Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Flegr: Proč nebudou vakcíny na omikron? Protože výrobci nejsou hloupí a umí počítat
V Česku se očkuje proti onemocnění covid-19 už třináct měsíců. Foto: Jan Puci

Flegr: Proč nebudou vakcíny na omikron? Protože výrobci nejsou hloupí a umí počítat

„Máme se dál očkovat vakcínami proti wuhanskému viru. A nebo si raději počkat na vakcíny proti novým variantám? Jednoduchá odpověď zní – je třeba se očkovat tím, co je. Ostatně, vakcíny proti jiným variantám nejspíš ani nebudou,“ uvádí v aktuálním komentáři na sociálních sítích Jaroslav Flegr.

„Vakcíny můžeme rozdělit do dvou typů: T a R. T-vakcíny nás chrání proti těžkému průběhu onemocnění (zajišťují nám toleranci onemocnění). Naproti tomu R-vakcíny nás chrání i proti nákaze a tedy i samotnému vypuknutí nemoci (zajišťují nám rezistenci proti nákaze). Liší se především tím, v které fázi nemoci dokážou zasáhnout do boje s infekcí,“ vysvětluje biolog. 

R-vakcíny zasáhnou ještě před tím, než se virus začne v těle množit a vytvářet nová infekční stádia. Dokáží tak zabránit nejen nemoci, ale i šíření viru v populaci. Jestliže je těmito vakcínami imunizován dostatečný počet osob v populaci, vznikne kolektivní imunita a daný vir může z populace zcela vymizet, připomíná vysokoškolský pedagog. 

T-vakcíny zasáhnou do boje až poté, co se vir v těle člověka rozmnoží a on se stane zdrojem nákazy pro ostatní. V takovém případě kolektivní imunita vzniknout nemůže a vir se dál šíří i v dobře proočkované populaci. Vakcíny však zajistí, že se nemoc u pacienta plně nerozvine, trvá kratší dobu a je méně vážná. V ideálním případě (ideálním pro člověka i vir) nákaza člověku vůbec nijak neškodí,“ píše Flegr.

To, zda bude vakcína fungovat jako T-vakcína, anebo R-vakcína, záleží podle něj na dvou věcech. První je délka tak zvané prepatentní periody, tedy doba od nákazy do začátku vytváření nových infekčních stádií. U opravdu rychlých virů jsou to spíše hodiny než dny. Druhým faktorem je doba od vakcinace. Několik měsíců po vakcinaci obsahuje krev člověka protilátky a ty mohou začít vir ničit hned po té, co se do těla dostane. 

Dokud je v těle dost protilátek, funguje vakcína jako R-vakcína a zabrání samotné infekci. Zhruba půl roku po očkování či prodělané nákaze však hladiny protilátek klesnou a k zamezení množení viru v těle už stačit nemohou. Stejná vakcína v té chvíli přestane fungovat jako R-vakcína a začne fungovat jako T-vakcína – infekci a šíření viru nezabrání, ale ochrání nakaženého před vážným průběhem nemoci, upozorňuje Flegr. 

Když už není v těle dost protilátek, nastupují totiž do boje s virem druhá a třetí linie obrany. Druhou linii tvoří paměťové plasmatické buňky, které po své aktivaci začnou vyrábět stejné protilátky, jaké vyráběly brzy po podání vakcíny. Jenže jejich aktivace i následná výroba protilátek pár dnů trvá, zdůrazňuje biolog.

I když jsme tak byli očkovaní vakcínou proti wuhanskému viru, budou potomci paměťových B buněk podle Flegra nakonec produkovat protilátky přizpůsobené omikronu.

Proč se tedy očkovat údajně zastaralou vakcínou, která navíc nezabrání infekci a nezajistí kolektivní imunitu? „Třeba proto, že svou hlavní funkci – zabránit těžkému průběhu nemoci – plní v podstatě stejně dobře, jako by ji plnily nové vakcíny ušité na míru omikronu pár měsíců po vakcinaci, tedy poté, co už klesne hladina protilátek v krvi. Anebo proto, že vakcíny na omikron zatím nejsou a nejspíš ani nebudou,“ sděluje Flegr. 

„Výrobci vakcín totiž nejsou blbí a dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu a v populaci se bude šířit jiná varianta viru. Nebo, v lepším případě, pandemie skončí. Buďme ostatně rádi, že máme T-vakcíny a nikoli R-vakcíny. T-vakcíny nás totiž dokážou trápení s covidem definitivně zbavit, zatímco R-vakcíny by nás odsoudily k donekonečna se opakujícím se vlnám pandemie,“ dodává v aktuálním komentáři biolog a vysokoškolský pedagog Jaroslav Flegr.


Autor: Karel Netolický

Valovič: Praha 10 musí po volbách poskytnout pomoc rodinám, seniorům i živnostníkům

20. září 2022 ve 12:55 | Aktualizováno 21. září 2022, 12:40

Kvůli rostoucím nákladům život má řada Pražanů problém po zaplacení nájmu nebo splátky za hypotéku problém důstojně vyjít. Jednotlivé strany a koalice přichází z různými návrhy řešení. S jedním například přišla koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), kterou vede současný místostarosta desáté...

DPP: Zastavení stavby metra D nehrozí

19. září 2022 v 18:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se důrazně ohrazuje vůči tvrzením společnosti Inženýring dopravních staveb a. s. (IDS), které 15. září zveřejnil webový portál iDnes.cz v článku o metru D. Probíhající stavba metra D či její zastavení ohroženo není ani v případě, že uvedená společnost...

Udženija: Současná koalice diskriminuje rodiny se středoškoláky

6. září 2022 v 09:57

Starostka Prahy 2 a předsedkyně kontrolního výboru HMP Alexandra Udženija (ODS) komentuje pražský sociální balíček, který bude ve čtvrtek projednávat pražské zastupitelstvo.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru