dnes
Sobota - oblacno
30°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
25°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
28°C
Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově
Poškozený Malostranský hřbitov na Smíchově. Foto: Gabriela Kalinová

Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově

Na historicky cenném Malostranském hřbitově v Praze 5 nyní úřadují dřevorubci a další pracovníci, kteří odstraňují následky nedávných silných bouřek. Ty bohužel hřbitov hodně poškodily. Musely být zrušeny naplánované prohlídky, které běžně zavřený areál na Smíchově jednou měsíčně zpřístupňovaly široké veřejnosti.

„Vzhledem ke značnému poškození hřbitova i náhrobků silnými bouřemi jsme nuceni zrušit všechny akce na Malostranském hřbitově,“ sdělila serveru Pražský patriot místopředsedkyně Občanského sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova Marta Jiroudková.

Ruší se tak otevření hřbitova naplánované na neděli 25. srpna, sobotu 28. září a neděli 27. října. „Doufáme, že budeme moci hřbitov zpřístupnit alespoň na Dušičky v sobotu 2. listopadu, na které každoročně připravujeme komentované vycházky,“ doufá předsedkyně sdružení Jana Trojanová.

Částečně je zdemolovaná část dělící zdi mezi starou a novou částí hřbitova a odhadem je poškozeno asi 10 až 15 náhrobků. V tuto chvíli není jasné, kdy se podaří padlé stromy a větve odstranit.

Bohužel ani zatím nelze přesně určit a vyčíslit škody, protože některé náhrobky jsou ještě pod větvemi. Je však jasné, že byl poškozen i náhrobek významné rodiny Grömlingů.

Poškozený Malostranský hřbitov


Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru