Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Finanční podporu Ukrajině poskytne i Praha 4
Demonstrace na podporu Ukrajině se uskutečnila na Václavském náměstí hned v první den ruské invaze. Foto: PP

Finanční podporu Ukrajině poskytne i Praha 4

Praha 4 poskytne finanční dar ve výši 500 tisíc korun organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc obyvatelům Ukrajiny a 1,5 milionu korun dá zastupitelskému úřadu Ukrajiny v Česku na nákup obranného materiálu. Pro válečné uprchlíky vyčlení čtvrtá městská část volné byty. Rozhodli o tom na dnešním jednání zastupitelé, kteří zároveň odsoudili ruskou agresi a vyjádřili podporu a solidaritu Ukrajině v reakci na vojenský útok ze strany Ruska. Obdobně se v uplynulých dnech zachovaly i další městské částí.

„Putinův režim neohrožuje jen nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, ale stává se hrozbou pro mír a dobré vztahy v Evropě,“ uvedla starostka Irena Michalcová (ANO).

„Všichni si uvědomujeme, jak touto nesmyslnou válkou trpí nejen vojáci, ale i civilní obyvatelstvo. Denně vidíme obrázky zraněných a zabitých dětí, zoufalé lékaře bojující o každý život i ve zcela nevyhovujících podmínkách. A na druhé straně záběry raket, kterými agresor útočí na obytné domy. Jsem si jista, že nemluvím jen sama za sebe, když říkám, že si přejeme, aby nesmyslný konflikt a utrpení skončily co nejdříve,“ dodala.

Praha 4 z dnešního rozhodnutí zastupitelstva podpoří humanitární organizaci Člověk v tísni, která působí na Ukrajině dlouhodobě a pomáhá lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem.

„Ukrajinský národ je velmi statečný a brání svou zemi odhodlaně, bez pomoci ale agresora neporazí. Je proto namístě nabídnout veškerou pomoc, kterou je naše městská část schopna poskytnout – a poskytnout ji co nejrychleji,“ uvedl zastupitel Jan Hora (Piráti), který zastupitelstvu návrh na pomoc Ukrajině předložil. „Je zcela namístě uvědomit si nebezpečí, které kroky ruské vlády představují pro mír v Evropě. Ukrajina nyní bojuje i za nás,“ dodal.

„Aktuální situace na Ukrajině vyžaduje především bojové prostředky, obranné vybavení, léky a paliva a je dobře že i naše městská část dokáže k obraně Ukrajiny přispět,“ uvedl 1. místostarosta pro finance, dopravu a evropské fondy Zdeněk Kovářík (ODS).

Praha 4 se proto připojila i k této podpoře formou finančního daru na účet zastupitelského úřadu Ukrajinské republiky. Zastupitelstvo také schválilo záměr vyhradit pro pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny volné a obyvatelné byty, kterými městská část disponuje.

Pomoc přichází i z ostatních městských částí. Praha 1 je schopna okamžitě ubytovat 69 rodin a do základních škol přijmout až sed desítek ukrajinských dětí, kterým zároveň zajistí výuku českého jazyka.

Na svém mimořádném jednání v pondělí schválili konkrétní formu pomoci Ukrajině radní Prahy 2. Ve svém usnesení doporučili zastupitelstvu druhé městské části souhlasit s poskytnutím finančního daru na podporu Ukrajiny ve výši jeden milion korun. Rada také souhlasila s okamžitou pomocí ve formě vyčlenění ubytovacích kapacit, kapacit školských zařízení, zajištění sociální péče a zprostředkování zdravotní a psychologické pomoci.

O poskytnutí 21 bytů pro azylanty utíkající z válkou sužované Ukrajiny rozhodlo vedení Prahy 5. Radnice Prahy 6 poskytne ubytování ukrajinským uprchlíkům a postará se o jejich děti v základních uměleckých školách, vypoví partnerskou smlouvu jednomu z obvodů ruského Petrohradu a navýší rezervu určenou pro krizové situace, rozhodli zastupitelé.

Zastupitelstvo Prahy 7 na svém pondělním zasedání vyzvalo vládu, aby využila neobsazený dům v Ovenecké ulici, který stojí na pozemku ve vlastnictví České republiky – Diplomatického servisu, pro ubytování ukrajinských uprchlíků vyhnaných válkou.

Volné kapacity pro ubytování uprchlíků nabídnou i další městské části, třeba Praha 11.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru