Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Finanční podporu Ukrajině poskytne i Praha 4
Demonstrace na podporu Ukrajině se uskutečnila na Václavském náměstí hned v první den ruské invaze. Foto: PP

Finanční podporu Ukrajině poskytne i Praha 4

Praha 4 poskytne finanční dar ve výši 500 tisíc korun organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc obyvatelům Ukrajiny a 1,5 milionu korun dá zastupitelskému úřadu Ukrajiny v Česku na nákup obranného materiálu. Pro válečné uprchlíky vyčlení čtvrtá městská část volné byty. Rozhodli o tom na dnešním jednání zastupitelé, kteří zároveň odsoudili ruskou agresi a vyjádřili podporu a solidaritu Ukrajině v reakci na vojenský útok ze strany Ruska. Obdobně se v uplynulých dnech zachovaly i další městské částí.

„Putinův režim neohrožuje jen nezávislost a územní celistvost Ukrajiny, ale stává se hrozbou pro mír a dobré vztahy v Evropě,“ uvedla starostka Irena Michalcová (ANO).

„Všichni si uvědomujeme, jak touto nesmyslnou válkou trpí nejen vojáci, ale i civilní obyvatelstvo. Denně vidíme obrázky zraněných a zabitých dětí, zoufalé lékaře bojující o každý život i ve zcela nevyhovujících podmínkách. A na druhé straně záběry raket, kterými agresor útočí na obytné domy. Jsem si jista, že nemluvím jen sama za sebe, když říkám, že si přejeme, aby nesmyslný konflikt a utrpení skončily co nejdříve,“ dodala.

Praha 4 z dnešního rozhodnutí zastupitelstva podpoří humanitární organizaci Člověk v tísni, která působí na Ukrajině dlouhodobě a pomáhá lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem.

„Ukrajinský národ je velmi statečný a brání svou zemi odhodlaně, bez pomoci ale agresora neporazí. Je proto namístě nabídnout veškerou pomoc, kterou je naše městská část schopna poskytnout – a poskytnout ji co nejrychleji,“ uvedl zastupitel Jan Hora (Piráti), který zastupitelstvu návrh na pomoc Ukrajině předložil. „Je zcela namístě uvědomit si nebezpečí, které kroky ruské vlády představují pro mír v Evropě. Ukrajina nyní bojuje i za nás,“ dodal.

„Aktuální situace na Ukrajině vyžaduje především bojové prostředky, obranné vybavení, léky a paliva a je dobře že i naše městská část dokáže k obraně Ukrajiny přispět,“ uvedl 1. místostarosta pro finance, dopravu a evropské fondy Zdeněk Kovářík (ODS).

Praha 4 se proto připojila i k této podpoře formou finančního daru na účet zastupitelského úřadu Ukrajinské republiky. Zastupitelstvo také schválilo záměr vyhradit pro pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny volné a obyvatelné byty, kterými městská část disponuje.

Pomoc přichází i z ostatních městských částí. Praha 1 je schopna okamžitě ubytovat 69 rodin a do základních škol přijmout až sed desítek ukrajinských dětí, kterým zároveň zajistí výuku českého jazyka.

Na svém mimořádném jednání v pondělí schválili konkrétní formu pomoci Ukrajině radní Prahy 2. Ve svém usnesení doporučili zastupitelstvu druhé městské části souhlasit s poskytnutím finančního daru na podporu Ukrajiny ve výši jeden milion korun. Rada také souhlasila s okamžitou pomocí ve formě vyčlenění ubytovacích kapacit, kapacit školských zařízení, zajištění sociální péče a zprostředkování zdravotní a psychologické pomoci.

O poskytnutí 21 bytů pro azylanty utíkající z válkou sužované Ukrajiny rozhodlo vedení Prahy 5. Radnice Prahy 6 poskytne ubytování ukrajinským uprchlíkům a postará se o jejich děti v základních uměleckých školách, vypoví partnerskou smlouvu jednomu z obvodů ruského Petrohradu a navýší rezervu určenou pro krizové situace, rozhodli zastupitelé.

Zastupitelstvo Prahy 7 na svém pondělním zasedání vyzvalo vládu, aby využila neobsazený dům v Ovenecké ulici, který stojí na pozemku ve vlastnictví České republiky – Diplomatického servisu, pro ubytování ukrajinských uprchlíků vyhnaných válkou.

Volné kapacity pro ubytování uprchlíků nabídnou i další městské části, třeba Praha 11.


Autor: puc

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru