Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 17. 7. 2024
Svátek má Martina
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
KoncertyPražská kultura

Florea Theatrum v létě ožije dvojicí výpravných historických baletů

15. 7. 2024
Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a taneční fakulty AMU, se 15. července 2024 vrátí Čarovná girlanda Josepha Starzera a Don Juan aneb Kamenná hostina Christopha Willibalda Glucka. V inscenacích vystoupí tanečníci souborů Hartig Revival a Epochal Dances.

Pohádkový rokokový balet
Čarovná girlanda (La Guirlande enchantée) byla poprvé uvedena v roce 1757 v Burgtheatru ve Vídni v choreografii baletního mistra Franze Hilverdinga. Notový materiál se dochoval v hudebních archivu zámku v Českém Krumlově, dochovalo se i neobvyklé množství ikonografických a písemných materiálů. Čarovná girlanda spadá do období rokoka, v inscenační praxi tohoto díla se pracovalo s celou řadou divadelních efektů, které diváky přiváděly v úžas. Veškerá předepsaná jevištní kouzla Florea Theatrum sice nabídnout nemůže, avšak dramaturgie, choreografie a režie Heleny Kazárové, specialistky na baletní repertoár (nejen) 18. století, je zárukou barvité inscenace. Právě tak jako umělecké souznění s orchestrem Musica Florea vedeného Markem Štrynclem, s nímž profesorka Kazárová spolupracuje již téměř dvacet let. Taneční složka díla vychází z detailního studia barokního a rokokového pohybového materiálu, stylu a estetiky spolu s dobovou inscenační praxí.

„V předklasické době jevištní tanec rozvíjel spolu s dekorací a mašinerií divadelní obrazy, které nebylo možné slovně vyjádřit. Důraz byl kladen na hudební stránku díla a ‚bel composto‘. Takového druhu byly patrně i Hilverdingovy vrcholné rokokové baletní pantomimy. Tlumočení literárního obsahu nebylo ještě jejich hlavním záměrem,“ přibližuje Helena Kazárová.

Příběh Čarovné girlandy je relativně jednoduchý a rokokově pohádkový. Dvě pastýřky, Florina a Dorina, zabloudí v hlubokém, tajemném lese, kde spatří chýši a skalisko. Dorina, smělejší z nich, zaťuká na dveře, nikdo jí však neotvírá. U skaliska se objeví čaroděj, který dívkám představuje čarovnou girlandu a její moc splnit jakékoli přání a uspokojit každé srdce. 

Vážnost klasicismu
Gluckův Don Juan je dílem jiného žánru. Premiéru měl v roce 1761 v choreografii Gaspara Angioliniho a byl již dítětem velké baletní reformy té doby. Jednalo se totiž o první balet s tragickým koncem, který předznamenal novou vlnu nastupující klasicistní formy tzv. ballet d’action. Gluck spolu s Angiolinim vytvořili příběh o nenapravitelném svůdníkovi plný soubojů, temperamentních tanců včetně španělského fandanga a závěrečné démonické hřbitovní scény, během které díky zjevujícím se fúriím běhá mráz po zádech.

„Don Juan je v baletní historii skutečně přelomovým titulem, o jeho původní jevištní podobě však máme jen velmi málo informací. Dochována je pouze krátká synopse,“ vysvětluje režisérka a choreografka Helena Kazárová výzvy, před kterými inscenátoři v tomto případě stojí.

Musica Florea s Helenou Kazárovou tento balet poprvé uvedli v roce 2021 (s tanečním souborem Hartig Ensemble). Ačkoliv je Gluckova hudba k Donu Juanovi občas uváděna koncertně, pro jevištní inscenaci bylo třeba se hlouběji zamyslet nad charakterem jednotlivých hudebních čísel, z nichž jsou některá určena k herecko-pantomimické akci, jiná k čistému tanci, další k obojímu. Don Juan byl totiž prvním baletem, ve kterém se jeho tvůrci, Gluck a Angiolini, opravdu snažili o plné prolnutí vyprávění příběhu s tancem.

Obnovená premiéra obou baletů se odehraje 15. července 2024 na nádvoří Lichtenštejnského paláce v Praze od 21:00, předcházet jí bude od 20:00 dramaturgický úvod Heleny Kazárové v Klubu HAMU.


Autor: Alo

Leamoni v Anežce

Dnes v 08:20

V úterý večer 23. července v klubu Anežka, který je součástí komplexu Anežského kláštera. Uslyšíte skoro všechny songy Leamonů včetně těch z nejnovějšího alba Dům z karet. Vstupné dobrovolné.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

Včera v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

Včera v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Koncert v kostele svatého Martina ve zdi zdarma

15. července 2024 v 10:54

V komorním prostředí kostela sv. Martina ve zdi uvede v pátek 19. července soubor „American Gothic Duo“ ve složení flétna Rose Bishop, spolu se svým kolegou, básníkem a hobojistou Davidem Cyzakem, netradiční program pro flétnu a hoboj.

Červencové koncerty z cyklu Charitas

15. července 2024 v 10:46

V létě můžete navštívit některý z koncertů Mezinárodního cyklu Charitas. První z nich se koná ve čtvrtek 18. července.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Koncert na Bílé Hoře

15. července 2024 v 09:25

Poslechněte si melodii houslí a vychutnejte doušky čaje pod letní oblohou. Odpoledne plné hudby a čaje se bude konat 20. července na pódiu u kláštera.

Do Parku Zahrádky na koncert

15. července 2024 v 06:51

Na třetí červencový koncert do Parku Zahrádky v rámci cyklu Vysočanská Nokturna zve 18. července radnice Prahy 9. 

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

Jazz Apples vystoupí za Poříčskou bránou

12. července 2024 ve 13:42

Kapela Jazz Apples vznikla v létě roku 2022 ve čtyřčlenném složení. V jejím rozmanitém repertoáru naleznete jak jazzové standardy, latinu a balady, tak skladby interpretů jako Queen, Amy Winehouse nebo Zuzana Navarová. Jako host vystoupí ve čtvrtek 18. července Lucie Špitálská. Začátek...

Další články
Nahoru