Dnes Pátek - zatazeno 17°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Firma realizující zahrady posoudila chystaný projekt areálu pod Nuselským mostem
Plocha pod Nuselským mostem, na které bude vybudován volnočasový areál. Foto:(2x): JP

Firma realizující zahrady posoudila chystaný projekt areálu pod Nuselským mostem

V průběhu srpna by měla začít výstavba volnočasového areálu v parku Folimanka pod Nuselským mostem. Vzhledem k veřejným diskusím o vhodnosti tohoto projektu ho radnice nechala posoudit firmou specializující se na historické parky, veřejnou zeleň, rekonstrukce a revitalizace zahrad. Ta k chystané realizaci vydala kladné stanovisko.

„Řešení prostoru je nápadité a reflektuje specifika daného místa, tedy existenci velkého srážkového stínu vytvářeného stavbou Nuselského mostu (malé množství srážek), které velice omezuje možnost kvalitního růstu zeleně v rostlém terénu. Druhové spektrum je zde velice omezené a bez dlouhodobé perspektivy kvalitního růstu,“ píše v posudku společnost Zahradní architektura Tábor, která v minulosti realizovala několik pražských projektů, například úpravy Centrálního parku Chodov nebo opravu cest v Husově parku v Praze 22.

folimanka-nuselak „Vzhledem k historické zkušenosti se srážkovým stínem, který je vytvářen konstrukcí Nuselského mostu, a dále i k velice omezené možnosti zdárného využití výsadeb vegetačních prvků s extenzivní údržbou, která je v těchto místech obvyklá, považujeme náhradu propustné plochy s herními prvky jako vhodné řešení a v dané lokalitě žádoucí, a to s ohledem na množství vegetace v bezprostředním okolí řešeného místa,“ uvádí společnost.

Proti plánu městské části byla sepsána petice, záměr podle petentů „…zhorší klimatické poměry v místě, zničí na Folimance poslední větší volnou zelenou plochu pro pobyt obyvatel“.

Radnice s kritikou nesouhlasí. „V 8,5hektarovém parku kvůli novému areálu nepřibude vůbec žádný plast a betonu jen 985 metrů čtverečních, navíc na místě, kde není možné pěstovat trávník ani žádnou zeleň,“ uvedla v prohlášení.

V jiných místech díky projektu podle radnice naopak přibude zeleň – vysazeny budou stovky keřů a více než 2 000 kusů trvalek a cibulovin, dále pět nových stromů. Rozsáhlejší výsadbu v místě zahradní architekti z Tábora nedoporučují.

„V případě, že bude požadováno zvýšené množství výsadeb v daném prostoru, považujeme za naprosto nutné a nepostradatelné zajištění kvalitního závlahového systému, který zaručí dostatek vody v lokalitách se srážkovým stínem. Toto řešení je finančně poměrně nákladné nejen na pořízení, ale i na následnou údržbu. Také zde může být velký problém s vandalismem a poškozováním závlah ve večerních hodinách,“ sdělují.

Iniciativa Za Folimanku, která stojí za vznikem zmíněné petice, radnici Prahy 2, mimo jiné, vyčítá, že projekt nedostatečně komunikoval a s místními obyvateli. Také to radnice odmítá. Záměr nového volnočasového areálu byl podle ní prezentován už v roce 2019 a 2020 v aktualizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a památkových zón městské části Praha 2. 

Tato aktualizace byla zveřejněna a občané byli vyzváni k předložení připomínek a námětů. Poté byla loni v červnu schválena zastupitelstvem městské části. V první polovině letošního července bylo v okolí Folimanky do domovních schránek v osmnácti ulicích rozneseno 4500 letáků, na kterých jsou shrnuty informace k projektu.


Autoři: puc, red

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru