Dnes Sobota - polojasno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Fotogalerie: Vápenka je po letech chátrání v žalostném stavu
V areálu se ještě v devadesátých letech bydlelo. Foto (vše): Markéta Rejzková

Fotogalerie: Vápenka je po letech chátrání v žalostném stavu

V Dalejském údolí stojí ruina bývalé vápenky společnosti Biskup, Kvis & Kotrba. Její provoz byl ukončen v roce 1968. Téměř padesát let chátrání a špatné péče o před válkou prosperující objekt si vybralo svou daň, dnes je vápenka jednou z mnoha pražských ruin, která je smutnou ukázkou toho, kam až může zajít lidská (ne)péče a neúcta k historii. K devastaci přispěl také požár na přelomu tisíciletí.

Ve vápence se secesními halami z počátku 20. století byl zpracováván saturační vápenec pro cukrovary. Později byla v řeporyjském podniku vystavena pec na pálení vápna a drtírna.

O prosperitu závodu se starala jeho výhodná poloha. I když byl v odlehlém místě, vedla k němu kromě silnice i železnice. Po té, co vápenka přestala sloužit svému účelu, neosiřela. Několik rodin v ní bydlelo až do devadesátých let.

Po té byla vrácena potomkům původních majitelů. Nájemníci se odstěhovali, areál zůstal prázdný. Nyní jsou budovy v tak žalostném stavu, že z nich zbyla už jen torza smutně čnící k nebi.

003-nahled

005-nahled

010-nahled

013-nahled

015-nahled

021-nahled

022-nahled

031-nahled

044-nahled

001-nahled

007-nahled


Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru