dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Fotogalerie: Do Prahy poprvé přijel ze západu Čech moravský Křivoklát
Jeden z modernizovaných vozů na Hlavním nádraží. Foto: ČD

Fotogalerie: Do Prahy poprvé přijel ze západu Čech moravský Křivoklát

Dnes poprvé se mohli svézt cestující rychlíku vyšší kvality Křivoklát v nově modernizovaném voze typu Bdpee. Velkoprostorový vůz z produkce podniku Pars nova v Šumperku, člena skupiny Škoda Transportation, byl zatím uveden do zkušebního provozu na trati Praha – Plzeň – Cheb ve spojích Úhlava, Egrensis a Křivoklát. Postupně během letošního a příštího roku bude modernizováno celkem 62 vozů tohoto typu. Vozy jsou určeny pro vnitrostátní rychlíky a mezistátní expresní spoje.

Ve vozech jsou instalovány nové sedačky s tradičním uspořádáním proti sobě po čtveřicích, ale na rozdíl od minulosti mezi nimi budou mít cestující k dispozici rozkládací stolky, na které lze odložit například notebook, během cesty studované dokumenty nebo občerstvení. Práci na notebooku nebo s dalšími elektronickými přístroji i během delší cesty umožní také elektrické zásuvky 230 V.

Původní polospouštěcí okna byla nahrazena plnými s determálním sklem. Interiér vozu je totiž plně klimatizovaný. Cestujícím je k dispozici také dvojice WC s uzavřeným systémem. Cyklisté naleznou na jedné straně vozu zvětšený prostor s 5 háky pro uložení jízdních kol. O průběhu cesty informuje nový audiovizuální systém, díky kterému bude možné sledovat, kde se právě spoj nachází a jaká je nejbližší zastávka.

Modernizovaný vůz typu Bdpee


Snazší nástup do vozů a přechod mezi nimi umožňují nové nástupní předsuvné a mezivozové dveře ovládané tlačítky s elektropneumatickým pohonem. „Vozy prošly zásadní technickou modernizací. Odpovídají vysokým mezinárodním standardům RIC, a proto můžou jezdit prakticky po celé Evropě. Významnou změnou je zvýšení rychlosti vozů ze 120 na 160 km/h,“ sděluje Tomáš Ignačák, generální ředitel Škoda Transportation.


Další články
Nahoru