Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Byznys

Firmy měly v říjnu naspořeno 1289 miliard, o 6 % více než loni

Objem vkladů firem u českých bank ke konci října stoupl na 1289 miliard korun, což je o 72 miliard více než před rokem. Objem jejich úvěrů přitom činil 1205 miliard, o 41 miliard více než loni v říjnu. Úspory živnostníků dosahovaly 174 miliard, o 12 miliard více než loni, zatímco objem jejich dluhu narostl pouze o půl miliardy na 47,5 miliardy. 

Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

„Objem firemních úvěrů začal výrazněji růst až letos v červenci. Naopak během prvního pololetí stagnoval a byl dokonce nižší než v prvním pololetí 2020. Domníváme se  proto , že společnosti se v posledních měsících ve větší míře pustily do některých investic, které dříve z nejrůznějších důvodů odkládaly, a tpo navzdory ne příliš příznivým podmínkám“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Úspory meziročně vzorstly také živnostníkům, a to o 7 %. Důvodem je ale především rychlé zvyšování jejich finančních rezerv v prvním pololetí tohoto roku. V létě začal objem jejich úspor stagnovat a od září potom dokonce klesat. Objem jejich úvěrů se potom meziročně zvýšil pouze nepatrně, konkrétně o 1 %. 

Podíl nesplácených úverů se snížil, stále byl však vyšší než loni
Platební morálka firem  se v říjnu mírně zlepšila. Podíl nesplácených firemních úvěrů klesl na 3,9 % a poprvé od  listopadu 2020 se dostal pod hranici 4 %. Mezi živnostníky se potom platební morálka zlepšila pouze nepatrně. Živnostníci v říjnu nespláceli celkem 6,6 % svých úvěrů, podobně jako o měsíc dříve.

I přes postupné zlepšování v posledních měsících je platební morálka živnostníků i firem horší než v uplynulém roce. Meziročně na tom v říjnu byli výrazně hůře živnostníci, u nichž se podíl nesplácených úvěrů zvýšil téměř o polovinu, konkrétně ze 4,6 % na zmiňovaných 6,6 %. Mezi firmami došlo za posledních 12 měsíců k nárůstu nesplácených úvěrů pouze o 0,5 procentního bodu (z 3,46 % v říjnu 2020 na 3,94 % z letošního října). Svoji roli hraje především zákonný odklad splátek v průběhu roku 2020. Meziroční srovnání je tak ovlivněno tím, že řada firem a živnostníků, kteří by měli problémy se splácením už dříve, využívalo až do konce října zmiňované úvěrové moratorium. Po jeho ukončení se podíl nesplácených úvěrů skokově zvedl ve všech sledovaných kategoriích.

Domácnosti méně spořily, více se zadlužovaly avšak lépe splácely
Úspory domácností činily ke konci října 3013 miliard korun, o 257 miliard (9 %) více než před rokem a o necelé 2 miliardy více než na konci září. Objem jejich úvěrů činil celkově 1 954 miliard, o 172 miliard (o 10 %) více než loni a o 17 miliard více než o měsíc dříve.

„Růst úspor domácností byl v říjnu nejnižší od začátku roku 2020. Může za to kombinace několika faktorů. První z nich souvisí s opětovným otevřením ekonomiky na jaře tohoto roku. Od té doby se tempo spoření domácností snižovalo  a naopak začal rychleji růst objem jejich zadlužení. To je přitom v kontrastu se zvyšujícími se úrokovými sazbami, které zvýhodňují spoření a znevýhodňují úvěry. Důvodem přitom může být inflace, která je výrazně vyšší než sazby na spořicích účtech,“ vysvětluje Kameníčková nižší růst úspor s tím, že určitou roli mohly v říjnu hrát také předvánoční nákupy.

Stejně jako u firem a živnostníků, i u domácností došlo v říjnu k meziměsíčnímu snížení podílu nesplácených úvěrů. U úvěrů na bydlení šlo o snížení z 0,96 % na 0,93 % a u úvěrů na spotřebu o snížení z 5,17 % na 4,93 %.


Autor: TZ, red

innosvět: do verze 2.0 byly zapracovány podněty uživatelů původní aplikace

3. října 2022 v 15:29

innosvět je bezplatná mobilní aplikace vyvinutá společností innogy, která umožňuje mít energie pod kontrolou kdykoliv a odkudkoliv. Do verze 2.0 byly zapracovány podněty uživatelů původní aplikace.

Technologie jsou pro naši budoucnost zásadní, řekl Frans Timmermans v diskusi na ČVUT

30. září 2022 v 10:36

Během své návštěvy Česka zamířil Frans Timmermans, výkonný místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu („Green Deal“), i do Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Zde se v pondělí 26. září seznámil s řešeními pro udržitelný a chytrý průmysl vyvíjenými v centru...

innogy přechází jako první ze skupiny MVM do cloudu od SAP

29. září 2022 v 09:49

Energetika v současné době čelí mnoha výzvám. Kromě extrémní volatility cen elektřiny a plynu na světových burzách, tlaku na úspory a bezemisní ekonomiku je nyní klíčová i flexibilita a využití digitálních technologií. innogy se proto rozhodla přepracovat IT podporu svých podpůrných procesů a jako...

V sobotu se koná investiční konference, přednášet budou české investiční hvězdy

26. září 2022 v 19:23

V pražském Hotelu Fitzgerald proběhne 1. října konference zaměřená na investování, a to hned z několika různých pohledů. Na akci, kterou pořádá Value Club společně s generálním partnerem RoboMarkets, vystoupí přední čeští investoři a odborníci. Své know-how bude předávat například Daniel Gladiš...

Žabka v několika pražských prodejnách instalovala zástěny u regálů s pečivem

19. září 2022 v 10:35

Maloobchodní síť prodejen Žabka v pražských prodejnách Žabky na Edenu a v ulicích Legerova a Oblouková aktuálně spustila pilotní projekt instalace zástěny regálů s nabídkou nebaleného pečiva. Cílem je zvýšení hygienických opatření a udržení kvality pečiva od jeho napečení až po samotnou konzumaci...

Od ledna do července přibylo v Česku skoro 15 tisíc živnostníků. Nejvíce za posledních 5 let

10. září 2022 ve 13:04

Od začátku roku do července přibylo v ČR celkem 14 883 živnostníků, což odpovídá nejvyššímu čistému přírůstku podnikatelů během prvních sedmi měsíců od roku 2017. Podnikat v tomto období začalo 43 964 fyzických osob – opět nejvíce od roku 2017 a naopak svou živnost ukončilo 29 081 podnikatelů....

FOKUS optik je hlavním partnerem závodu Prima Run

17. srpna 2022 v 16:01

Tradiční pětikilometrový běh pod taktovkou skupiny Prima, který se letos poběží 20. srpna na pražském Výstavišti, má nového generálního partnera. Stala se jím společnost FOKUS optik, největší síť optik v Česku a na Slovensku.

Řetězec BILLA otevřel novou prodejnu v Kunraticích

7. srpna 2022 v 07:21

Expanze obchodního řetězce BILLA pokračuje. 4. srpna se otevřela nová prodejna v Kunraticích v Ekonomické ulici. Otevření 49. prodejny v Praze patří do letošního plánu expanze a digitalizace prodejen BILLA, na který společnost vynakládá investici ve výši až 1,32 miliard korun. V letošním roce je...

Další články
Nahoru