Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Fotogalerie: Vápenka je po letech chátrání v žalostném stavu
V areálu se ještě v devadesátých letech bydlelo. Foto (vše): Markéta Rejzková

Fotogalerie: Vápenka je po letech chátrání v žalostném stavu

V Dalejském údolí stojí ruina bývalé vápenky společnosti Biskup, Kvis & Kotrba. Její provoz byl ukončen v roce 1968. Téměř padesát let chátrání a špatné péče o před válkou prosperující objekt si vybralo svou daň, dnes je vápenka jednou z mnoha pražských ruin, která je smutnou ukázkou toho, kam až může zajít lidská (ne)péče a neúcta k historii. K devastaci přispěl také požár na přelomu tisíciletí.

Ve vápence se secesními halami z počátku 20. století byl zpracováván saturační vápenec pro cukrovary. Později byla v řeporyjském podniku vystavena pec na pálení vápna a drtírna.

O prosperitu závodu se starala jeho výhodná poloha. I když byl v odlehlém místě, vedla k němu kromě silnice i železnice. Po té, co vápenka přestala sloužit svému účelu, neosiřela. Několik rodin v ní bydlelo až do devadesátých let.

Po té byla vrácena potomkům původních majitelů. Nájemníci se odstěhovali, areál zůstal prázdný. Nyní jsou budovy v tak žalostném stavu, že z nich zbyla už jen torza smutně čnící k nebi.

003-nahled

005-nahled

010-nahled

013-nahled

015-nahled

021-nahled

022-nahled

031-nahled

044-nahled

001-nahled

007-nahled


Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru