dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Městské části nechávají malovat po zdech Mural Art i grafitti, Praha je barevnější
Nízkoprahový klub v Praze 13. Foto: Archiv MČ Praha 13

Městské části nechávají malovat po zdech Mural Art i grafitti, Praha je barevnější

Zatímco nelegální grafitti mnoha lidem otravuje život, legální formy malování na stěny ve veřejném prostoru činí život v Praze barevnějším. Uvědomují si to i městské části, které Mural Art objednávají či aspoň podporují.

„V současné době se u nás Mural Art vyskytuje především na budově Trafačky, což je objekt, v němž mají své ateliéry především avantgardní a street umělci, dělají se tam výstavy a koncerty, malby se často mění,“ uvedla koordinátorka pro styk s veřejností městské části Praha 9 Linda Urbášková. Devítka navíc nabízí k umělecké realizaci jeden z podchodů – umělcům platí barvy či spreje.

Velká malba je i na zdi základní školy v Litvínovské ulici. „Tato škola o podobnou výzdobu velmi stojí. Jelikož v nejbližší době dojde k jejímu zateplení a škola o současnou malbu přijde, ráda by sehnala umělce, který by zeď tělocvičny opět pomaloval,“ řekla Urbášková.

V roce 2008 se v Praze 9 dokonce uskutečnil celosvětový festival grafitti, kdy umělci z celého světa pomalovali několik velkých ploch.

praha-10-nahled Jak server Pražský patriot již informoval, mnoho obrázků Mural Art se nachází na území Prahy 10, letos v dubnu jej například namaloval Jan Kaláb na zeď domu v Mrštíkově ulici, nedaleko metra Strašnická. Mural Art lze ale celkem hojně nalézt i v jiných městských částech.

V Praze 13 pomalovali klub pro mládež

K Mural Art má pozitivní vztah i radnice Prahy 13. „Ovšem v případě, že jde o akci se souhlasem vlastníka daného objektu. Jinak je to totiž obyčejné sprejerství, i když někdy vypadá moc pěkně,“ uvedl tiskový mluvčí Samuel Truschka. Radnice má podle jeho slov vytipovaných několik ploch, které by se pro Mural Art daly využít, ale jde většinou o objekty patřící Dopravnímu podniku hlavního města Prahy. V nejbližší době radnice žádné aktivity v tomto směru nepřipravuje.

„V minulosti Praha 13 vyhlašovala soutěž na pomalování tehdejšího nízkoprahového klubu pro mládež EXIT ve Stodůlkách. Autoři vítězného návrhu z Fakultní základní školy Trávníčkova dostali k dispozici barvy a pomalovali domek vlastními silami. Dnes v objektu sídlí Integrační centrum Praha, které působí v oblasti integrace cizinců,“ dodal Truschka.

V Praze 3 je sedm legálních míst pro grafitti

praha-3-nahled Praha 3 na svém území vyhradila celkem sedm míst pro legální grafitti. „Umělci už začali plochy využívat – například betonové náspy po obou stranách Prokopovy ulice v druhé polovině června rozzářila barevná díla. Tři plochy v Prokopově ulici a dvě v parku Parukářka jsou už k dispozici pouličním umělcům, dvě v Prokopově a Jeronýmově ulici ještě čekají na všechna potřebná povolení,“ řekl tiskový mluvčí Stanislav Kněnický.

„Ve vymezení prostoru pro spontánní a profesionální legální grafitti je cesta směrem od represe ke spolupráci. Jedná se o obohacení veřejného prostoru. Tímto krokem radnice umožní mladým umělcům se bez postihu projevovat,“ vysvětlil smysl projektu místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (Žižkov /nejen/ sobě). Všechny plochy určené pro volnou tvorbu jsou viditelně označeny tabulí s nápisem LEGÁL.

V Praze 7 jsou malby třeba na Vltavské

Velkoplošné malby na stěnách objektů se vyskytují i v Praze 7. „Vysloveně přesný přehled o nich nemáme, neboť se nejedná o objekty ve vlastnictví Prahy 7. Namátkou mě napadají malby na stanici metra Vltavská či na centru současného umění Dox. Na jaře tohoto roku byl rovněž originálně vymalován podchod u Nádraží Holešovice. Probíhala na to soutěž studentských návrhů,“ uvedl tiskový mluvčí Martin Vokuš.

Radnice tyto aktivity podle jeho slov vítá. „Po dohodě s majiteli objektů mohou být příjemným zpestřením některých méně vzhledných míst. Zmíněný podchod na Nádraží Holešovice je toho příhodným dokladem. Praha 7 vhodnou plochu pro podobný projekt ve svém majetku nemá,“ dodal.

Obří malba v Praze 6 podle Sixtinské kaple

praha-6-nahled Obří Mural Art a grafika Pasty Onera je v Praze 6 – na štítu domu ve Verdunské ulici. Jeden ze zpravodajských portálů jej dokonce vyhlásil nejhezčím dílem projektu Městem posedlí.

„Dílo má za cíl vzbudit v lidech naději, že vše není tak zlé, jak vypadá a máme ve svých rukou moc to změnit. Tematicky pak vychází z díla Michelangela – Stvoření Adama, které je možné vidět na stropu Sixtinské kaple v Římě,“ řekl Oner. Nad projektem převzala záštitu starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS).

Malby v metru v Praze 4 i na osmičce

V Praze 4 je podle slov tiskového mluvčího radnice Jiřího Bigase Mural Art na dvou místech – v podchodu na Budějovické a v podchodu na Kačerově u stanice metra. „Vedle toho máme plochy pro legální grafitti na kontejnerových ohrádkách,“ dodal.

Co se týče Prahy 8, radnice nedávno vyslovila souhlas se street artovou prezentací mladých umělců na větrací šachtě metra Palmovka, jež je v majetku Dopravního podniku Praha, který s akcí souhlasí. Umělci se zároveň zavázali, že se budou starat čtvrt roku, po kterou malba na šachtě bude, o úklid či odstraňování nelegálních grafitti.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru