Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově
Poškozený Malostranský hřbitov na Smíchově. Foto: Gabriela Kalinová

Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově

Na historicky cenném Malostranském hřbitově v Praze 5 nyní úřadují dřevorubci a další pracovníci, kteří odstraňují následky nedávných silných bouřek. Ty bohužel hřbitov hodně poškodily. Musely být zrušeny naplánované prohlídky, které běžně zavřený areál na Smíchově jednou měsíčně zpřístupňovaly široké veřejnosti.

„Vzhledem ke značnému poškození hřbitova i náhrobků silnými bouřemi jsme nuceni zrušit všechny akce na Malostranském hřbitově,“ sdělila serveru Pražský patriot místopředsedkyně Občanského sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova Marta Jiroudková.

Ruší se tak otevření hřbitova naplánované na neděli 25. srpna, sobotu 28. září a neděli 27. října. „Doufáme, že budeme moci hřbitov zpřístupnit alespoň na Dušičky v sobotu 2. listopadu, na které každoročně připravujeme komentované vycházky,“ doufá předsedkyně sdružení Jana Trojanová.

Částečně je zdemolovaná část dělící zdi mezi starou a novou částí hřbitova a odhadem je poškozeno asi 10 až 15 náhrobků. V tuto chvíli není jasné, kdy se podaří padlé stromy a větve odstranit.

Bohužel ani zatím nelze přesně určit a vyčíslit škody, protože některé náhrobky jsou ještě pod větvemi. Je však jasné, že byl poškozen i náhrobek významné rodiny Grömlingů.

Poškozený Malostranský hřbitov


Autor: Jan Puci

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru