dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Florbal u českých teenagerů jasně vede. Právě se chystají na republikové finále
Republikové finále se letos koná 21. a 22. března. Foto: archiv

Florbal u českých teenagerů jasně vede. Právě se chystají na republikové finále

Od počátku 90. let, kdy se u nás objevili první nadšenci s plastovými hokejkami a děrovaným míčkem, popularita florbalu raketově stoupá. Díky skvělým výsledkům našich hráčů a široké základně má český florbal výbornou pověst i ve světě. Dynamický sport baví také teenagery. Ti nejlepší z nich se 21. a 22. 3. 2017 utkají na republikovém finále florbalového turnaje, jehož pořadatelem je letos Základní škola Campanus z Prahy 11 na Jižním Městě.

„Florbal je perfektní hra, která děti baví, a to je z mojí pozice rodiče nejdůležitější. Vedle pravidelného pohybu je navíc učí i týmové spolupráci a taktice, děti musí při hře přemýšlet a myslet i na ostatní, ne pouze na sebe. Vítězství i prohra jsou tak výsledkem společného úsilí, bez ohledu na to, zda je někdo lepší či horší hráč,“ říká Jana Havrdová, známá moderátorka pořadu České televize Sama doma, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz a hlavně maminka devítiletého syna Pepína, který hraje florbal už několik let.

Jak potvrzuje nejen on sám, ale i jeho stejně staří spoluhráči, to, co je na florbalu nejzábavnější, je jeho akčnost, rychlost a také možnost vymýšlet a uplatňovat při hře různé technické kousky, které pak hráči společně rozebírají.

„K velkému zájmu o tento sport určitě přispívá i fakt, že se dá hrát celoročně, a že ani výstroj a výbava nejsou příliš finančně náročné. Proto je florbal dostupný i dětem, jejichž rodiče by například na finančně náročnější sporty, jako je tenis nebo lední hokej, neměli dostatek peněz, a to je mi na něm také sympatické,“ dodává Havrdová.

Nejlepší týmy z ČR
V České republice je do florbalových turnajů zapojeno více než 1 500 škol, jejichž žáci (jedná se o chlapce i o děvčata) po celý rok trénují, aby se pak jednou za rok utkali na republikovém finále. To se letos koná 21. a 22. března 2017 a pořadatelem akce pro kategorii III., tedy pro žáky druhého stupně základních škol, byla Asociací školních sportovních klubů České republiky pověřena Základní škola Campanus z Prahy 11 na Jižním Městě.

„Těšíme se, že letos přivítáme 12 nejlepších florbalových týmů, tj. asi 200 chlapců i dívek z celé ČR, které se utkají ve své kategorii v hale Jedenáctka VS a ve Sportovní hale Jižní Město,“ říká ředitelka pořádající ZŠ Campanus Lenka Derková.

ZŠ Campanus je tradičním pořadatelem sportovních soutěží, republikové finále ale chystá poprvé. „Takovouto akci jsme ještě nepořádali, o to více jsme se na ni snažili dobře připravit, abychom zajistili všem účastníkům co nejlepší podmínky,“ dodává Lenka Derková a vysvětluje, proč je florbal u dnešních dětí a mládeže tak populární. „Florbal je poměrně nový sport, velmi akční, plný adrenalinu, který děti rozhodně nenudí, a zároveň jim umožňuje aktivně trávit s kamarády volný čas. Navíc – florbalové kroužky většinou vedou velice aktivní trenéři, kteří umí děti motivovat. Proto vidím přínos tohoto sportu hlavně pro starší děti a dospívající velmi pozitivně a s radostí vítám zprávy o stoupající popularitě florbalu v České republice,“ říká Derková.

Dárek od finských studentů
Vůbec první setkání Čechů s florbalem se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu českých vysokoškolských studentů s finskými v roce 1984. Finové přivezli sadu florbalových holí a malá tělocvična Vysoké školy ekonomické byla svědkem prvního historického mezinárodního zápasu. Finští studenti zde hole zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky s nimi díky tomu asi rok hráli, než se hole zcela zničily. Protože tehdy nebylo možné koupit nové, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se hole i florbal znovu objevily na scéně, tentokrát už natrvalo.

První oficiální turnaje se odehrály v roce 1993. Florbalové soutěže se během 20 let rozrostly do 8 úrovní výkonnostních lig, vzniklo více než 450 oddílů a ligové soutěže dnes hraje v ČR více než 1400 družstev.

Z historie florbalu
Florbal je kolektivní halový sport, který se hraje na hřišti o rozměrech 40×20 m, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely. Hráči (každý tým má 5 hráčů + 1 brankáře) používají speciální plastové hole a lehký dutý míček.

Předchůdci vybavení na florbal byly hole a míčky, které si vyrobili dělníci v továrně na plasty v USA.

O rozvoj hry se nejvíce zasloužili na počátku 70. let švédští hokejisté, kteří takto trénovali v letním období.

V roce 1986 byla založena Mezinárodní florbalová federace a došlo ke sjednocení pravidel.

V roce 1996 se konalo první Mistrovství světa ve slavné Globen aréně ve Stockholmu.


Kde sledovat the Big Game? Přijďte do Hard Rock Cafe Praha

Včera v 11:01

V neděli 3. února bude mít Hard Rock Cafe Praha prodlouženou otevírací dobu z důvodu promítání přímého přenosu finálového zápasu Americké fotbalové ligy (the Big Game). Jedna z nejsledovanějších sportovních událostí na světě se letos odehraje v Atlantě ve státě Georgia. V Hard Rock Cafe Praha bude...

Praha 13 zve na Kolo, kolo mlejnský

Včera v 09:22

Klub českých turistů společně s městskou částí Praha 13 pořádá v sobotu 2. února pochod s příznačným názvem Kolo, kolo mlejnský.

Zabruslit si můžete na kluzišti v areálu ZŠ Veronské náměstí v Praze 15

12. ledna 2019 ve 12:03

V případě nepříznivého počasí (déšť) nebude kluziště otevřeno, doprovod smí na kluziště pouze na bruslích.

Praha 8 proti České televizi

8. ledna 2019 v 09:11

Praha 8 zve na charitativní hokejový zápas v sobotu 2. února od 10 hodin na kluzišti v areálu ZŠ Glowackého v Bohnicích.

Běžecká škol Prahy 4 pokračuje i v novém roce

7. ledna 2019 v 10:04

Novoroční výběh Běžecké školy Prahy 4 se konal první den nového roku. Běžci proběhli tradiční trasu od Žlutých lázní směrem na Vyšehrad a odstartovali sezónu.

Sobota: Skluzem do nového roku

4. ledna 2019 v 08:06

V pořadí již třetí velká akce na letenském kluzišti je na programu 5. ledna. Celý den bude pojatý jako aktivní sportovní odpoledne za účasti aktivních či bývalých sportovních hvězd. Každý návštěvník si bude moci vyzkoušet netradiční prvky sportovních disciplín.

Na kluzištích v Praze 8 můžete bruslit do února

3. ledna 2019 v 09:00

Tři veřejná kluziště jsou v provozu v osmé městské části. Na všech kluzištích mohou zájemci bruslit od pondělí do pátku. O víkendech bude na kluzištích zajištěn doprovodný kulturní program.

V Praze 5 se zdarma bruslí až do poloviny března

2. ledna 2019 v 09:09

Veřejné kluziště, které otevřela radnice páté městské části, je otevřeno od 23. prosince až do 17. března 2019 denně od 10 do 21 hodin zdarma.

Praha 11: Kluziště otevřeno do poloviny ledna

2. ledna 2019 v 08:29

Vstup na kluziště na prostranství U Modré školy v Praze 11 je zdarma, a pokud nemáte vlastní brusle, můžete si je tu půjčit.

Kluziště Kulaťák dnes a zítra otevřeno

31. prosince 2018 v 08:03

Kluziště na Kulaťáku v Praze 6 je v provozu. Dnes od 9 do 15:30 hodin, zítra od 9 do 21 hodin, po setmění je osvětlené. K dispozici je i půjčovna bruslí.

Další články
Nahoru