Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Byznys

Firmy měly v říjnu naspořeno 1289 miliard, o 6 % více než loni

Objem vkladů firem u českých bank ke konci října stoupl na 1289 miliard korun, což je o 72 miliard více než před rokem. Objem jejich úvěrů přitom činil 1205 miliard, o 41 miliard více než loni v říjnu. Úspory živnostníků dosahovaly 174 miliard, o 12 miliard více než loni, zatímco objem jejich dluhu narostl pouze o půl miliardy na 47,5 miliardy. 

Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

„Objem firemních úvěrů začal výrazněji růst až letos v červenci. Naopak během prvního pololetí stagnoval a byl dokonce nižší než v prvním pololetí 2020. Domníváme se  proto , že společnosti se v posledních měsících ve větší míře pustily do některých investic, které dříve z nejrůznějších důvodů odkládaly, a tpo navzdory ne příliš příznivým podmínkám“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Úspory meziročně vzorstly také živnostníkům, a to o 7 %. Důvodem je ale především rychlé zvyšování jejich finančních rezerv v prvním pololetí tohoto roku. V létě začal objem jejich úspor stagnovat a od září potom dokonce klesat. Objem jejich úvěrů se potom meziročně zvýšil pouze nepatrně, konkrétně o 1 %. 

Podíl nesplácených úverů se snížil, stále byl však vyšší než loni
Platební morálka firem  se v říjnu mírně zlepšila. Podíl nesplácených firemních úvěrů klesl na 3,9 % a poprvé od  listopadu 2020 se dostal pod hranici 4 %. Mezi živnostníky se potom platební morálka zlepšila pouze nepatrně. Živnostníci v říjnu nespláceli celkem 6,6 % svých úvěrů, podobně jako o měsíc dříve.

I přes postupné zlepšování v posledních měsících je platební morálka živnostníků i firem horší než v uplynulém roce. Meziročně na tom v říjnu byli výrazně hůře živnostníci, u nichž se podíl nesplácených úvěrů zvýšil téměř o polovinu, konkrétně ze 4,6 % na zmiňovaných 6,6 %. Mezi firmami došlo za posledních 12 měsíců k nárůstu nesplácených úvěrů pouze o 0,5 procentního bodu (z 3,46 % v říjnu 2020 na 3,94 % z letošního října). Svoji roli hraje především zákonný odklad splátek v průběhu roku 2020. Meziroční srovnání je tak ovlivněno tím, že řada firem a živnostníků, kteří by měli problémy se splácením už dříve, využívalo až do konce října zmiňované úvěrové moratorium. Po jeho ukončení se podíl nesplácených úvěrů skokově zvedl ve všech sledovaných kategoriích.

Domácnosti méně spořily, více se zadlužovaly avšak lépe splácely
Úspory domácností činily ke konci října 3013 miliard korun, o 257 miliard (9 %) více než před rokem a o necelé 2 miliardy více než na konci září. Objem jejich úvěrů činil celkově 1 954 miliard, o 172 miliard (o 10 %) více než loni a o 17 miliard více než o měsíc dříve.

„Růst úspor domácností byl v říjnu nejnižší od začátku roku 2020. Může za to kombinace několika faktorů. První z nich souvisí s opětovným otevřením ekonomiky na jaře tohoto roku. Od té doby se tempo spoření domácností snižovalo  a naopak začal rychleji růst objem jejich zadlužení. To je přitom v kontrastu se zvyšujícími se úrokovými sazbami, které zvýhodňují spoření a znevýhodňují úvěry. Důvodem přitom může být inflace, která je výrazně vyšší než sazby na spořicích účtech,“ vysvětluje Kameníčková nižší růst úspor s tím, že určitou roli mohly v říjnu hrát také předvánoční nákupy.

Stejně jako u firem a živnostníků, i u domácností došlo v říjnu k meziměsíčnímu snížení podílu nesplácených úvěrů. U úvěrů na bydlení šlo o snížení z 0,96 % na 0,93 % a u úvěrů na spotřebu o snížení z 5,17 % na 4,93 %.


Autor: TZ, red

Studenti se seznámí s daty z Observatoře Pierra Augera

23. března 2023 v 09:00

Ochutnávku dat z největší observatoře zaměřené na studium kosmického záření extrémních energií – Observatoře Pierra Augera – pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze a Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Akce se uskuteční v rámci International...

Praha 18 hledá lidi na úklid veřejných prostranství

22. března 2023 ve 22:44

Pokud si chcete přivydělat a zároveň udělat něco pro své okolí, má radnice Prahy 18 pracovní nabídku. Ta se týká úklidu veřejných prostor v městské části.

Energie online nebo v aplikaci řeší stále více lidí

22. března 2023 v 10:52

Nejprve Covid a nyní energetická krize naučily Čechy více využívat samoobslužné online a mobilní aplikace pro správu energií. Dodavateli innogy za poslední rok přibylo 210 tisíc nových uživatelů samoobsluhy innosvět, což je meziroční nárůst o 40 %. Celkem už innosvět využívá téměř třetina...

CEIP spustil investiční fond zaměřující se na průmyslové podniky v Česku a na Slovensku

9. března 2023 ve 14:47

Investiční společnost Central Europe Industry Partners (CEIP) spustila na území České republiky a Slovenska další investiční fond zaměřující se na rozvoj malých a střední podniků, které se zabývají nejen tradičním průmyslem, jako je například strojírenství, ale také automatizací, letectvím a...

Počet letos zrušených živností se blíží sto tisícům, mohou za to povinné datové schránky

8. března 2023 v 16:10

Podle předběžných údajů v únoru zrušilo živnost 78 042 podnikatelů, což je téměř shodný počet jako za celý loňský rok, kdy podnikání ukončilo 80 163 OSVČ. Od začátku roku 2023 počet ukončených živností přesáhl rekordních 95 000. Důvodem je především povinné zavedení datových schránek a s tím...

innogy zlevňuje elektřinu další skupině zákazníků

7. března 2023 v 08:56

Ceny elektřiny pod stropem budou mít nově také zákazníci innogy se smlouvou na dobu neurčitou. Dodavatel přizná zákazníkům s produktem elektřina Standard speciální slevu, která jim sníží cenu komodity pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. března 2023 až...

innogy zlevňuje pod cenový strop i elektřinu

28. února 2023 v 08:09

Po zemním plynu dodavatel energií innogy zlevňuje pod vládou stanovený cenový strop také dodávky elektřiny. V rámci nového podstropového produktu Start 15 innogy nabízí nižší ceny elektřiny na 15 měsíců. Nový ceník začne platit od 1. března.

Pomoc innogy a Asociace občanských poraden v době energetické krize funguje

26. února 2023 v 15:26

Nárůst cen energií v důsledku energetické krize dostává některé domácnosti pod velký ekonomický tlak. Energetické skupině innogy se v úzké spolupráci s Asociací občanských poraden (AOP) daří nasměrovat zákazníky, kteří mají problémy s platbami za energie, k dostupné státní pomoci v podobě...

Další články
Nahoru