Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Byznys

Firmy měly v říjnu naspořeno 1289 miliard, o 6 % více než loni

Objem vkladů firem u českých bank ke konci října stoupl na 1289 miliard korun, což je o 72 miliard více než před rokem. Objem jejich úvěrů přitom činil 1205 miliard, o 41 miliard více než loni v říjnu. Úspory živnostníků dosahovaly 174 miliard, o 12 miliard více než loni, zatímco objem jejich dluhu narostl pouze o půl miliardy na 47,5 miliardy. 

Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

„Objem firemních úvěrů začal výrazněji růst až letos v červenci. Naopak během prvního pololetí stagnoval a byl dokonce nižší než v prvním pololetí 2020. Domníváme se  proto , že společnosti se v posledních měsících ve větší míře pustily do některých investic, které dříve z nejrůznějších důvodů odkládaly, a tpo navzdory ne příliš příznivým podmínkám“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Úspory meziročně vzorstly také živnostníkům, a to o 7 %. Důvodem je ale především rychlé zvyšování jejich finančních rezerv v prvním pololetí tohoto roku. V létě začal objem jejich úspor stagnovat a od září potom dokonce klesat. Objem jejich úvěrů se potom meziročně zvýšil pouze nepatrně, konkrétně o 1 %. 

Podíl nesplácených úverů se snížil, stále byl však vyšší než loni
Platební morálka firem  se v říjnu mírně zlepšila. Podíl nesplácených firemních úvěrů klesl na 3,9 % a poprvé od  listopadu 2020 se dostal pod hranici 4 %. Mezi živnostníky se potom platební morálka zlepšila pouze nepatrně. Živnostníci v říjnu nespláceli celkem 6,6 % svých úvěrů, podobně jako o měsíc dříve.

I přes postupné zlepšování v posledních měsících je platební morálka živnostníků i firem horší než v uplynulém roce. Meziročně na tom v říjnu byli výrazně hůře živnostníci, u nichž se podíl nesplácených úvěrů zvýšil téměř o polovinu, konkrétně ze 4,6 % na zmiňovaných 6,6 %. Mezi firmami došlo za posledních 12 měsíců k nárůstu nesplácených úvěrů pouze o 0,5 procentního bodu (z 3,46 % v říjnu 2020 na 3,94 % z letošního října). Svoji roli hraje především zákonný odklad splátek v průběhu roku 2020. Meziroční srovnání je tak ovlivněno tím, že řada firem a živnostníků, kteří by měli problémy se splácením už dříve, využívalo až do konce října zmiňované úvěrové moratorium. Po jeho ukončení se podíl nesplácených úvěrů skokově zvedl ve všech sledovaných kategoriích.

Domácnosti méně spořily, více se zadlužovaly avšak lépe splácely
Úspory domácností činily ke konci října 3013 miliard korun, o 257 miliard (9 %) více než před rokem a o necelé 2 miliardy více než na konci září. Objem jejich úvěrů činil celkově 1 954 miliard, o 172 miliard (o 10 %) více než loni a o 17 miliard více než o měsíc dříve.

„Růst úspor domácností byl v říjnu nejnižší od začátku roku 2020. Může za to kombinace několika faktorů. První z nich souvisí s opětovným otevřením ekonomiky na jaře tohoto roku. Od té doby se tempo spoření domácností snižovalo  a naopak začal rychleji růst objem jejich zadlužení. To je přitom v kontrastu se zvyšujícími se úrokovými sazbami, které zvýhodňují spoření a znevýhodňují úvěry. Důvodem přitom může být inflace, která je výrazně vyšší než sazby na spořicích účtech,“ vysvětluje Kameníčková nižší růst úspor s tím, že určitou roli mohly v říjnu hrát také předvánoční nákupy.

Stejně jako u firem a živnostníků, i u domácností došlo v říjnu k meziměsíčnímu snížení podílu nesplácených úvěrů. U úvěrů na bydlení šlo o snížení z 0,96 % na 0,93 % a u úvěrů na spotřebu o snížení z 5,17 % na 4,93 %.


Autor: TZ, red

V DPI zůstávají už jen 4 % zákazníků

Včera v 18:23

Naprostá většina zákazníků v DPI z podzimní vlny pádů dodavatelů energií už má nové standardní smlouvy na dodávky zemního plynu a už také obdržela závěrečné vyúčtování za období dodávky DPI. V záchranném režimu DPI u innogy zůstávají už jen 4 procenta zákazníků. Pro zbylé bývalé zákazníky zejména...

První investiční fond zaměřený na veterinární péči v ČR

18. ledna 2022 v 07:40

Na českém trhu začíná působit první investiční fond kvalifikovaných investorů zaměřený na oblast veterinární péče First Veterinary Fund Central Europe SICAV a.s. Unikátní fond založili Dušan Moskaliev, který byl uplynulé čtyři roky jedním z partnerů nemovitostního fondu ZDR Investments, a Richard...

innogy Energo novým členem COGEN Europe

18. ledna 2022 v 07:23

COGEN Europe, Evropská asociace pro podporu kogenerace, vítá innogy Energo jako nového člena. Od svého založení před 25 lety je hlavní činností innogy Energo podnikání v oblasti zřizování, financování, modernizace a provozu systémů dálkového vytápění a společné výroby tepla a...

McDonald‘s nově i v Karlíně

7. ledna 2022 v 10:23

Hned na začátku ledna otevřela zákazníkům své dveře nová restaurace McDonald’s v Karlíně. V pořadí 109. pobočka sítě s rychlým občerstvením sídlí v Paláci Karlín v Thámově ulici a zákazníkům nabízí plnou snídaňovou a klasickou produktovou nabídku. 

Počet žadatelů o insolvenci byl v loňském roce druhý nejnižší za posledních 10 let

5. ledna 2022 ve 13:18

Navzdory pokračující pandemii a jejím dopadům na ekonomiku obdržely soudy v roce 2021 druhé nejnižší množství insolvenčních návrhů za posledních 10 let. Meziročně nových insolvencí ubylo o 12 %. Kromě vládní pomoci sehrál důležitou roli také fakt, že řadě dlužníků zůstává na každodenní živobytí...

Praha 6 nabízí dotace na opravu památkových objektů

4. ledna 2022 v 08:12

Radnice Prahy 6 nabízí vlastníkům památkově chráněných domů dotace na opravu, restaurátorské práce nebo rekonstrukci. Požádat o dotaci lze až do 15. února.

Letos vznikne o desetinu více společností než v roce 2020

23. prosince 2021 v 08:18

Letos vznikne v České republice necelých 30 tisíc obchodních společností, o desetinu více než loni a podobně jako v roce 2019. Během prvních 11 měsíců už vzniklo 27 153 společností, což je téměř stejně jako v celém roce 2020. V samotném listopadu vzniklo v České republice 2 407 obchodních...

innogy: 92 % zákazníků z režimu DPI už má nové smlouvy

22. prosince 2021 v 10:49

innogy hlásí velký pokrok v řešení krize na energetickém trhu. Už 92 % všech zákazníků, kteří spadli do režimu dodavatele poslední instance k innogy od dodavatelů, kteří ukončili svoji činnost, už má nové řádné smlouvy na dodávky energií. Na řešení současné situace se nadále podílí více než...

Další články
Nahoru