dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Fotogalerie: poslové jara vykoukli ze země
Talovíny a bledule jsou v plném květu. Foto: autor

Fotogalerie: poslové jara vykoukli ze země

I když zima ještě nehodlá definitivně ukončit svou nadvládu, jaro už je nezadržitelně tu. Důkaz o jeho příchodu našli o víkendu návštěvníci pražských botanických zahrad. Například v zahradě v ulici Na Slupi už kvetou talovíny, sněženky, bledule, vilíny a zimokvěty.

Ve fotogalerii v tomto článku si můžete prohlédnout obrázky z víkendové návštěvy botanické zahrady v Praze 2. Některé rostlinky už kvetou, u mnoha jiných to je už jen otázka dní či týdne. To se týká například krokusů.

O botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v ulici Na Slupi lze bez nadsázky říci, že je oázou klidu v rušném centru Prahy. Za návštěvu stojí nejen exteriéry, ale i historické skleníky, které prošly na konci minulého století rekonstrukcí.

K vidění jsou v nich přes sto let staré oleandry a myrty. Unikáty jsou cykasy, oficiálně největší v Evropě, které vypadají jako podsadité palmy. Celý rok se ve sklenících konají zajímavé výstavy, tradiční jsou například expozice kaktusů nebo exotického ptactva.

V jednom ze skleníků je staré umělé jezírko s obrovským leknínem – Viktorií Cruzovou. Její bělostný květ se otevírá v podvečer, kvete celou noc, na den se zavře, večer druhého dne zrůžoví a třetího dne se stáčí pod hladinu. Není divu, že se na tomto místě konala už řada svateb.

V zahradě roste i strom Wollemia nobilis, který byl objeven v Austrálii teprve v roce 1994. Může dorůst až do výšky 40 metrů, ale ten Na Slupi má teprve metr.

Probouzení jara v botanické zahradě


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru