Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražská kultura

Fotograf Gallery zve na procházku městem. Průvodci budou básník Jonáš Zbořil a Ivana z Pragulic

Až do 25. srpna ve Fotograf Gallery probíhá skupinové výstava Of Walking in Ice, pojmenovaná podle stejnojmenného románu Wernera Herzoga. Výstava nahlíží na město skrze sérii narativních filmů od skupiny mezinárodních umělců z mnohočetných historických, nedávných i současných perspektiv a ukazuje proměny vlivů urbanismu a architektury na jednotlivce a společnost. 

Urbanistický a sociologický podtext bude mít také doprovodný program výstavy Projít městem, ze kterého následně vznikne audio walk. Komentátory na cestě Prahou budou již 23. června básník Jonáš Zbořil a paní Ivana z organizace Pragulic, která účastníkům procházky ukáže město z pohledu lidí, pro něž je domovem ulice.

S novým rokem přišla Fotograf Gallery s novou výstavní koncepcí i kurátorským týmem. S podtitulem „Méně výstav, více příležitostí přijít do galerie“ došlo ke snížení počtu výstav, které jsou nyní na programu zhruba dva měsíce, a současně k navýšení doprovodných akcí či větší zpřístupnění Čítárny veřejnosti. Doprovodný program ve Fotograf Gallery má na starosti teoretička umění Viktorie Vítů.

„V programech chceme témata jednotlivých výstav ukazovat z trochu jiného úhlu, než jak jsou prezentována v galerii, a zároveň je tak přiblížit širšímu publiku. Zajímají nás interdisciplinární perspektivy a propojení s mimouměleckými oblastmi, láká nás zkoušet méně frontální formáty, v nichž vybízíme k většímu zapojení a spoluúčasti. Kromě klasičtějších přednášek, kterých se nevzdáváme, připravujeme k jednotlivým výstavám také výzvy. U minulé výstavy jsme skrze webcamery pozorovali městské i přírodní scenerie, nyní vyrážíme do ulic pozorovat, jak naše vnímání proměňuje chůze," vysvětluje Viktorie Vítů.

Již 23. června od 17 hodin se uskuteční další část doprovodného programu – procházka Projít městem, z níž vznikne audio walk. Zaměří se na to, jak zažíváme město jako chodci a jak se naše vnímání proměňuje v závislosti na našich rozdílných zkušenostech. Nabídne možnost podívat se na Prahu pohledem originálních průvodců: paní Ivany z organizace Pragulic, jejímž domovem bývalo Hlavní nádraží, a básníka Jonáše Zbořila, který se rád toulá městem, zvláště pak jeho neupravovanými částmi. Oba řečníky doplní svými postřehy dvě osmileté pozorovatelky Evelína a Naďa.

Fotograf Gallery, Jungmannova 19/7, Praha 1.
Autor: TZ, red

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Do Prahy přijede na sto mladých hudebníků z celého světa

23. ledna 2023 ve 20:09

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě...

Jarní koncerty na Nuselské radnici 2023

23. ledna 2023 v 07:08

V únoru začne cyklus Jarních koncertů na Nuselské radnici. Čtvrtá městská část nabídne čtyři koncerty, zaposlouchat se můžete do houslí, flétny, harfy nebo klavíru.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Mala Kacenbergová: Mala a její kočka

22. ledna 2023 v 07:56

Mala a její kočka je název příběhu dvanáctileté židovské dívky a její čtyřnohé přítelkyně z pera polské autorky Maly Kacenbergové. Knihu vydává nakladatelství Ikar.

Pohádková neděle: Jak Tonda léčil rohatou princeznu Safiru

19. ledna 2023 ve 12:53

Divadlo Andromeda zve děti v neděli 22. ledna na pohádku.

Přehlídka monster v divadle DISK aneb konec se blíží

18. ledna 2023 v 09:14

Divadlo DISK uvede čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU Soumrak monster: Zrození apokalypsy premiérou 27. ledna 2023. Komplexní inscenační projekt představí dvě hry v jeden večer. Dvojitá dávka ostré společenské kritiky současného německého dramatika...

Zelená města budoucnosti představí výstava

17. ledna 2023 v 18:32

Studentky a studenti nizozemského architekta a urbanisty Winyho Maase z ateliéru MVRDV, který v akademickém roce 2022/2023 působí jako hostující profesor na Fakultě architektury ČVUT, představí své práce na výstavě Biotopia. Jak by mohla vypadat velká města budoucnosti, jejichž infrastrukturu...

Ošklivé rukopisy Kříže z Telče 1434–1504. Komentované prohlídky

16. ledna 2023 ve 12:52

Středověké rukopisy uložené v Národní knihovně České republiky pocházejí z větší části až ze 14. a 15. století. Nejde o bohatě iluminované kodexy ze vzácného pergamenu, ale často o zběžně psané, neúhledné či dokonce „ošklivé“ papírové svazky.

Další články
Nahoru