
Fotogalerie: Zničená osada Buďánka. Do léta se dočká rekonstrukce první dům, bývalý koloniál
2. února 2016 13:57
Práce na revitalizaci památkové zóny probíhají od ledna 2014. V první fázi bylo nutné vyklidit nahromaděný odpad i stavební suť a odstranit náletovou zeleň. Památková zóna s dochovanými objekty byla detailně geodeticky zaměřena, domy staticky zajištěny a osazeny uzamykatelnými mřížemi.
Poté bylo zpracováno několik projektů. Zajištění a zastřešení šesti objektů, projekt na rekonstrukci bývalé mlékárny, projekty na obnovu sítí v celé lokalitě. Všechny tyto práce mohly být uskutečněny i díky finančnímu daru ČSOB ve výši pět milionů korun.
V letošním roce vyhradila Praha 5 ve svém rozpočtu na pokračování prací celkem šest milionů korun, které jsou určeny na opravu koloniálu – mlékárny, vybudování inženýrských sítí a statické zajištění a zastřešení dochovaných šesti objektů. Práce na mlékárně, funkcionalistické stavbě ze třicátých let 20. století, spolknou zhruba milion korun, první polovina půjde na stavební práce, druhá na vnitřní vybavení.
Během půl roku v tomto objektu vznikne infocentrum, kde bude možné získat aktuální informace o průběhu rekonstrukce osady, dát si kávu, přijít na autorské čtení nebo workshop pro děti, chodit sem na přednášky i výstavy.
Objekt mlékárny má podle Smlouvy o výpůjčce a partnerství s finanční spoluúčastí z listopadu 2015 zapůjčený na 78 měsíců občanské sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka.
Díky finanční spoluúčasti městské části se sdružení podařilo získat pro revitalizaci Buďánka grant z Česko – švýcarského fondu Partnerství Ministerstva financí České republiky ve výši 3 271 055 korun. Praha 5 se na této sumě podílela deseti procenty formou daru.
V současné době je na opravu mlékárny hotová projektová dokumentace, je vydáno stavební povolení. Průběžně jsou připravovány také podklady pro architektonickou soutěž obnovy památkové zóny. Rekonstrukce je průběžně konzultována s odborníky z ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, ČVUT, Institutu plánování a rozvoje i se švýcarskými architekty, urbanisty i úředníky státní správy.
Oslovení odborníci se shodují, že proces je vhodné etapizovat a v průběhu revitalizace je třeba postupně provádět dílčí drobnější kroky. Využití dalších konkrétních objektů v rámci celé památkové zóny by mělo vyplynout z připravované architektonické soutěže o Masterplan památkové zóny Buďánka.
„Revitalizace osady se zpočátku bohužel potýkala s problémy. Nicméně podařilo se navázat úspěšnou spolupráci s místními občanskými sdruženími, které si kladou za cíl záchranu a využití lokality. S klidným svědomím mohu říct, že participace veřejnosti, respektive kooperace samosprávy s občanskou iniciativou, je v tomto případě velmi přínosná. Nejenže společně směrujeme k cíli, ale otevírají se i nové možnosti využití, řešení. Na mysli mám například připravovaný kulatý stůl se švýcarskými architekty, kteří mají zkušenosti z realizací podobných projektů,“ říká starosta Prahy 5 Radek Klíma.
Aktuální podoba bývalé osady Buďánka:
Podívejte se na další aktuální fotky z osady Buďánka: