Dnes Sobota - obcasny-dest 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Fischer k Vojtěchovi: Toto jsou důvody, proč je návrat Babišova služebníka skandální
Pavel Fischer je nezávislým senátorem, který kandidoval v Praze s podporou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Foto: se svolením P. Fischera

Fischer k Vojtěchovi: Toto jsou důvody, proč je návrat Babišova služebníka skandální

Když minulý týden premiér Andrej Babiš oznámil návrat Adama Vojtěcha do funkce ministra zdravotnictví, vyvolalo to mezi politiky řadu reakcí, od těch shovívavých, pochvalných, až po velmi kritické. Do této skupiny patří i slova senátora Petra Fischera. „Považuji to za plivnutí do tváře občanům,“ vrátil se k další ze série rošád na resortu zdravotnictví.

Dosazení Adama Vojtěcha do funkce ministra zdravotnictví považuje Fischer hned z několika za skandální krok. Vojtěch podle něj stojí za nákupy čínských roušek a respirátorů, které v mnoha případech byly nefunkční. Velkou část z nich nikdo ani netestoval, jak zaznělo v závěrech NKÚ. 

„Naprostá většina ochranných prostředků s označením čínské normy KN95 je dnes v obchodech nelegálně. Dodnes vyplouvají na povrch informace o tom, jak netransparentní byly zakázky na začátku pandemie v roce 2020. Nakupovaný materiál byl mnohonásobně předražený a obchodů se mnohdy účastnily velmi pochybné firmy. Skoro to vypadá, jako by nyní se měl Vojtěch vrátit k nedokončené práci, protože si ještě všichni sponzoři hnutí ANO nepřišli na dobrý kšeft. Vojtěch za svého působení na ministerstvu také objednal jen část nabízených vakcín,“ připomněl Fischer, který se v roce 2018 neúspěšně pokusil ve volbách vystřídat Miloše Zemana ve funkci prezidenta. 

Jako ministr Vojtěch podle Fischera prokázal, že je ochotným služebníkem premiéra a umí poslouchat na slovo. V žádném čase si však podle něj nemůžeme dovolit servilního ministra bez názoru, natož v době krize. V rozhodném období před loňskými volbami Vojtěch nedokázal obhájit nutnost zavedení protiepidemických opatření, protože Babiš oponoval tím, že si to „veřejnost nepřeje”, podotkl senátor. 

Následoval nouzový stav a zničující druhá vlna, která naše zdravotnictví vystavila obrovskému náporu a stála lidské životy. „Pandemie ještě neodešla. Nemůžeme si dovolit znovu hazardovat jen proto, že hnutí ANO je personálně vyprázdněné a Babiš nedokáže k angažmá ve své vládě přemluvit žádného kompetentního a zároveň příčetného člověka. Znovu bychom vstoupili do začarovaného kruhu jako při nekonečném prodlužování nouzového stavu a zoufalém volání po neexistující strategii,“ varuje Fischer. 

„Opětovné jmenování Adama Vojtěcha do funkce ministra zdravotnictví považuji za plivnutí do tváře občanům, kteří za jeho chybná rozhodnutí zaplatili omezením aktivit, ochromením podnikání, obrovskými finančními ztrátami, onemocněním nebo dokonce životem,“ dodal.


Autor: Karel Netolický

Jste hrdinové této doby, vzkázal pražský primátor zdravotníkům

23. listopadu 2021 v 19:12

„Jednotky intenzivní péče a ARO v nemocnicích se plní po celé republice a opět vyvstává nejen problém nedostatku covidových lůžek, ale hlavně nedostatku personálu. Protože se na to někdy zapomíná, všem lidem ve zdravotnictví bych rád veřejně vzkázal: Nebereme Vás jako samozřejmost. Víme, že už...

Další články
Nahoru