dnes
Úterý - zatazeno
27°C
zítra
Středa - jasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
33°C
Florbal u českých teenagerů jasně vede. Právě se chystají na republikové finále
Republikové finále se letos koná 21. a 22. března. Foto: archiv

Florbal u českých teenagerů jasně vede. Právě se chystají na republikové finále

Od počátku 90. let, kdy se u nás objevili první nadšenci s plastovými hokejkami a děrovaným míčkem, popularita florbalu raketově stoupá. Díky skvělým výsledkům našich hráčů a široké základně má český florbal výbornou pověst i ve světě. Dynamický sport baví také teenagery. Ti nejlepší z nich se 21. a 22. 3. 2017 utkají na republikovém finále florbalového turnaje, jehož pořadatelem je letos Základní škola Campanus z Prahy 11 na Jižním Městě.

„Florbal je perfektní hra, která děti baví, a to je z mojí pozice rodiče nejdůležitější. Vedle pravidelného pohybu je navíc učí i týmové spolupráci a taktice, děti musí při hře přemýšlet a myslet i na ostatní, ne pouze na sebe. Vítězství i prohra jsou tak výsledkem společného úsilí, bez ohledu na to, zda je někdo lepší či horší hráč,“ říká Jana Havrdová, známá moderátorka pořadu České televize Sama doma, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz a hlavně maminka devítiletého syna Pepína, který hraje florbal už několik let.

Jak potvrzuje nejen on sám, ale i jeho stejně staří spoluhráči, to, co je na florbalu nejzábavnější, je jeho akčnost, rychlost a také možnost vymýšlet a uplatňovat při hře různé technické kousky, které pak hráči společně rozebírají.

„K velkému zájmu o tento sport určitě přispívá i fakt, že se dá hrát celoročně, a že ani výstroj a výbava nejsou příliš finančně náročné. Proto je florbal dostupný i dětem, jejichž rodiče by například na finančně náročnější sporty, jako je tenis nebo lední hokej, neměli dostatek peněz, a to je mi na něm také sympatické,“ dodává Havrdová.

Nejlepší týmy z ČR
V České republice je do florbalových turnajů zapojeno více než 1 500 škol, jejichž žáci (jedná se o chlapce i o děvčata) po celý rok trénují, aby se pak jednou za rok utkali na republikovém finále. To se letos koná 21. a 22. března 2017 a pořadatelem akce pro kategorii III., tedy pro žáky druhého stupně základních škol, byla Asociací školních sportovních klubů České republiky pověřena Základní škola Campanus z Prahy 11 na Jižním Městě.

„Těšíme se, že letos přivítáme 12 nejlepších florbalových týmů, tj. asi 200 chlapců i dívek z celé ČR, které se utkají ve své kategorii v hale Jedenáctka VS a ve Sportovní hale Jižní Město,“ říká ředitelka pořádající ZŠ Campanus Lenka Derková.

ZŠ Campanus je tradičním pořadatelem sportovních soutěží, republikové finále ale chystá poprvé. „Takovouto akci jsme ještě nepořádali, o to více jsme se na ni snažili dobře připravit, abychom zajistili všem účastníkům co nejlepší podmínky,“ dodává Lenka Derková a vysvětluje, proč je florbal u dnešních dětí a mládeže tak populární. „Florbal je poměrně nový sport, velmi akční, plný adrenalinu, který děti rozhodně nenudí, a zároveň jim umožňuje aktivně trávit s kamarády volný čas. Navíc – florbalové kroužky většinou vedou velice aktivní trenéři, kteří umí děti motivovat. Proto vidím přínos tohoto sportu hlavně pro starší děti a dospívající velmi pozitivně a s radostí vítám zprávy o stoupající popularitě florbalu v České republice,“ říká Derková.

Dárek od finských studentů
Vůbec první setkání Čechů s florbalem se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu českých vysokoškolských studentů s finskými v roce 1984. Finové přivezli sadu florbalových holí a malá tělocvična Vysoké školy ekonomické byla svědkem prvního historického mezinárodního zápasu. Finští studenti zde hole zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky s nimi díky tomu asi rok hráli, než se hole zcela zničily. Protože tehdy nebylo možné koupit nové, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se hole i florbal znovu objevily na scéně, tentokrát už natrvalo.

