dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
3°C
Financování přestavby bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě podpoří magistrát dotací i půjčkou
Věžáky v Praze 11 ožijí. Bývalý hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto: JP

Financování přestavby bývalé ubytovny Sandra na Jižním Městě podpoří magistrát dotací i půjčkou

Už čtyři měsíce probíhá přestavba bývalé ubytovny Sandra v Praze 11 na bydlení pro mladé rodiny, lékaře, učitele či hasiče. Pražští zastupitelé na svém říjnovém jednání na žádost jedenácté městské části rozhodli o poskytnutí investiční dotace ve výši 30 milionů a dalších 100 milionů v podobě půjčky na financování rozsáhlé rekonstrukce. Ta by měla být dokončena do necelých dvou let, nově zde vzniknou ubytovací kapacity.

sandra-1 Už v létě roku 2021 by mělo Jižní Město nabídnout nové možnosti pro ubytování až 400 obyvatel. Právě na tento termín je totiž plánováno dokončení rekonstrukce objektu Nad Opatovem 2140 – dříve obávané ubytovny Sandra.

„Děkuji všem, kdo se na získání uvedené půjčky a dotace podíleli. Jsem rád, že bude Praha 11 po několika měsících opět disponovat volnými finančními prostředky, které bude možné investovat například do revitalizace veřejných ploch a prostranství, údržby chodníků a zeleně,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).

Po dokončení rekonstrukce vznikne v budově bývalé ubytovny 174 ubytovacích jednotek, ale i administrativní prostory či společenský sál. Podle místostarosty Prahy 11 pro majetek a investice Ondřeje Prokopa (ANO) však primárním cílem projektu zůstává zlepšení dostupnosti bydlení na Jižním Městě.

„Nové ubytovací kapacity budou sloužit především mladým jihoměstským rodinám, seniorům nebo pracovníkům v oblastech důležitých pro chod městské části – učitelům, lékařům, hasičům, strážníkům či zdravotním sestrám. Z přestavby Sandry budou zároveň těžit i stávající obyvatelé dané lokality: zvýší se zde bezpečnost a množství zeleně, přilehlé okolí totiž projde důkladnou revitalizací. Součástí projektu je dále zlepšení občanské vybavenosti a rozšíření počtu parkovacích míst v přilehlém okolí,“ vysvětlil Prokop.

Bývalý hotel Opatov

opatov-hotel Vedle Sandry stojí bývalý hotel Opatov, ve kterém magistrát chystá celkovou rekonstrukci. Oproti své „sestře“ má stavba zpoždění zhruba rok. Původně v ní mělo vzniknout přibližně 350 malých jednotek 1+1 a  1+KK. Nicméně Praze 11 se podařilo prosadit, aby bylo jednotek méně a některé větší, takže se do Opatova budou moci stěhovat i rodiny s dětmi. Počítá se zhruba se 250 jednotkami. Město je chce pronajímat také lidem s nízkými příjmy, lidem s omezenou schopností pohybu a také seniorům.

Praha 11 by ráda pro oba nové objekty společně s magistrátem postavila u ulice Opatovská vedle supermarketu Billa čtyř až pěti podlažní parkovací dům s 300 až 500 parkovacími stáními. Dům by sloužil nejen pro Opatov a Sandru, ale i pro rezidenty z okolních domům. Dům by měl být postaven do čtyř let. „Nesmí to být o moc později, co budou Sandra a Opatov uvedeny do užívání. Jinak se už tak špatná situace s parkováním ještě zhorší,“ dodal místostarosta Ondřej Prokop.

V budoucnu by jedenáctá městská část ráda dosáhla rekolaudace obou budov, tudíž by v nich nebyly už ubytovací jednotky, ale standardní byty. Aktuálně Praha 11 spouští proces změny územního plánu, která to umožní. „Byl by to velký milník, kdyby se v bývalém problémovém místě podařilo rozšířit bytový fond v Praze 11 o 174 bytů. Pevně věřím, že se to podaří,“ dodal starosta Jiří Dohnal.


Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

Dnes v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

Dnes v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Den válečných veteránů uctí Praha 6

Včera v 18:33

Zítra, 11. listopadu, si celý svět připomíná Den válečných veteránů. V tento den proběhne v Praze 6 za účasti Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6 a Jakuba Stárka, místostarosty Šestky, pietní akt, který bude zahájen u Památníku československých vojáků, účastníků 2. sv. války na Vítězném...

Další články
Nahoru