Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Firma opravující Libeňský most má být známá do konce letošního roku
Libeňský most. Foto: Jan Puci

Firma opravující Libeňský most má být známá do konce letošního roku

Firma, která opraví pražský Libeňský most a přebuduje jeho okolí, by mohla být známá do konce letošního roku. Technická správa komunikací (TSK) včera uzavřela příjem nabídek od dodavatelů. Vyplývá to z dokumentu TSK, který má ČTK k dispozici. Správa vypsala zakázku na rekonstrukci Libeňského mostu a přestavbu jeho okolí. V řízení vybírá projektanta i stavitele. Oprava je naplánovaná na téměř tři miliardy korun a zahájení prací je zatím naplánováno na rok 2022. Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován.

Do výběrového řízení se podle informací ČTK přihlásily dvě společnosti, a to Metrostav TBR a sdružení firem Strabag, Eurovia, SMP a Pragoprojekt. Kterou z nabídek TSK vybere, není v tuto chvíli jasné. Proti řízení se navíc odvolala společnost Firesta-Fišer.

„Po dvaceti letech debat o osudu mostu se konečně něco děje. Podle minulé politické reprezentace měl jít k zemi kvůli údajnému špatnému stavu, který nikdo nikdy objektivně nepotvrdil. Z námi provedených diagnostik víme, že je ,Libeňák' rekonstruovatelný a touto cestou jsme se také vydali. Je pražská architektonická chlouba s těžko vyčíslitelnou hodnotou," uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Předmětem zakázky je rekonstrukce a přestavba soumostí Libeňského mostu od křižovatky s Dělnickou a Jankovcovou ulicí až po Palmovku. Zakázka se netýká jen soumostí, ale vybraná firma bude pracovat i na obnovení vltavského ramene, vybuduje cyklostezky nebo bezbariérový přístup na most z Rohanského ostrova, který se změní v odpočinkovou oblast. Vystavěn bude takzvaný proplachovací kanál.

TSK a město zvolily metodu projekt&build, kdy jedna firma dodá projekt a zároveň práce také provede. Zájemci mohou TSK předkládat své nabídky do 22. února příštího roku a předpokládaný termín podpisu smlouvy s vybranou firmou je podle dokumentu stanoven na konec prvního pololetí 2022. Smlouva bude uzavřena na 60 měsíců.

Libeňský most z roku 1928 je v havarijním stavu. Předloni byl kvůli tomu dočasně uzavřen pro auta a MHD. Letos se při diagnostikách ukázalo, že všechny oblouky vykazují stejnou zatížitelnost jako v době stavby.

Minulé vedení Prahy počítalo se zbouráním mostu a jeho nahrazením novou konstrukcí, současné vedení magistrátu ale rozhodlo o opravě.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru