Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Fotogalerie: Zničená osada Buďánka. Do léta se dočká rekonstrukce první dům, bývalý koloniál
Bývalý koloniál, který stál na okraji osady, se dočká jako první rekonstrukce. Je to jeden z mála domů, na kterém lze ještě co opravovat. Všechna foto: Jan Puci

Fotogalerie: Zničená osada Buďánka. Do léta se dočká rekonstrukce první dům, bývalý koloniál

Z jedinečné dělnické kolonie Buďánka na Smíchově toho už moc nezbylo. Soubor více než dvou desítek domků na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice nechaly politické reprezentace desítky let chátrat, zbylým ruinám byla zasazena poslední rána před deseti lety, když tehdejší starosta Prahy 5 Milan Jančík podepsal za městkou část smlouvu s developerskou firmou, která chtěla na místě stavět. Důsledek? Většina domků šla k zemi. O záchraně Buďánka, nebo spíše jen toho málo, co z osady zbylo, se hovoří už několik let. Revitalizace se neustále odkládala, nyní se však zdá, že se konečně blýská na lepší časy.

Práce na revitalizaci památkové zóny probíhají od ledna 2014. V první fázi bylo nutné vyklidit nahromaděný odpad i stavební suť a odstranit náletovou zeleň. Památková zóna s dochovanými objekty byla detailně geodeticky zaměřena, domy staticky zajištěny a osazeny uzamykatelnými mřížemi.

Poté bylo zpracováno několik projektů. Zajištění a zastřešení šesti objektů, projekt na rekonstrukci bývalé mlékárny, projekty na obnovu sítí v celé lokalitě. Všechny tyto práce mohly být uskutečněny i díky finančnímu daru ČSOB ve výši pět milionů korun.

img-6086-nahled

V letošním roce vyhradila Praha 5 ve svém rozpočtu na pokračování prací celkem šest milionů korun, které jsou určeny na opravu koloniálu – mlékárny, vybudování inženýrských sítí a statické zajištění a zastřešení dochovaných šesti objektů. Práce na mlékárně, funkcionalistické stavbě ze třicátých let 20. století, spolknou zhruba milion korun, první polovina půjde na stavební práce, druhá na vnitřní vybavení.

Během půl roku v tomto objektu vznikne infocentrum, kde bude možné získat aktuální informace o průběhu rekonstrukce osady, dát si kávu, přijít na autorské čtení nebo workshop pro děti, chodit sem na přednášky i výstavy.

Objekt mlékárny má podle Smlouvy o výpůjčce a partnerství s finanční spoluúčastí z listopadu 2015 zapůjčený na 78 měsíců občanské sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka.

Díky finanční spoluúčasti městské části se sdružení podařilo získat pro revitalizaci Buďánka grant z Česko – švýcarského fondu Partnerství Ministerstva financí České republiky ve výši 3 271 055  korun. Praha 5 se na této sumě podílela deseti procenty formou daru.

img-6127-nahled

V současné době je na opravu mlékárny hotová projektová dokumentace, je vydáno stavební povolení. Průběžně jsou připravovány také podklady pro architektonickou soutěž obnovy památkové zóny. Rekonstrukce je průběžně konzultována s odborníky z ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, ČVUT, Institutu plánování a rozvoje i se švýcarskými architekty, urbanisty i úředníky státní správy.

Oslovení odborníci se shodují, že proces je vhodné etapizovat a v průběhu revitalizace je třeba postupně provádět dílčí drobnější kroky. Využití dalších konkrétních objektů v rámci celé památkové zóny by mělo vyplynout z připravované architektonické soutěže o Masterplan památkové zóny Buďánka.

img-6072-nahled

„Revitalizace osady se zpočátku bohužel potýkala s problémy. Nicméně podařilo se navázat úspěšnou spolupráci s místními občanskými sdruženími, které si kladou za cíl záchranu a využití lokality. S klidným svědomím mohu říct, že participace veřejnosti, respektive kooperace samosprávy s občanskou iniciativou, je v tomto případě velmi přínosná. Nejenže společně směrujeme k cíli, ale otevírají se i nové možnosti využití, řešení. Na mysli mám například připravovaný kulatý stůl se švýcarskými architekty, kteří mají zkušenosti z realizací podobných projektů,“ říká starosta Prahy 5 Radek Klíma.

Aktuální podoba bývalé osady Buďánka:

img-6124-nahled

img-6047-nahled

img-6142-nahled

img-6048-nahled

img-6066-nahled

img-6101-nahled

img-6102-nahled

img-6108-nahled

img-6117-nahled

img-6121-nahled

img-6147-nahled

Podívejte se na další aktuální fotky z osady Buďánka:

Ruiny bývalé dělnické osady Buďánka


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru