Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově
Poškozený Malostranský hřbitov na Smíchově. Foto: Gabriela Kalinová

Fotogalerie: podívejte se, jak bouřky poškodily historicky cenný hřbitov na Smíchově

Na historicky cenném Malostranském hřbitově v Praze 5 nyní úřadují dřevorubci a další pracovníci, kteří odstraňují následky nedávných silných bouřek. Ty bohužel hřbitov hodně poškodily. Musely být zrušeny naplánované prohlídky, které běžně zavřený areál na Smíchově jednou měsíčně zpřístupňovaly široké veřejnosti.

„Vzhledem ke značnému poškození hřbitova i náhrobků silnými bouřemi jsme nuceni zrušit všechny akce na Malostranském hřbitově,“ sdělila serveru Pražský patriot místopředsedkyně Občanského sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova Marta Jiroudková.

Ruší se tak otevření hřbitova naplánované na neděli 25. srpna, sobotu 28. září a neděli 27. října. „Doufáme, že budeme moci hřbitov zpřístupnit alespoň na Dušičky v sobotu 2. listopadu, na které každoročně připravujeme komentované vycházky,“ doufá předsedkyně sdružení Jana Trojanová.

Částečně je zdemolovaná část dělící zdi mezi starou a novou částí hřbitova a odhadem je poškozeno asi 10 až 15 náhrobků. V tuto chvíli není jasné, kdy se podaří padlé stromy a větve odstranit.

Bohužel ani zatím nelze přesně určit a vyčíslit škody, protože některé náhrobky jsou ještě pod větvemi. Je však jasné, že byl poškozen i náhrobek významné rodiny Grömlingů.

Poškozený Malostranský hřbitov


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru