dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Fotoaktualita: Dvouměsíční klokan chce objevovat svět, opustil už matčin vak
Mládě klokana horského je každým dnem odvážnější. Foto: P. Hamerník / Zoo Praha

Fotoaktualita: Dvouměsíční klokan chce objevovat svět, opustil už matčin vak

Sluníčko a teploty nad nulou přiměly mládě klokana horského v pražské zoo opustit matčin vak a objevovat svět. Při troše štěstí a trpělivosti mohou dvouměsíčního klokánka zahlédnout v horní části areálu také návštěvníci.

Mládě se narodilo v první polovině listopadu a počáteční týdny svého života se schovávalo v bezpečí matčina vaku. Poprvé, jen na krátký okamžik, opustilo mládě matčin vak v polovině prosince.

Až teploty nad nulou a sluníčko ho přiměly začít objevovat svět a mimo vak se pohybuje častěji. Každým dnem je odvážnější. Při troše štěstí mohou toto kriticky ohrožené zvíře zahlédnout v horní části zoo i návštěvníci.

klokani-praha-nahled Klokan horský východní patří k druhům, u kterých lze podle barvy srsti určit pohlaví. Samci jsou tmavě hnědí, zatímco samice světle šedavé a dosahují sotva poloviční hmotnosti. Zoo Praha chová jednu samici a dva samce klokana horského východního od roku 2013.

Jde o poddruh vázaný na terén svahů a roklí. Samci si hájí útočiště v podobě skalních převisů a puklin. Horští klokani patří mezi druhy chladnomilné, tolerující naše klimatické podmínky.

Díky své svalnaté zadní části těla budí mohutný dojem a mají také charakteristický způsob skoků. Jde o jeden z největších druhů klokanů. V rámci Evropy je mohou lidé spatřit, kromě pražské zoo, už pouze v Tierpark Berlín.

Snad z pražského klokana nevyroste takový rošťák:

 

Víte, jak (nejen) klokan jí?


Další články
Nahoru