dnes
Čtvrtek - jasno
20°C
zítra
Pátek - jasno
21°C
pozítří
Sobota - jasno
20°C
Florbal u českých teenagerů jasně vede. Právě se chystají na republikové finále
Republikové finále se letos koná 21. a 22. března. Foto: archiv

Florbal u českých teenagerů jasně vede. Právě se chystají na republikové finále

Od počátku 90. let, kdy se u nás objevili první nadšenci s plastovými hokejkami a děrovaným míčkem, popularita florbalu raketově stoupá. Díky skvělým výsledkům našich hráčů a široké základně má český florbal výbornou pověst i ve světě. Dynamický sport baví také teenagery. Ti nejlepší z nich se 21. a 22. 3. 2017 utkají na republikovém finále florbalového turnaje, jehož pořadatelem je letos Základní škola Campanus z Prahy 11 na Jižním Městě.

„Florbal je perfektní hra, která děti baví, a to je z mojí pozice rodiče nejdůležitější. Vedle pravidelného pohybu je navíc učí i týmové spolupráci a taktice, děti musí při hře přemýšlet a myslet i na ostatní, ne pouze na sebe. Vítězství i prohra jsou tak výsledkem společného úsilí, bez ohledu na to, zda je někdo lepší či horší hráč,“ říká Jana Havrdová, známá moderátorka pořadu České televize Sama doma, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz a hlavně maminka devítiletého syna Pepína, který hraje florbal už několik let.

Jak potvrzuje nejen on sám, ale i jeho stejně staří spoluhráči, to, co je na florbalu nejzábavnější, je jeho akčnost, rychlost a také možnost vymýšlet a uplatňovat při hře různé technické kousky, které pak hráči společně rozebírají.

„K velkému zájmu o tento sport určitě přispívá i fakt, že se dá hrát celoročně, a že ani výstroj a výbava nejsou příliš finančně náročné. Proto je florbal dostupný i dětem, jejichž rodiče by například na finančně náročnější sporty, jako je tenis nebo lední hokej, neměli dostatek peněz, a to je mi na něm také sympatické,“ dodává Havrdová.

Nejlepší týmy z ČR
V České republice je do florbalových turnajů zapojeno více než 1 500 škol, jejichž žáci (jedná se o chlapce i o děvčata) po celý rok trénují, aby se pak jednou za rok utkali na republikovém finále. To se letos koná 21. a 22. března 2017 a pořadatelem akce pro kategorii III., tedy pro žáky druhého stupně základních škol, byla Asociací školních sportovních klubů České republiky pověřena Základní škola Campanus z Prahy 11 na Jižním Městě.

„Těšíme se, že letos přivítáme 12 nejlepších florbalových týmů, tj. asi 200 chlapců i dívek z celé ČR, které se utkají ve své kategorii v hale Jedenáctka VS a ve Sportovní hale Jižní Město,“ říká ředitelka pořádající ZŠ Campanus Lenka Derková.

ZŠ Campanus je tradičním pořadatelem sportovních soutěží, republikové finále ale chystá poprvé. „Takovouto akci jsme ještě nepořádali, o to více jsme se na ni snažili dobře připravit, abychom zajistili všem účastníkům co nejlepší podmínky,“ dodává Lenka Derková a vysvětluje, proč je florbal u dnešních dětí a mládeže tak populární. „Florbal je poměrně nový sport, velmi akční, plný adrenalinu, který děti rozhodně nenudí, a zároveň jim umožňuje aktivně trávit s kamarády volný čas. Navíc – florbalové kroužky většinou vedou velice aktivní trenéři, kteří umí děti motivovat. Proto vidím přínos tohoto sportu hlavně pro starší děti a dospívající velmi pozitivně a s radostí vítám zprávy o stoupající popularitě florbalu v České republice,“ říká Derková.

Dárek od finských studentů
Vůbec první setkání Čechů s florbalem se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu českých vysokoškolských studentů s finskými v roce 1984. Finové přivezli sadu florbalových holí a malá tělocvična Vysoké školy ekonomické byla svědkem prvního historického mezinárodního zápasu. Finští studenti zde hole zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky s nimi díky tomu asi rok hráli, než se hole zcela zničily. Protože tehdy nebylo možné koupit nové, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se hole i florbal znovu objevily na scéně, tentokrát už natrvalo.

První oficiální turnaje se odehrály v roce 1993. Florbalové soutěže se během 20 let rozrostly do 8 úrovní výkonnostních lig, vzniklo více než 450 oddílů a ligové soutěže dnes hraje v ČR více než 1400 družstev.