První oficiální turnaje se odehrály v roce 1993. Florbalové soutěže se během 20 let rozrostly do 8 úrovní výkonnostních lig, vzniklo více než 450 oddílů a ligové soutěže dnes hraje v ČR více než 1400 družstev.

Z historie florbalu
Florbal je kolektivní halový sport, který se hraje na hřišti o rozměrech 40×20 m, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely. Hráči (každý tým má 5 hráčů + 1 brankáře) používají speciální plastové hole a lehký dutý míček.

Předchůdci vybavení na florbal byly hole a míčky, které si vyrobili dělníci v továrně na plasty v USA.

O rozvoj hry se nejvíce zasloužili na počátku 70. let švédští hokejisté, kteří takto trénovali v letním období.

V roce 1986 byla založena Mezinárodní florbalová federace a došlo ke sjednocení pravidel.

V roce 1996 se konalo první Mistrovství světa ve slavné Globen aréně ve Stockholmu.


Strongman 2018 v Praze 9

Včera v 16:57

Závody a soutěže v super těžké silové atletice zahrnující různorodé disciplíny v sobotu 1. září v Praze 9 u hřiště Pragovky, Restaurace Pragovka.

Desítka na desítce: Sportovní a volnočasový veletrh

Včera v 07:08

Běžecké závody Desítka na desítce, které budou spojeny se sportovním a volnočasovým veletrhem 16. září od 10 do 17 hodin. Zasportujte si, ochutnejte zdravé jídlo a přihlaste své děti do sportovních klubů, které si na místě vyberou.

MČR klubů v Ládví již příští víkend

18. srpna 2018 v 07:25

Třetí ročník MČR klubů v plážovém volejbale má před sebou svůj třetí ročník, který proběhne poslední srpnový víkend v pražském Beachklubu Ládví. Hlavními hvězdami budou české jedničky Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, Martina Bonnerová se Šárkou Nakládalovou nebo Berčík s Dumkem, kteří...

Hrajete minikopanou? Praha 15 pořádá turnaj

17. srpna 2018 v 09:50

V sobotu 8. září se v rámci akce „Slavnostní den 950 let Hostivaře“ koná čtvrtý ročník v minikopané o Pohár starosty městské části Praha 15 pro věkovou kategorii nad 15 let na fotbalovém hřišti TJ Hostivaři u OC VIVO Praha 10.

Na kole po Suchdole a okolí

14. srpna 2018 v 11:02

Komentovaná cyklojízda se starostou Petrem Hejlem po Suchdole a okolí. Vhodné pro náročné i nenáročné, malé i velké cyklisty. Povinná cyklovýbava nutná. V případě vytrvalého deště se akce nekoná.

Metrostav Handy Cyklo Maraton vyvrcholil na Kampě

7. srpna 2018 ve 12:16

Trasa vedoucí všemi kraji a na ní čtyřicítka týmů s třemi stovkami zdravých i handicapovaných cyklistů, kteří názorně ukázali, že lidé s postižením i bez něj mohou fungovat jako jeden tým. To byl šestý ročník Metrostav Handy Cyklo Maratonu, který otevřela časovka na Petřín a jehož cíl byl...

Praha 9 zve na další závod Bike Ranch Cup 2018

7. srpna 2018 v 10:33

Bike Ranch Cup 2018 pokračuje dalším závodem v parku Višňovka v neděli 12. srpna. Závody budou odstartovány v 10 hod ráno dětskými kategoriemi.

Bach a jóga na střeše Lucerny

29. července 2018 v 07:02

Poslední červencové úterý od 7 do 22 hodin na střeše Lucerny den plný jógy. Vybrané lekce budou probíhat za živého doprovodu Bachových suit v podání violoncellisty Viléma Vlčka.

Parkourové léto beztíže v Praze 3

24. července 2018 v 10:30

Praha 3 zve na Parkourové léto beztíže které se koná Na Jarově 2 ve čtvrtek 26. července. Akce je zdarma pro všechny od 10 do 26 let.

Praha 11 zve: Jóga pod širým nebem

24. července 2018 v 06:07

Ve středu 25. července se cvičí od 18 do 19 hodin.

Jóga pro Čalantiku

18. července 2018 v 10:40

Zacvičte si v parku a pomozte dětem. V úterý 24. července se cvičí jóga od 16 hodin. Akci v Riegrových sadech podpořila starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Další články
Nahoru