
Fotograf Festival s tématem Pozemšťané*ky startuje v září
15. července 2021 08:35
Kurátor festivalu Lukáš Likavčan sleduje, jakým způsobem klimatické změny vnímají lidé mimo obor současné vědy. Během šesti týdnů festival nabídne 13 výstav a intervencí do veřejného prostoru na 26 lokacích, doprovodný program formou přednášek, projekcí či open call pro středoškoláky. Festival rovněž využije své dlouholeté mezinárodní kontakty a uspořádá tzv. Portfolio review, v rámci něhož budou vybraní čeští umělci prezentovat svoji tvorbu významným zahraničním tvůrcům a teoretikům.
Tématem 11. ročníku, který proběhne mezi 2. zářím a 17. říjnem, jsou Pozemšťané*ky (angl. Earthlings). Festival se v něm soustředí na zdokumentování klimatické či společenské krize člověkem. „V současné době se setkáváme s tím, že o všech změnách a katastrofách, jež s klimatickou krizí souvisejí, slyšíme nejen v České republice mluvit vědce a vědkyně, úředníky a úřednice, politiky a političky nebo aktivisty a aktivistky. Všichni většinou pro popis probíhajících změn a blížících se katastrof využívají autoritu vědy a expertních obrazů. Obrazy vymykající se zavedeným normám vědecké estetiky a reprezentace tak ve veřejném prostoru nevidíme a slovníky těch, jichž se nakonec klimatická změna dotýká nejvíce, se používají jenom málokdy. Mým základním předpokladem – a svého druhu také nadějí – je to, že přítomnost planety jako aktivní síly produkující vlastní obrazy a kanály dává moc právě alternativním, mimo-vědeckým slovníkům a lidovým obrazům,“ vysvětluje kurátor Lukáš Likavčan.
Téma ekologie bude prorůstat do všech oblastí festivalu. Zahraniční umělci se vydají do Prahy ekologickou formou dopravy, merch bude tvořený kousky z druhé ruky a rovněž grafika festivalu odkazuje k ekologii a jejímu prapůvodu v domácím prostředí. Středobodem vizuálu jsou tzv. hladové kameny, kterými byly v minulosti podle informací Českého hydrometeorologického ústavu označovány výrazné balvany, či části skalního podloží, vystupující z koryt řek za velmi nízkých stavů.
Nedostatek vody, způsobený dlouhodobým suchem, znamenal většinou nízkou úrodu a následnou bídu a hlad. Naši předkové proto na tyto kameny zaznamenávali letopočty a značky minimální hladiny jako svědectví pro budoucí generace. První dochované kameny pocházejí z počátku 17. století. Jedná se tak o velmi rané dokumentace obyvatelstva ohledně sledování přírody. K současným dokumentacím se pak obrací právě téma 11. Fotograf Festivalu.
Šest týdnů umění po celé Praze
Domovskou „scénou“ Fotograf Festivalu bude Fotograf Gallery v Jungmannově ulici na Praze 1. Podstatou festivalu nicméně je, že expanduje do dalších míst po celé Praze. Umělecké instalace se tak objeví v Národním zemědělském muzeu na Praze 7, v Karlin Studios, galerii Světova1 a VI PER na Praze 8, Národní technické knihovně na Praze 6, Galerii AMU na Praze 1, galerii Etc. a Display na Praze 2 či v galerii Lítost na Praze 3.