dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Fotogalerie: Hasiči bojovali s požárem střechy Národního muzea
Noční zásah hasičů na střeše Národního muzea. Foto: Radek Krahulík / HZS Praha

Fotogalerie: Hasiči bojovali s požárem střechy Národního muzea

Dnes v ranních hodinách vypukl požár v podstřeší historické budovy Národního muzea. K nahlášení došlo v 1:32 hodin. Následně na místě zasahovalo 20 jednotek hasičů. Oheň dostali pod kontrolu během necelých dvou hodin. K monitoringu situace byl přivolán i policejní vrtulník. Historická budova Národního muzea je naštěstí vyklizená a předaná stavebním firmám, nedošlo tak k žádným škodám na sbírkách.

„Škody budeme průběžně vyčíslovat a uplatňovat je vůči zhotoviteli stavby, který za budovu nese odpovědnost. Zásah hasičů byl naprosto profesionální, rychlý a zabránil mnohem větším škodám na této národní kulturní památce,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který se stal členem štábu velitele zásahu.

Příčinou požáru byla pravděpodobně činnost související se stavební činností při generální rekonstrukci muzea. Přesné příčiny vyšetřují policisté a hasiči. Během požáru nedošlo k žádným zraněním, jeden z členů ostrahy staveniště se nadýchal kouře a byl preventivně převezen do nemocnice k ošetření.

Budova je vyklizená, nenachází se v ní žádné sbírky ani další majetek. Loni na jaře byla předána zhotoviteli stavby sdružení M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos. Sdružení nese plnou odpovědnost za průběh stavby, bezpečnost práce a dodržování požárních předpisů.

Škody budou postupně vyčíslovány a uplatňovány směrem ke zhotoviteli stavby. Na základě podmínek stanovených Národním muzeem byl zhotovitel stavby povinen uzavřít pojistku na miliardu korun. Dopad na průběh stavby a harmonogram rekonstrukce bude upřesněn po zjištění škod.

Fotografie z nočního zásahu hasičů:

pozar-narodni-muzeum-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum8-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum7-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum6-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum5-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum4-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum3-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum-2-nahled

pozar-strecha-narodni-muzeum-1-nahled


Další články
Nahoru