Z historie florbalu
Florbal je kolektivní halový sport, který se hraje na hřišti o rozměrech 40×20 m, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely. Hráči (každý tým má 5 hráčů + 1 brankáře) používají speciální plastové hole a lehký dutý míček.

Předchůdci vybavení na florbal byly hole a míčky, které si vyrobili dělníci v továrně na plasty v USA.

O rozvoj hry se nejvíce zasloužili na počátku 70. let švédští hokejisté, kteří takto trénovali v letním období.

V roce 1986 byla založena Mezinárodní florbalová federace a došlo ke sjednocení pravidel.

V roce 1996 se konalo první Mistrovství světa ve slavné Globen aréně ve Stockholmu.


Praha 13 zve na Butovický rohlík 2019

Včera v 07:33

Praha 13 a Triatlon sportklub Praha zvou do Centrálního parku na tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Dne Země v sobotu 27. dubna v 8:30 na hrázi Stodůleckého rybníka v Centrálním parku.  

Na Řezáčově náměstí se odehraje jarní šachový turnaj

11. dubna 2019 ve 13:04

Na jaře roku 2016 umístila Praha 7 do veřejného prostoru dva šachové stolky. Jeden našel svůj domov na Řezáčově náměstí, druhý v parčíku v Tusarově ulici. Od té doby městská část pořádá pravidelné jarní šachové turnaje. Ten letošní se uskuteční ve středu 17. dubna od...

Praha 2: Mega Street Basketbal zdarma

11. dubna 2019 v 06:59

Dnes odstartuje v parku na Folimance série tréninků „Mega Street Basketbal“. Basketbalová série je určena pro děti od 8 do 18 let ze sociálně slabších rodin. Organizují ji USK Praha, Městská policie Praha 2 a nezisková organizace Klub Beztíže.

Běhej s námi míří do finále. V Únětickém pivovaru poteče pivo a bude se tančit

10. dubna 2019 v 09:25

Nový čtyřdílný seriál závodů Běhej s námi na západním okraji Prahy pílí do finiše. Poběží i Únětice, obec sousedící se Suchdolem! Už tento čtvrtek 11. dubna se zde chystá finále, start šestikilometrové trati je v 18 hodin na půdě zdejšího pivovaru. 

Sobota: Děkanský den v UK v Hostivaři a v Kampusu Hybernská

9. dubna 2019 ve 14:34

Zdarma si zacvičit, zasportovat, poměřit svoje dovednosti v rámci zápasů a turnajů v různých sportech anebo jen tak relaxovat při nezávodních sportovních aktivitách můžete v sobotu 13. dubna v areálu Sportovního centra UK v Hostivaři a v Kampusu Hybernská.

Běžecká škola Prahy 6 ve čtvrtek na Ladronce

8. dubna 2019 v 19:06

Běžecký trénink pod odborným vedením. Rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink (intervaly, kopce, nebo dlouhé úseky), protažení na závěr.

Nedělní Běžecká škola Prahy 6 ve Hvězdě zdarma

6. dubna 2019 v 07:20

Běžecký trénink pod odborným vedením. Rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink (intervaly, kopce, nebo dlouhé úseky), protažení na závěr.

V Praze odstartuje největší Noční běh pro Světlušku

3. dubna 2019 v 07:46

Pražské Výstaviště rozsvítí 11. dubna tisíce běžců na charitativním běhu pro Světlušku. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení kapely Pekař, s koupí vstupenky dostane prvních 3900 kupujících startovní balíček s běžeckou termofólií, sportovním vakem na záda, čelovkou a slevovým kupónem. Společně...

Pro ty, co neradi běhají sami, je Běžecká škola Prahy 6

2. dubna 2019 v 10:23

Běžecká škola Prahy 6 začíná svou třetí sezónu. Tréninky budou v úterý, čtvrtek a neděli od 18 hodin. Tréninky jsou pod odborným vedením. Rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink (intervaly, kopce, nebo dlouhé úseky), protažení na závěr.

Běhejte s Osmičkou. Začíná se ve čtvrtek

1. dubna 2019 ve 12:41

Praha 8 ve spolupráci se sdružením R TEAM pořádají běžeckou školu Prahy 8 bez rozdílu věku. Běžecká škola je pod vedením profesionálního trenéra.

Čtvrtý ročník běhu ve Stromovce startuje, děti tentokrát poběží s medvídkem

31. března 2019 v 08:31

Již počtvrté připravuje televize Prima pod hlavičkou kanálu Prima LOVE běžecký happening inSPORTline Prima Run v pražské Stromovce. Park se v sobotu 11. května promění v běžeckou trasu, na kterou se mohou vydat zamilované páry, jednotlivci i děti do 14 let. Běžecký okruh na pět kilometrů je...

Další články
Nahoru