dnes
Neděle - zatazeno
25°C
zítra
Pondělí - oblacno
25°C
pozítří
Úterý - oblacno
19°C
Fotogalerie: Dřevěný betlém u Prokopského údolí letos naposledy? Majitelé řeší budoucnost unikátního díla
Dřevěný betlém je k vidění u Prokopského údolí i letos. Budoucnost umístění díla se bude teprve řešit. Foto: Jan Puci

Fotogalerie: Dřevěný betlém u Prokopského údolí letos naposledy? Majitelé řeší budoucnost unikátního díla

Už dvě desítky let je v období Vánoc na louce pod Novou Vsí na západním okraji Prokopského údolí k vidění dřevěný betlém, který vytvořili Rosyvkovi, rodina s truhlářskou tradicí. Kromě jesliček s Ježíškem jsou zde zvířátka, která lze různě rozpohybovat. Jelikož je betlém náročný časově i finančně na údržbu, majitelé řeší jeho budoucnost. 

Když na přelomu tisíciletí manželé Rosyvkovi umístili nedaleko svého domu na louku u ulice K Nové Vsi v Jinonicích dřevěné jesličky, asi sami netušili, jak se bude dílo postupně rozrůstat. Každý rok přibylo nějaké zvíře, které truhláři důmyslně vyrobili tak, aby se například při točení kliky, nebo zatáhnutí provázku hýbalo. Postupně se do výroby zapojily i jejich děti.

Rozrůstající betlém je na louce pod borovicemi k vidění zpravidla od Štědrého dne až do Tří králů. Ani letošek není výjimkou. Je dokonce možné, že se betlém letos ještě téměř zdvojnásobí. To by se však muselo výrazněji ochladit.

betlem-prokopak-vyrez „Kdyby mrzlo, tak tam toho dáme víc, protože některé kusy je náročné instalovat, když je zem příliš měkká. Navíc se dělaly v blízkosti úpravy koryta Prokopského potoka, což přístup zhoršilo. Proto jsme je zatím nevyndali ven. Nyní je tam zhruba polovina běžného stavu,“ sdělil serveru Pražský patriot truhlář Štěpán Rosyvka, jehož rodiče unikátní dřevěný betlém zakládali.

S betlémem je podle něj hodně práce. Součásti se musí postupně opravovat. I když jsou z odolného dřeva, nápor dětské radosti si vybírá svou daň.

„S tím jsme ale od počátku počítali. S betlémem je hodně práce, která není vidět. Snažíme se nejvyužívanější díly tvořit z tvrdého a odolného dřeva, pro zbytek hodně využíváme lipové dřevo,“ řekl Rosyvka. Svou tesařskou dílnu i rodinný dům v průběhu let přestěhoval do Hostouně u Prahy, takže péče o betlém je pro něj nyní náročnější.

A nechávat to jen na rodičích nechce. Některé kusy jsou totiž jako prevence před případným útokem vandalů na noc uklízeny pod střechu. „Bude to potřeba řešit, musíme si v rodině říci, co s betlémem od příštího roku. Ještě to nemáme vymyšleno,“ dodal truhlář Štěpán Rosyvka.

betlem-prokopak-8

betlem-prokopak-7

 

betlem-prokopak-12betlem-prokopak-10

simona-betlem_1

betlem-prokopak-3

betlem-prokopak-2

betlem-prokopak-6  betlem-prokopak-9betlem-prokopak-15


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Dnes ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru