavu, která by se měla konat na jaře. O místě a čase vás samozřejmě budeme informovat.

Fotografie Jovana Dezorta – šedesátá léta


Autor: Zuzana Pšenicová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru