dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Fotogalerie: unikátní historické obrázky ruzyňského letiště, které slaví výročí
Letištní plocha ve třicátých letech minulého století. Foto: archiv Letiště Praha

Fotogalerie: unikátní historické obrázky ruzyňského letiště, které slaví výročí

Ruzyňské Letiště Václava Havla Praha slaví ve středu výročí. 24. července 1933 totiž začala jeho stavba. Dnes je dopravním uzlem, kterým je Praha propojena s více než stovkou světových měst.

Za celou historii bylo na letišti v Ruzyni odbaveno přes 200 milionů cestujících a bylo uskutečněno více než 4 miliony civilních letů.

V průběhu let rostly letišti nejen počty cestujících a spojení, ale také prestiž v rámci světových letišť. Do elitní skupiny letišť se dostalo v roce 2011 díky ocenění Eagle Award.

Koncem 20. let minulého století se ukázalo, že letiště ve Kbelích už kapacitně nevyhovuje. Proto bylo nutné vybudovat nové moderní civilní letiště, o jehož realizaci v ruzyňském prostoru rozhodla vláda v březnu 1929. 24. července 1933 začaly první stavební práce, které pokračovaly další čtyři roky.

Lidé dostali přednost před stroji

Stát měl zájem, aby na obří zakázce pracovalo co nejvíce lidí a snižovala se tak nezaměstnanost. Firmy se proto zavázaly, že budou na úkor používání strojů maximálně využívat lidskou sílu.

Anketa

Líbí se vám název Letiště Václava Havla Praha?

21.8%
(21.8%)
78.2%
(78.2%)
Provoz na ruzyňském letišti byl zahájen 5. dubna 1937. První letadlo zde přistálo v 9 hodin a jednalo se o Douglas DC Československé letecké společnosti na trase Piešťany – Zlín – Brno – Praha. První mezinárodní spoj společnosti Air France přistál v 10 hodin na trase Vídeň – Praha – Drážďany.

Letiště bylo v době vzniku i dlouho po té považováno za jedno z nejmodernějších v Evropě. V padesátých letech začala do Prahy létat proudová a turbovrtulová letadla. Vzletové a přistávací dráhy se postupně prodlužovaly a rozšiřovaly. V šedesátých letech bylo vybudováno nové letiště severně od původního – dnes areál Sever.

Velký zájem o premiéru Tupolevu

Zatěžkávací zkouškou prošlo nové letiště v noci na 21. srpna 1968, kdy na něm přistály okupační armády Varšavské smlouvy. V roce 1971 desetitisíce návštěvníků zaplnily letiště u příležitosti přistání prvního sovětského letounu Tupolev TU – 144. Za tři dny pobytu jej zhlédlo na 300 000 lidí.

V osmdesátých letech docházelo především z úsporných důvodů k rušení vnitrostátních linek. Velký rozvoj zaznamenalo ruzyňské letiště po roce 1989. Vznikly další terminály, parkoviště i jiné objekty. Letiště bylo modernizováno.

V roce 2008 letiště odbavilo rekordní počet cestujících – 12,6 milionu. Loni to bylo o necelé dva miliony cestujících méně. Jaký bude další rozvoj letiště? Počítá se s výstavbou nové dráhy, která by měla být uvedena do provozu za tři roky.

Loni na podzim došlo k přejmenování letiště v Praze Ruzyni na Letiště Václava Havla Praha.

Historické fotografie ruzyňského letiště


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru