dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
zítra
Pátek - polojasno
19°C
pozítří
Sobota - bourky
21°C
Fotogalerie: Dřevěný betlém u Prokopského údolí letos naposledy? Majitelé řeší budoucnost unikátního díla
Dřevěný betlém je k vidění u Prokopského údolí i letos. Budoucnost umístění díla se bude teprve řešit. Foto: Jan Puci

Fotogalerie: Dřevěný betlém u Prokopského údolí letos naposledy? Majitelé řeší budoucnost unikátního díla

Už dvě desítky let je v období Vánoc na louce pod Novou Vsí na západním okraji Prokopského údolí k vidění dřevěný betlém, který vytvořili Rosyvkovi, rodina s truhlářskou tradicí. Kromě jesliček s Ježíškem jsou zde zvířátka, která lze různě rozpohybovat. Jelikož je betlém náročný časově i finančně na údržbu, majitelé řeší jeho budoucnost. 

Když na přelomu tisíciletí manželé Rosyvkovi umístili nedaleko svého domu na louku u ulice K Nové Vsi v Jinonicích dřevěné jesličky, asi sami netušili, jak se bude dílo postupně rozrůstat. Každý rok přibylo nějaké zvíře, které truhláři důmyslně vyrobili tak, aby se například při točení kliky, nebo zatáhnutí provázku hýbalo. Postupně se do výroby zapojily i jejich děti.

Rozrůstající betlém je na louce pod borovicemi k vidění zpravidla od Štědrého dne až do Tří králů. Ani letošek není výjimkou. Je dokonce možné, že se betlém letos ještě téměř zdvojnásobí. To by se však muselo výrazněji ochladit.

betlem-prokopak-vyrez „Kdyby mrzlo, tak tam toho dáme víc, protože některé kusy je náročné instalovat, když je zem příliš měkká. Navíc se dělaly v blízkosti úpravy koryta Prokopského potoka, což přístup zhoršilo. Proto jsme je zatím nevyndali ven. Nyní je tam zhruba polovina běžného stavu,“ sdělil serveru Pražský patriot truhlář Štěpán Rosyvka, jehož rodiče unikátní dřevěný betlém zakládali.

S betlémem je podle něj hodně práce. Součásti se musí postupně opravovat. I když jsou z odolného dřeva, nápor dětské radosti si vybírá svou daň.

„S tím jsme ale od počátku počítali. S betlémem je hodně práce, která není vidět. Snažíme se nejvyužívanější díly tvořit z tvrdého a odolného dřeva, pro zbytek hodně využíváme lipové dřevo,“ řekl Rosyvka. Svou tesařskou dílnu i rodinný dům v průběhu let přestěhoval do Hostouně u Prahy, takže péče o betlém je pro něj nyní náročnější.

A nechávat to jen na rodičích nechce. Některé kusy jsou totiž jako prevence před případným útokem vandalů na noc uklízeny pod střechu. „Bude to potřeba řešit, musíme si v rodině říci, co s betlémem od příštího roku. Ještě to nemáme vymyšleno,“ dodal truhlář Štěpán Rosyvka.

betlem-prokopak-8

betlem-prokopak-7

 

betlem-prokopak-12betlem-prokopak-10

simona-betlem_1

betlem-prokopak-3

betlem-prokopak-2

betlem-prokopak-6  betlem-prokopak-9betlem-prokopak-15


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Včera v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru