Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově
Poškozený Malostranský hřbitov na Smíchově. Foto: Gabriela Kalinová

Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově

Na historicky cenném Malostranském hřbitově v Praze 5 nyní úřadují dřevorubci a další pracovníci, kteří odstraňují následky nedávných silných bouřek. Ty bohužel hřbitov hodně poškodily. Musely být zrušeny naplánované prohlídky, které běžně zavřený areál na Smíchově jednou měsíčně zpřístupňovaly široké veřejnosti.

„Vzhledem ke značnému poškození hřbitova i náhrobků silnými bouřemi jsme nuceni zrušit všechny akce na Malostranském hřbitově,“ sdělila serveru Pražský patriot místopředsedkyně Občanského sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova Marta Jiroudková.

Ruší se tak otevření hřbitova naplánované na neděli 25. srpna, sobotu 28. září a neděli 27. října. „Doufáme, že budeme moci hřbitov zpřístupnit alespoň na Dušičky v sobotu 2. listopadu, na které každoročně připravujeme komentované vycházky,“ doufá předsedkyně sdružení Jana Trojanová.

Částečně je zdemolovaná část dělící zdi mezi starou a novou částí hřbitova a odhadem je poškozeno asi 10 až 15 náhrobků. V tuto chvíli není jasné, kdy se podaří padlé stromy a větve odstranit.

Bohužel ani zatím nelze přesně určit a vyčíslit škody, protože některé náhrobky jsou ještě pod větvemi. Je však jasné, že byl poškozen i náhrobek významné rodiny Grömlingů.

Poškozený Malostranský hřbitov


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru