dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Florbal u českých teenagerů jasně vede. Právě se chystají na republikové finále
Republikové finále se letos koná 21. a 22. března. Foto: archiv

Florbal u českých teenagerů jasně vede. Právě se chystají na republikové finále

Od počátku 90. let, kdy se u nás objevili první nadšenci s plastovými hokejkami a děrovaným míčkem, popularita florbalu raketově stoupá. Díky skvělým výsledkům našich hráčů a široké základně má český florbal výbornou pověst i ve světě. Dynamický sport baví také teenagery. Ti nejlepší z nich se 21. a 22. 3. 2017 utkají na republikovém finále florbalového turnaje, jehož pořadatelem je letos Základní škola Campanus z Prahy 11 na Jižním Městě.

„Florbal je perfektní hra, která děti baví, a to je z mojí pozice rodiče nejdůležitější. Vedle pravidelného pohybu je navíc učí i týmové spolupráci a taktice, děti musí při hře přemýšlet a myslet i na ostatní, ne pouze na sebe. Vítězství i prohra jsou tak výsledkem společného úsilí, bez ohledu na to, zda je někdo lepší či horší hráč,“ říká Jana Havrdová, známá moderátorka pořadu České televize Sama doma, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz a hlavně maminka devítiletého syna Pepína, který hraje florbal už několik let.

Jak potvrzuje nejen on sám, ale i jeho stejně staří spoluhráči, to, co je na florbalu nejzábavnější, je jeho akčnost, rychlost a také možnost vymýšlet a uplatňovat při hře různé technické kousky, které pak hráči společně rozebírají.

„K velkému zájmu o tento sport určitě přispívá i fakt, že se dá hrát celoročně, a že ani výstroj a výbava nejsou příliš finančně náročné. Proto je florbal dostupný i dětem, jejichž rodiče by například na finančně náročnější sporty, jako je tenis nebo lední hokej, neměli dostatek peněz, a to je mi na něm také sympatické,“ dodává Havrdová.

Nejlepší týmy z ČR
V České republice je do florbalových turnajů zapojeno více než 1 500 škol, jejichž žáci (jedná se o chlapce i o děvčata) po celý rok trénují, aby se pak jednou za rok utkali na republikovém finále. To se letos koná 21. a 22. března 2017 a pořadatelem akce pro kategorii III., tedy pro žáky druhého stupně základních škol, byla Asociací školních sportovních klubů České republiky pověřena Základní škola Campanus z Prahy 11 na Jižním Městě.

„Těšíme se, že letos přivítáme 12 nejlepších florbalových týmů, tj. asi 200 chlapců i dívek z celé ČR, které se utkají ve své kategorii v hale Jedenáctka VS a ve Sportovní hale Jižní Město,“ říká ředitelka pořádající ZŠ Campanus Lenka Derková.

ZŠ Campanus je tradičním pořadatelem sportovních soutěží, republikové finále ale chystá poprvé. „Takovouto akci jsme ještě nepořádali, o to více jsme se na ni snažili dobře připravit, abychom zajistili všem účastníkům co nejlepší podmínky,“ dodává Lenka Derková a vysvětluje, proč je florbal u dnešních dětí a mládeže tak populární. „Florbal je poměrně nový sport, velmi akční, plný adrenalinu, který děti rozhodně nenudí, a zároveň jim umožňuje aktivně trávit s kamarády volný čas. Navíc – florbalové kroužky většinou vedou velice aktivní trenéři, kteří umí děti motivovat. Proto vidím přínos tohoto sportu hlavně pro starší děti a dospívající velmi pozitivně a s radostí vítám zprávy o stoupající popularitě florbalu v České republice,“ říká Derková.

Dárek od finských studentů
Vůbec první setkání Čechů s florbalem se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu českých vysokoškolských studentů s finskými v roce 1984. Finové přivezli sadu florbalových holí a malá tělocvična Vysoké školy ekonomické byla svědkem prvního historického mezinárodního zápasu. Finští studenti zde hole zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky s nimi díky tomu asi rok hráli, než se hole zcela zničily. Protože tehdy nebylo možné koupit nové, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se hole i florbal znovu objevily na scéně, tentokrát už natrvalo.

První oficiální turnaje se odehrály v roce 1993. Florbalové soutěže se během 20 let rozrostly do 8 úrovní výkonnostních lig, vzniklo více než 450 oddílů a ligové soutěže dnes hraje v ČR více než 1400 družstev.

Z historie florbalu
Florbal je kolektivní halový sport, který se hraje na hřišti o rozměrech 40×20 m, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely. Hráči (každý tým má 5 hráčů + 1 brankáře) používají speciální plastové hole a lehký dutý míček.

Předchůdci vybavení na florbal byly hole a míčky, které si vyrobili dělníci v továrně na plasty v USA.

O rozvoj hry se nejvíce zasloužili na počátku 70. let švédští hokejisté, kteří takto trénovali v letním období.

V roce 1986 byla založena Mezinárodní florbalová federace a došlo ke sjednocení pravidel.

V roce 1996 se konalo první Mistrovství světa ve slavné Globen aréně ve Stockholmu.


Nedělní Běžecká škola Prahy 6 ve Hvězdě

19. října 2018 v 09:32

Běžecký trénink pod odborným vedením, rozcvička, atletická abeceda, vlastní běžecký trénink a protažení na závěr.

Nejlepší lezci se představí veřejnosti v rámci ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost

19. října 2018 v 08:12

Poslední říjnová sobota 27. a neděle 28. se ponese v duchu oslav naší republiky, mezi které mohou být beze sporu zařazeny i výkony českých sportovců světového formátu. V Metropoli Zličín se uskuteční ING Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost dospělých i mládeže. Fanoušci lezení...

Na Florbalový turnaj zve Aktivní Desítka

18. října 2018 v 10:30

Máte rádi florbal? Chcete si zahrát zápas s přáteli a vyzkoušet si různé doprovodné florbalové aktivity, jako je střelba na bránu, měření rychlosti střely, atd.? V pondělí 5. listopadu je připraven den s florbalem plný sportovních aktivit, zábavy a hodnotných cen.

Druhý ročník Studentského štafetového maratonu zná své vítěze

11. října 2018 v 10:50

Praha má za sebou druhý ročník Studentského štafetového maratonu. Běžecké akce se zúčastnilo dvacet desetičlenných týmů z pražských středních škol. Cílem pořádající neziskové organizace Dělej co tě baví bylo rozhýbat studenty a podpořit budování týmového ducha v rámci škol. Závod odstartovala...

Praha 2 zve do v Riegrových sadů na outdoorové tréninky

11. října 2018 v 07:56

Běh, cvičení a jóga. Každý z tréningů bude začínat v 18 hodin a sraz na parkovišti vedle Sokolovny.

Podzimní běhání 2018 v sobotu 13. října

9. října 2018 ve 13:30

Seriál závodů 15. ročníku Poháru Pražských Běžeckých Nadějí pokračuje na Jižním Městě v sobotu 13. října, tradičně v Kunratickém lese, za pořadatelství oddílu Atletika Jižní Město a při spoluúčasti městské části Praha 11.

Štafetový maraton rozhýbe studenty

7. října 2018 v 19:43

Už podruhé je pro studenty středních a vysokých škol v Praze připravený Studentský štafetový maraton. Závod desetičlenných týmů odstartuje ve středu 10. října na Výstavišti v Holešovicích běžkyně a olympionička Lenka Masná. Běžecký závod i celodenní doprovodný program na Výstavišti a v parku...

Klánovický 1/2 maraton se blíží

3. října 2018 ve 13:59

Čtvrtý ročník Klánovického terénního 1/2 maratonu se koná v neděli 21. října. Trasa závodu má minimální převýšení, vede přes Klánovický les a běžci se mohou po cestě kochat krásnou přírodou, užívat si měkkou půdu pod nohama a využívat zázemí a komfortu odpovídající profesionálním...

Běh Jana Kocourka

3. října 2018 v 08:36

V okolí Švehlovy sokolovny se za podpory patnácté městské části koná 7. října Běh Jana Kocourka. Děti startují v 10 hodin, dospělí poběží od 11 hodin.

Pro milovníky výkonů: Mistrovství ČR v aerobiku láká na skvělou podívanou

1. října 2018 v 19:24

Čeští závodníci ve sportovním aerobiku patří právem mezi světovou elitu a umisťují se na předních příčkách stupňů vítězů. Právě nyní se už pečlivě chystají na blížící se mistrovství světa. Ještě předtím – 5. až 7 října 2018 – se ovšem předvedou se svými vypilovanými sestavami v pražské sportovní...

Na Cyklistický závod zve Aktivní Desítka

1. října 2018 ve 14:39

V areálu velodromu TJ Kovo Praha bude zítra od 14 hodin probíhat cyklistický závod pro děti i dospělé. Děti mohou závodit na dětských kolech nebo odrážedlech, dospělí závodníci na horských i jiných kolech vhodných do terénu.

Praha 11 zažije přehlídku nejlepších světových týmů malého fotbalu

1. října 2018 v 11:47

Svátek malého fotbalu se blíží do Prahy. Historicky první mistrovství světa hráčů do 21 let proběhne ve sportovní hale Jedenáctka VS v Praze 11 od 4. do 7. října.

Další články
Nahoru