dnes
Neděle - jasno
25°C
zítra
Pondělí - polojasno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
19°C
Financování přestavby bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě podpoří magistrát dotací i půjčkou
Věžáky v Praze 11 ožijí. Bývalý hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto: JP

Financování přestavby bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě podpoří magistrát dotací i půjčkou

Už čtyři měsíce probíhá přestavba bývalé ubytovny Sandra v Praze 11 na bydlení pro mladé rodiny, lékaře, učitele či hasiče. Pražští zastupitelé na svém říjnovém jednání na žádost jedenácté městské části rozhodli o poskytnutí investiční dotace ve výši 30 milionů a dalších 100 milionů v podobě půjčky na financování rozsáhlé rekonstrukce. Ta by měla být dokončena do necelých dvou let, nově zde vzniknou ubytovací kapacity.

sandra-1 Už v létě roku 2021 by mělo Jižní Město nabídnout nové možnosti pro ubytování až 400 obyvatel. Právě na tento termín je totiž plánováno dokončení rekonstrukce objektu Nad Opatovem 2140 – dříve obávané ubytovny Sandra.

„Děkuji všem, kdo se na získání uvedené půjčky a dotace podíleli. Jsem rád, že bude Praha 11 po několika měsících opět disponovat volnými finančními prostředky, které bude možné investovat například do revitalizace veřejných ploch a prostranství, údržby chodníků a zeleně,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).

Po dokončení rekonstrukce vznikne v budově bývalé ubytovny 174 ubytovacích jednotek, ale i administrativní prostory či společenský sál. Podle místostarosty Prahy 11 pro majetek a investice Ondřeje Prokopa (ANO) však primárním cílem projektu zůstává zlepšení dostupnosti bydlení na Jižním Městě.

„Nové ubytovací kapacity budou sloužit především mladým jihoměstským rodinám, seniorům nebo pracovníkům v oblastech důležitých pro chod městské části – učitelům, lékařům, hasičům, strážníkům či zdravotním sestrám. Z přestavby Sandry budou zároveň těžit i stávající obyvatelé dané lokality: zvýší se zde bezpečnost a množství zeleně, přilehlé okolí totiž projde důkladnou revitalizací. Součástí projektu je dále zlepšení občanské vybavenosti a rozšíření počtu parkovacích míst v přilehlém okolí,“ vysvětlil Prokop.

Bývalý hotel Opatov

opatov-hotel Vedle Sandry stojí bývalý hotel Opatov, ve kterém magistrát chystá celkovou rekonstrukci. Oproti své „sestře“ má stavba zpoždění zhruba rok. Původně v ní mělo vzniknout přibližně 350 malých jednotek 1+1 a  1+KK. Nicméně Praze 11 se podařilo prosadit, aby bylo jednotek méně a některé větší, takže se do Opatova budou moci stěhovat i rodiny s dětmi. Počítá se zhruba se 250 jednotkami. Město je chce pronajímat také lidem s nízkými příjmy, lidem s omezenou schopností pohybu a také seniorům.

Praha 11 by ráda pro oba nové objekty společně s magistrátem postavila u ulice Opatovská vedle supermarketu Billa čtyř až pěti podlažní parkovací dům s 300 až 500 parkovacími stáními. Dům by sloužil nejen pro Opatov a Sandru, ale i pro rezidenty z okolních domům. Dům by měl být postaven do čtyř let. „Nesmí to být o moc později, co budou Sandra a Opatov uvedeny do užívání. Jinak se už tak špatná situace s parkováním ještě zhorší,“ dodal místostarosta Ondřej Prokop.

V budoucnu by jedenáctá městská část ráda dosáhla rekolaudace obou budov, tudíž by v nich nebyly už ubytovací jednotky, ale standardní byty. Aktuálně Praha 11 spouští proces změny územního plánu, která to umožní. „Byl by to velký milník, kdyby se v bývalém problémovém místě podařilo rozšířit bytový fond v Praze 11 o 174 bytů. Pevně věřím, že se to podaří,“ dodal starosta Jiří Dohnal.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Dnes ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru