dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
2°C
Fotogalerie: Expo 58. Příběh slavné restaurace, která se z Bruselu stěhovala na Letnou
Restaurace v dobách své největší slávy. Foto: archiv

Fotogalerie: Expo 58. Příběh slavné restaurace, která se z Bruselu stěhovala na Letnou

Na fenomenálním úspěchu tehdejšího Československa na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu měla podíl i Restaurace Praha. Na této mezinárodní akci v druhé polovině padesátých let získala nejvyšší ocenění – Zlatou hvězdu. Už v roce 1959 padlo rozhodnutí o přemístění celého československého pavilonu včetně restaurace do Prahy.

Zatímco pavilon, který nás reprezentoval na výstavě Expo ´58, byl přemístěn na holešovické výstaviště, kde až do požáru v roce 1991 patřil mezi tamější dominanty, restaurace byla přenesena do východní části Letenských sadů.

Dodnes se řadí k našim nejuznávanějším stavbám minulého století. Unikátní koncepce budovy navazovala na český funkcionalismus první republiky.

V přízemí sídlila Plzeňská restaurace, v jednom z nadzemních podlaží luxusní francouzská restaurace. Velkou slávu zažila hlavně v šedesátých letech. Hosté při teplejším počasí rádi sedávali na terase venkovní kavárny. Z restaurace měli nádherný výhled na historické centrum Prahy. Díky velkým skleněným tabulím nebyli o tento zážitek ochuzeni ani v zimě.

Cesta k totálnímu úpadku

Technický stav oblíbeného objektu se však postupně zhoršoval. Nebyly prováděny nutné opravy, kondici budovy nepřispěly ani některé pozdější zásahy. Na začátku devadesátých let byla restaurace už ve velmi špatném stavu.

Restaurace se stala obětí nejasností a machinací při divoké privatizaci a tak v ní provoz utichl. Podle tehdejších plánů zde mělo dokonce sídlit kasino. Budova několikrát měnila majitele a postupně zcela zchátrala. Do bývalé chlouby metropole se stáhnuli bezdomovci.

Opravena, ale původnímu účelu neslouží

Před šestnácti lety získala zchátralou stavbu zahraniční firma, která zde i přes protesty památkářů provedla rekonstrukci. Dlouho se diskutovalo, co by zde mělo být. Uvažovalo se například o umístění Muchovy Slovanské epopeje. Vypadalo to, že stavbu koupí město Praha, z plánů však sešlo.

Na začátku tisíciletí zde začala sídlit reklamní agentura. Budova si „zahrála“ před pár lety i ve filmu Bestiář, díky čemuž mohli diváci alespoň na pár okamžiků nahlédnout do interiéru.

Slavná restaurace v proměnách času


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru