Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Fitness centra loni zaznamenala pokles obratu o 40 procent

Fitness centra loni zaznamenala pokles obratu o 40 procent

Celkem 2,6 miliardy korun činil loni roční obrat fitness sektoru v České republice. Fitness centra přitom oproti roku 2020 zaznamenala čtyřicetiprocentní pokles obratu a o více než čtvrtinu se snížila návštěvnost. Nejčastěji poskytovanou službou byly skupinové lekce, osobní trénink, kardio zóna a polovina provozovatelů nabízela zdravotní cvičení, o která je čím dál větší zájem. Vyplývá z průzkumu českého fitness sektoru za rok 2021, o jehož výsledcích informovala, prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.

Společnost EuropeActive ve spolupráci s Deloitte vydává každý rok Fitness Market Report, ve kterém popisuje a hodnotí stav evropského fitness sektoru. Do této zprávy se letos zapojila i Česká republika. Česká komora fitness v únoru sbírala data od provozovatelů v celé zemi za rok 2021. Do průzkumu se zapojilo 42 provozovatelů s 90 provozovnami. 

„Celkové výnosy fitness sektoru za rok 2020 byly 4,2 miliardy korun. V roce 2021 činily celkové výnosy 2,6 miliardy. Rok 2021 se tak pohyboval na 62 procentech roku předchozího,“ říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness. 

Průměrný počet návštěv na jednu provozovnu za jeden měsíc v roce 2021 byl 624 osob. V porovnání s rokem 2020 (843 osob) se jednalo o více než čtvrtinový pokles, což je výrazný rozdíl.

„Lidé se do fitness center po pandemii covid-19 a souvisejících lockdownech v roce 2021 nevrátili nebo se vraceli jen pozvolna. Z našich aktuálních informací vyplývá, že situace se výrazně zlepšuje až letos, v roce 2022. Provozovatelé však řeší jiný palčivý problém, kterým jsou zvyšující se náklady v souvislosti se současnou energetickou krizí,“ upozorňuje Jana Havrdová. 

S důsledky úbytku návštěvníků a jejich pomalejšího návratu se nepotýkají jen provozovatelé velkých fitness center, ale i těch menších, což potvrdil Václav Kváča, který provozuje K&K Family Fitness ve Vratislavově ulici v Praze 2.  

„Uvidím, jak se se to bude vyvíjet dál. Věřím, že po letních prázdninách nedojde k podzimní vlně covidu a s tím souvisejícími omezeními, kterých jsme v posledních dvou letech zažili dost,“ doufá Kváča, který kromě klasické posilovny a vedení osobních tréninků v ní vede i úterní skupinové cvičení pro ženy. 

Z průzkumu z roku 2021 dále vyplývá, že – na rozdíl od zahraničních trendů – převládal v českých fitness centrech obchodní model založený na individuálních vstupech/předplacených permanentkách (61,9 procenta), dalších 28,6 procenta umožňovalo lidem kombinaci členství a individuálních vstupů – předplacených permanentek a pouze 9,5 procenta provozovatelů provozovalo svůj byznys na bázi čistého členství.

Průměrná cena za měsíční členství u fitness center, která provozují služby výlučně na bázi členství, byla 1 700 korun. U fitness center, která jsou založená na obchodním modelu individuálních vstupů, se cena pohybovala kolem 125 korun za vstup.

V roce 2021 nejvíce fitness center poskytovalo skupinové lekce (78,6 procenta) a mnohem více lidé využívali služby osobního trenéra, které v žebříčku vystoupaly na druhou pozici. Čím dál větší oblibě se také těšily kardio zóny, které nabízelo až 61,9 procenta provozovatelů.

Mezi další populární poskytované služby patřila jóga (54,8 procenta), posilovací stroje (52,4 procenta) a zdravotní cvičení (50 procent), což odborníci přičítají tomu, že fitness trh tak začíná být postupně připraven na spolupráci s lékaři a zdravotními pojišťovnami.


Autor: puc
Další krátké zprávy
Nahoru