dnes
Pátek - zatazeno
1°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Štístka si označkovala primátory. Bém vyrazil v kominickém na střechu
Když byl Pavel Bém primátorem, stal se na chvíli kominíkem. Foto: archiv MHMP

Štístka si označkovala primátory. Bém vyrazil v kominickém na střechu

Již mnoho let zvou na začátku roku pražští primátoři na magistrát zástupce Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků a nechávají si označit čelo tradičním křížkem ze sazí.

Setkání se zástupci Cechu se koná již druhou desítku let. Tato stará tradice byla obnovena po roce 1990 a probíhá pod historickým praporem pražské jednoty kominíků, který jim věnoval Magistrát hlavního města Prahy.

„Jako každý rok jsme přišli popřát štěstí nejen panu primátorovi, ale také všem Pražanům. Hned po setkání ale musíme běžet, protože máme napilno, komíny nepočkají. Lidé si opět vzpomněli na své povinnosti až uprostřed zimy,“ řekl včera v budově Nové radbnice na Mariánském náměstí Jiří Souček, pražský cechmistr Společenstva kominíků ČR.

hudecek-kominici2-nahled

Primátor Tomáš Hudeček s kominíky

Obor „Kominík“ se v Praze vyučuje ve zřizovatelské působnosti hl. m. Prahy pouze na Střední odborné škole stavební a zahradnické se sídlem v Praze 9. „Jsme jediná škola v Praze, kde se tento obor vyučuje. Jsem rád, že zájem nejenom o toto řemeslo stoupá, v letošním roce se u nás učí na kominíka 44 žáků převážně z Prahy, ale i z jiných míst ČR,“ říká Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze na Jarově.

Tři poslední primátoři s kominíky


Další články
Nahoru