Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Flegr: Proč nebudou vakcíny na omikron? Protože výrobci nejsou hloupí a umí počítat
V Česku se očkuje proti onemocnění covid-19 už třináct měsíců. Foto: Jan Puci

Flegr: Proč nebudou vakcíny na omikron? Protože výrobci nejsou hloupí a umí počítat

„Máme se dál očkovat vakcínami proti wuhanskému viru. A nebo si raději počkat na vakcíny proti novým variantám? Jednoduchá odpověď zní – je třeba se očkovat tím, co je. Ostatně, vakcíny proti jiným variantám nejspíš ani nebudou,“ uvádí v aktuálním komentáři na sociálních sítích Jaroslav Flegr.

„Vakcíny můžeme rozdělit do dvou typů: T a R. T-vakcíny nás chrání proti těžkému průběhu onemocnění (zajišťují nám toleranci onemocnění). Naproti tomu R-vakcíny nás chrání i proti nákaze a tedy i samotnému vypuknutí nemoci (zajišťují nám rezistenci proti nákaze). Liší se především tím, v které fázi nemoci dokážou zasáhnout do boje s infekcí,“ vysvětluje biolog. 

R-vakcíny zasáhnou ještě před tím, než se virus začne v těle množit a vytvářet nová infekční stádia. Dokáží tak zabránit nejen nemoci, ale i šíření viru v populaci. Jestliže je těmito vakcínami imunizován dostatečný počet osob v populaci, vznikne kolektivní imunita a daný vir může z populace zcela vymizet, připomíná vysokoškolský pedagog. 

T-vakcíny zasáhnou do boje až poté, co se vir v těle člověka rozmnoží a on se stane zdrojem nákazy pro ostatní. V takovém případě kolektivní imunita vzniknout nemůže a vir se dál šíří i v dobře proočkované populaci. Vakcíny však zajistí, že se nemoc u pacienta plně nerozvine, trvá kratší dobu a je méně vážná. V ideálním případě (ideálním pro člověka i vir) nákaza člověku vůbec nijak neškodí,“ píše Flegr.

To, zda bude vakcína fungovat jako T-vakcína, anebo R-vakcína, záleží podle něj na dvou věcech. První je délka tak zvané prepatentní periody, tedy doba od nákazy do začátku vytváření nových infekčních stádií. U opravdu rychlých virů jsou to spíše hodiny než dny. Druhým faktorem je doba od vakcinace. Několik měsíců po vakcinaci obsahuje krev člověka protilátky a ty mohou začít vir ničit hned po té, co se do těla dostane. 

Dokud je v těle dost protilátek, funguje vakcína jako R-vakcína a zabrání samotné infekci. Zhruba půl roku po očkování či prodělané nákaze však hladiny protilátek klesnou a k zamezení množení viru v těle už stačit nemohou. Stejná vakcína v té chvíli přestane fungovat jako R-vakcína a začne fungovat jako T-vakcína – infekci a šíření viru nezabrání, ale ochrání nakaženého před vážným průběhem nemoci, upozorňuje Flegr. 

Když už není v těle dost protilátek, nastupují totiž do boje s virem druhá a třetí linie obrany. Druhou linii tvoří paměťové plasmatické buňky, které po své aktivaci začnou vyrábět stejné protilátky, jaké vyráběly brzy po podání vakcíny. Jenže jejich aktivace i následná výroba protilátek pár dnů trvá, zdůrazňuje biolog.

I když jsme tak byli očkovaní vakcínou proti wuhanskému viru, budou potomci paměťových B buněk podle Flegra nakonec produkovat protilátky přizpůsobené omikronu.

Proč se tedy očkovat údajně zastaralou vakcínou, která navíc nezabrání infekci a nezajistí kolektivní imunitu? „Třeba proto, že svou hlavní funkci – zabránit těžkému průběhu nemoci – plní v podstatě stejně dobře, jako by ji plnily nové vakcíny ušité na míru omikronu pár měsíců po vakcinaci, tedy poté, co už klesne hladina protilátek v krvi. Anebo proto, že vakcíny na omikron zatím nejsou a nejspíš ani nebudou,“ sděluje Flegr. 

„Výrobci vakcín totiž nejsou blbí a dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu a v populaci se bude šířit jiná varianta viru. Nebo, v lepším případě, pandemie skončí. Buďme ostatně rádi, že máme T-vakcíny a nikoli R-vakcíny. T-vakcíny nás totiž dokážou trápení s covidem definitivně zbavit, zatímco R-vakcíny by nás odsoudily k donekonečna se opakujícím se vlnám pandemie,“ dodává v aktuálním komentáři biolog a vysokoškolský pedagog Jaroslav Flegr.


Autor: Karel Netolický

Názor: Nulová tolerance je hodnotově i ekonomicky špatně, míní Portlík

19. března 2023 ve 14:37

Dlouholetý starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS) patří mezi nejhlasitější kritiky myšlenky plošných, absolutních zákazů legálního podnikání, pokud provozovatele dodržují přísné zákonné podmínky.  

SPOLU pro Prahu: Proč jsme vyloučili zastupitelku Kordovou Marvanovou

18. února 2023 v 11:17

Pro zastupitele klubu SPOLU pro Prahu je nadále nepředstavitelné, aby jej zastupitelka Hana Kordová Marvanová reprezentovala v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Důvody, které k tomuto kroku klub vedly, souvisí s jejím jednáním dne 15. prosince 2022 a ve dnech následujících.

Prokop poslal Hřibovi seznam problémů k řešení. Týkají se pražské dopravy

18. února 2023 v 06:56

Bývalý primátor Hřib je od čtvrtka novým náměstkem pro dopravu. Nebudu tady už znovu rozebírat, proč považuji za paradoxní, aby dopravu řídil člověk, pod kterým se rozjela největší korupční aféra v pražském dopravním podniku. O tom už jsem řekl dost ve svém pořadu Čau Praho. Chci být také...

Hilšer: V debatě na Nově byly nastaveny nerovné podmínky

12. ledna 2023 v 19:40

Na protest proti dělení prezidentských kandidátů v televizních debatách na dvě skupiny podle preferencí dnes Marek Hilšer odešel ze studia při vysílání televizní debaty TV Nova. Na pultíku zanechal svoji fotografii, aby podtrhl, že nefavorizovaní kandidáti mají sloužit pouze jako pozadí „hlavního...

Zelení: Svoboda nedomluvil nic, teď by měli šanci dostat jiní

16. prosince 2022 v 06:41

Celý včerejší den jsme mohli v přímém přenosu sledovat nekompetentnost koalice SPOLU, která usiluje o ustavení menšinové vlády v Praze. Potvrdilo se, že jediný, kdo je ochoten ji v tom podporovat, je klub ANO. Bohuslav Svoboda jako kandidát na primátora za sebe nechával celý den mluvit ostatní a...

Zlepšete informovanost k výstavbě tramvajové trati na Dědinu, žádá Praha 6 dopravní podnik

15. prosince 2022 v 19:08

Stavbu nové tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu provází podle Prahy 6 nedostatečná informovanost ze strany investora stavby. Praha 6 žádá vedení dopravního podniku, aby zřídilo speciální web, na němž by veřejnost našla komplexní informace o stavbě a zejména o dopravních omezeních. V tiskové...

Bauer: Stát musí zajistit potřebná místa v domovech seniorů, bez soukromého sektoru to nepůjde

9. prosince 2022 ve 12:31

Počet seniorů, kteří budou ve stáří poptávat pobytové sociální služby, bude v důsledku demografických změn narůstat, a proto bude nezbytné zajistit včas dostatek kapacit v domovech seniorů nebo podobných zařízeních. Podle Jana Bauera, poslance ODS a člena výboru pro sociální politiku, to ale...

Piráti: Odmítáme odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze

24. listopadu 2022 v 11:48

Piráti na pražském magistrátu plně podporují modernizaci péče o Pražany se zdravotním postižením a odmítají politické snahy, které jdou přesně opačným směrem. Zároveň považují za důležité pokračovat v transformaci sociálních služeb, která začala v uplynulém volebním období. V tiskové zprávy to...

Komentář: Na zastupitelstvu 3. října by se už mělo něco stát

31. října 2022 ve 22:37

Dohadování o koalici na pražském magistrátu připomíná grotesku, Pražané se v tom už nevyznají. Vyhrála koalice SPOLU, my to respektujeme a čekáme, jak se vítěz rozhodne ohledně složení. SPOLU říká, že chce koalici na vládním půdorysu. Ukazuje se, že to je nesmyslný požadavek vedení stran,...

SPOLU pro Prahu: Radní na poslední chvíli předkládají neopřipomínkované tisky

31. října 2022 ve 22:00

Koalice SPOLU pro Prahu důrazně vyzývá současnou Radu hl. m. Prahy, aby nepředkládala, nejednala a nehlasovala pro zásadní tisky, o kterých má rozhodovat až nově sestavená rada s mandátem z proběhlých voleb.

Aliance stability: Menšinová rada SPOLU podporovaná hnutím ANO by posílila prezidentské ambice Babiše

31. října 2022 ve 21:50

Vítáme iniciativu hnutí STAN, které vybízí koalici SPOLU k opětovnému zasednutí k jednacímu stolu s Aliancí stability. Chceme otevřeně jednat o všech nabídkách tak, aby vznikla proporčně vyvážená a stabilní Rada hlavního města Prahy na celé čtyřleté funkční...

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

Další články
Nahoru