dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Fotogalerie: Útroby slavného kolotoče na Letné. Na opravu koní a autíček zatím nejsou peníze
Interiér legendárního kolotoče tvoří koně a autíčka. Foto: NTM

Fotogalerie: Útroby slavného kolotoče na Letné. Na opravu koní a autíček zatím nejsou peníze

O tom, že do dvou let by se na Letné mohl znovu roztočit původní kolotoč, jsme na Pražském patriotovi informovali již před vánočními svátky. Řada dotazů a velký ohlas čtenářů nás přiměly se tématu dále věnovat. Jakou historii má kolotoč a v čem je unikátní? V jakém je stavu, co se bude přesně opravovat? Na tyto a některé další položené dotazy se pokusíme odpovědět.

Nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892 stojí na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem (NTM). Kolotoč byl postaven v roce 1892. V letech 1892 až 1894 byl kolotoč umístěn u výletního hostince „Na Kravíně“, v tehdy ještě samostatném městě Královské Vinohrady.

V roce 1894 majitel kolotoče Josef Nebeský přenesl toto kratochvilné zařízení pro dospělé i děti do Královského hlavního města Prahy na Letnou, kde se nachází dosud. Kolotoč fungoval do roku 2004.

NTM bude letos realizovat rekonstrukci stavebních a provozních částí kolotoče. Zatím však nejsou finance na opravy koní a autíček. Kolotoč obsahuje vycpaniny 19 koní různých velikostí potažené pravou koňskou kůží bez spojů, plněné slámou, se skleněnýma očima.

Původní sedla a uzdění se dochovala u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Oprava každého z téměř dvacítky koní vyjde na 150 000 až 170 000 korun. Muzeum sehnalo i orchestrion, původní totiž někdo ukradl.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Čtyři lavice byly pravděpodobně ve 30. letech 20. století nahrazeny čtyřmi autíčky, z nichž dvě jsou dřevěná a dvě plechová. Sloup středové točny je vyzdoben původními třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

Akce nutné pro opětovné zprovoznění kolotoče:

  1. statické zabezpečení a konzervace točny kolotoče
  2. výměna pohonné jednotky
  3. oprava podlah
  4. stavební úpravy okolního terénu
  5. osazení bezpečnostních prvků ovládání kolotoče
  6. konzervace vnitřních dřevěných povrchů stavby
  7. restaurování a konzervace vnějšího pláště stavby
  8. výměna elektrických rozvodů, včetně výměny osvětlení
  9. rekonstrukce kolotočových atrakcí
  10. restaurování a konzervace historických dekorací

Na rekonstrukci koní a autíček, včetně obnovy historického interiéru, v tuto chvíli chybí celkem 3 miliony a 630 tisíc korun. Lidé mohou od 23. prosince 2014 přispívat prostřednictvím transparentního účtu 1079304750207/0100. 8. ledna v poledne bylo na účtu 45 000 korun.


Další články
Nahoru