dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově
Poškozený Malostranský hřbitov na Smíchově. Foto: Gabriela Kalinová

Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově

Na historicky cenném Malostranském hřbitově v Praze 5 nyní úřadují dřevorubci a další pracovníci, kteří odstraňují následky nedávných silných bouřek. Ty bohužel hřbitov hodně poškodily. Musely být zrušeny naplánované prohlídky, které běžně zavřený areál na Smíchově jednou měsíčně zpřístupňovaly široké veřejnosti.

„Vzhledem ke značnému poškození hřbitova i náhrobků silnými bouřemi jsme nuceni zrušit všechny akce na Malostranském hřbitově,“ sdělila serveru Pražský patriot místopředsedkyně Občanského sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova Marta Jiroudková.

Ruší se tak otevření hřbitova naplánované na neděli 25. srpna, sobotu 28. září a neděli 27. října. „Doufáme, že budeme moci hřbitov zpřístupnit alespoň na Dušičky v sobotu 2. listopadu, na které každoročně připravujeme komentované vycházky,“ doufá předsedkyně sdružení Jana Trojanová.

Částečně je zdemolovaná část dělící zdi mezi starou a novou částí hřbitova a odhadem je poškozeno asi 10 až 15 náhrobků. V tuto chvíli není jasné, kdy se podaří padlé stromy a větve odstranit.

Bohužel ani zatím nelze přesně určit a vyčíslit škody, protože některé náhrobky jsou ještě pod větvemi. Je však jasné, že byl poškozen i náhrobek významné rodiny Grömlingů.

Poškozený Malostranský hřbitov


Další články
Nahoru