dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Fotogalerie: Cyklohráček se vrací na koleje, dostal nový vůz plný balónků
V novém voze cyklohráčku není o balonky nouze. Foto: archiv

Fotogalerie: Cyklohráček se vrací na koleje, dostal nový vůz plný balónků

Rodinný výletní vlak Cyklohráček, který jezdí už třetí sezonu z Prahy na Okoř a do Slaného, se od tohoto víkendu pro velký zájem dětí pořádně rozroste. Dostal zbrusu nový vůz, který je celý přestavěný na velkou pojízdnou hernu na kolejích s balónkovištěm, stavebnicemi i skluzavkou pro nejmenší. Na trať vyrazí Cyklohráček v novém prvně v sobotu 23. dubna, kdy pojede zároveň letos poprvé až do Železničního muzea Zlonice. I letos mohou děti hledat zlatý poklad ve Slaném.

Cyklohráček je speciální výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti doplněný vozem pro cyklisty. O hry na palubě se starají hrajvedoucí, kteří mají pro všechny děti připravené také malé dárky. Ke třem současným vozům (vůz plný hraček, vůz plný kol a vůz plný her) přibyl nově čtvrtý vůz plný balónků. Takto vybudovaný vlak pro děti, který jezdí v pravidelném železničním provozu, je podle všech dostupných informací celosvětově unikátní.

 „První sezonu se přišlo svézt Cyklohráčkem 10 809 cestujících, loni už to bylo 14 568 lidí. To byl na trati kolem Okoře rekord. Jen pro srovnání, původní turistické vlaky, které jezdily do Slaného, vozily maximálně kolem sedmi tisíc cestujících za sezonu,“ uvedl říká Jiří Ješeta ředitel Odboru obchodu osobní dopravy ČD.

Bezkonkurenčně největší zájem měly děti o dosavadní dětský koutek se stavebnicemi a dřevěnými vláčky. Právě ten často praskal ve švech. „To je důvod, proč jsme postavili další velkou hernu. Děti potřebují ve vlaku prostě pořádný výběh,“ doplnil zástupce ředitele Ropid Martin Šubrt.

„Dnes už nemluvíme o dětském koutku. Ten ve vlaku zůstal, ale k němu jsme přidali nový vůz, který je celý upravený jako hřiště s balónkovištěm, stavebnicemi nebo speciálními dřevěnými hračkami. U dveří je pak rozšířený prostor pro kočárky,“ dodal.

Cyklohráček opět vyráží na koleje

V Cyklohráčku se neplatí žádné speciální jízdné. Cestující mohou použít běžné jízdenky Českých drah i Pražské integrované dopravy (jak předplatní kupony, tak jízdenky pro jednotlivou jízdu).

Cyklohráček jezdí z Prahy do Slaného o sobotách, nedělích a svátcích až do 30. října. Z Prahy Masarykova nádraží vyráží vždy v 9:18 a v 13:18, v Praze je možné nastoupit také v Bubnech, Dejvicích, Veleslavíně a Ruzyni. Zpět ze Slaného jede do Prahy v 11:16 a 17:16.

Odpoledne mají rodiče s dětmi ve Slaném mezi příjezdem a odjezdem vlaku skoro dvě a půl hodiny, aby stihli získat speciální turistickou vizitku Cyklohráčku, navštívit Aquapark nebo se zapojit do hledání zlatého pokladu ve městě.

Jak to chodí v Cyklohráčku

Cyklohráček bude mít od 23. dubna 2016 nově 4 vozy – dva pro nejmladší cestující s dětskou hernou, jeden pro cyklisty a jeden pro větší děti s deskovými hrami, stavebnicemi nebo tabulí na kreslení.

Vůz plný hraček
Je určen spíš menším dětem, cestující tu najdou dětský koutek se stavebnicemi, vláčkovými skládačkami, leporely nebo vláčkodráhou. V tomto voze je také možné nejlépe pozorovat práci strojvedoucího a dívat se na trať. Vůz je nízkopodlažní, aby se do něj dobře dostaly i kočárky. Oddělená část vozu bez her je hlavně pro cestující, kteří preferují klidnější prostředí a potřebují pouze dojet vlakem do svého cíle.

Vůz plný balónků
Novinka letošní sezony. Vůz poznáte podle toho, že je na rozdíl od těch ostatních červený. Uvnitř je postavena velká herna s balónkovištěm, stavebnicemi a hračkami, které rozvíjí jemnou dětskou motoriku. U dveří je rozšířený prostor, kam se vejde několik dětských kočárků.

Vůz plný kol
Vůz pro cyklisty je uprostřed soupravy a vejde se do něj přes 20 kol. Cyklisté si v něm mohou dofouknout kola kompresorem, půjčit si nářadí na opravu kola nebo mazání. Pro cyklisty mají hrajvedoucí jako dárek reflexní bezpečnostní pásku, aby byli na silnici lépe vidět.

Vůz plný her
Vůz s upravenými stolky a připravenými herními plány na Člověče, nezlob se!, dámu, šachy a další hry. Děti si tu budou moci půjčit od hrajvedoucích karetní a jiné hry nebo třeba sadu malého výpravčího či malého průvodčího. Na tabuli budou kreslit křídami a za sklem se dívat na strojvedoucího, jak řídí vlak, i jak vypadá trať.

Výlety s Cyklohráčkem
Každý výletník dostane ve vlaku mapu okolí Okoře se zajímavými turistickými cíli a k dispozici jsou i cyklomapy okolí Prahy. Za návštěvu stojí kromě Okoře a Slaného určitě Zoopark Zájezd, romantické údolí mezi Okoří a Zákolany s vysokým železničním viaduktem, románská rotunda Budeč nebo nepříliš známá studánka sv. Václava pod Budčí.

Bližší informace k výletům jsou také na www.cyklohracek.cz.


Praha 9: Klub Harfica se těší stále většímu zájmu dětí

10. ledna 2018 v 11:00

Volnočasový klub Harfica v Harrachovské ulici na Proseku, jehož provozovatelem je městská část Praha 9, patří k nízkoprahovým zařízením, které se zaměřuje především na děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, děti, které samy neví, jak trávit volný čas, nemají ve svém okruhu pozitivní příklad,...

Stromky základních škol Sázavská a Slovenská zvítězily

22. prosince 2017 v 07:06

Spodní část náměstí Míru zdobí tento rok poprvé krásné vánoční stromky, které pořídila radnice Prahy 2 pro své základní školy k nazdobení. Žáci stromečky ozdobili na začátku adventu a zástupci městské části vybírali ten nejkrásnější.

Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Další články
Nahoru