dnes
Pondělí - skorojasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Fotogalerie: Nic se nezměnilo, místo plné turistů dělá Praze dál ostudu
Lavičky na Smetanově nábřeží. Jen se posadit a kochat výhledem na Pražský hrad. Foto: Jan Puci

Fotogalerie: Nic se nezměnilo, místo plné turistů dělá Praze dál ostudu

Smetanovo nábřeží patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Je to logické, vždyť z chodníku mezi Národním divadlem a Karlovým mostem je nepůsobivější výhled na historický most, Malou Stranu, Pražský hrad a Petřín. Lavičky na nábřeží, kudy denně projdou tisíce turistů, dělají městu už dlouho velkou ostudu. Server Pražský patriot na problém s nevábnými a poškozeními místy na sezení upozornil před rokem. Jak to na Smetanově nábřeží vypadá nyní? Stejně, ne-li hůře!

Promenáda na Smetanově nábřeží láká denně davy turistů. Jak by ne, nádherný výhled z nábřeží je úchvatný. Čas od času se na svět dostane zpráva, že je centrum Prahy dle různých průzkumů jedním z nejpůsobivějších, nejpřitažlivějších, nejromantičtějších a nejhezčích míst světa. Pražští politici se vždy rádi chlubili a chlubí tím, jak si váží velkého zájmu turistů z celého světa, a zdůrazňují, jak je pro ně podpora turismu důležitá.

Tato podpora by měla, mimo jiné, spočívat v tom, aby se zahraniční návštěvníci při svých toulkách starobylou Prahou cítili co možná nejpohodlněji. A jedním z nutných předpokladů je i možnost v klidu se posadit a „kochat se panoramaty“. Na Smetanově nábřeží, jedním z nefrekventovanějších míst v historickém centru, Praha nemotivuje turisty k posezení.

Lavičky na Smetanově nábřeží - ostuda, kolem které chodí denně tisíce turistů

Mezi Národním divadlem a Novotného lávkou je na chodníku u řeky patnáct trojic dřevěných sedáků. To není žádné závratné číslo, stávající sedáky navíc k zastavení nelákají. V jejich bezprostřední blízkosti se kupí odpadky, na některých místech je cítit moč a hlavně, sedáky jsou staré a poškozené.

Polovina z nich je přetřena tmavší hnědou barvou, někde chybí i toto „pofidérní vylepšení“, které má budit dojem, že lavičky jsou opraveny. Až po Smetanově nábřeží půjdete, všimněte si, kolik lidí sedí. Většinou je spočítáte na prstech jedné ruky.

Loni magistrát vysvětloval špatný stav sedáků vandalismem návštěvníků Karlových lázní. Toto tvrzení poněkud pokulhává, bylo by ho možné aplikovat na sezení v blízkosti „Karlovek“. Ale svádět špatné lavičky naproti kavárně Slavie na opilé cizince z klubu? To by se takto mohlo vysvětlovat i ničení laviček například na Staroměstském náměstí.

„Vzhledem k omezeným finančním prostředkům neplánujeme letos jejich výměnu či opravu,“ sdělil loni serveru Pražský patriot tehdejší mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Jaká budou vysvětlení nevábného stavu laviček na Smetanově nábřeží ze strany kompetentních orgánů letos? Bude toto místo konečně vypadat tak, jak si vzhledem k zájmu lidí zaslouží? Pražský patriot se zeptá za vás, odpovědi čtenářům zprostředkuje.

Na špatný stav laviček jsme upozornili již před rokem: Staré lavičky na Smetanově nábřeží dělají městu ostudu. Někde chybí, jinde jsou jen přetřeny


Další články
Nahoru